ישראל אייכלר: "משפחות עם 10 ילדים נשארו על הכביש"

בדיון בכנסת טען ח"כ אייכלר כי סגירת השמיים למחוסנים ומחלימים פוגעת בחופש התנועה וזכויות האדם. "ישראל הפכה לברית המועצות"

בן שאול , ט' באדר תשפ"א

ישראל אייכלר: "משפחות עם 10 ילדים נשארו על הכביש"-ערוץ 7
ח"כ ישראל אייכלר
צילום: יוני קמפינסקי

בדיון בועדת החוקה של הכנסת על סגירת השמיים והבידוד במלוניות לשבים מחו"ל טען ח"כ ישראל אייכלר כי סגירת השמיים למחוסנים ומחלימים מהווה "פגיעה בחופש התנועה וזכויות האדם", כלשונו.

תחילה דרש אייכלר את ייעול עבודת ועדת החריגים. "ועדת חריגים צריכה לעבוד 24 שעות ביממה כדי לטפל בכל הפניות, וזה לא מה שקורה. ישנם כמה פקידים בודדים המטפלים באלפי פניות. פוגעים בזכויות האדם הבסיסיות ביותר, בניגוד לחוק. הפקידים עובדים קשה, אבל העובדה היא שיש אלפי מקרים קשים שלא מטופלים במהירות.

"בנוסף, הוציאו עכשיו את החתונות מחוץ לקריטריונים להיכנס ארצה. ישנם מקרים של חתנים וכלות שנתקעו בחו"ל והם לא יכולים להגיע. רק אם מישהו מת חלילה הם יכולים לבוא. גם אז, היו לנו מקרים של אבלים שפנו לוועדת החריגים ועד שהגיע האישור הנפטר כבר הגיע לגן עדן".

ח"כ אייכלר טען כי "המלוניות הפכו לבתי כלא. מדינת ישראל נכשלה בבידוד אנשים בבתיהם, אז היא שולחת אותם לכלא? וזו מדינה שמדברת כל כך הרבה על זכויות אדם?!

"אין שום זכות להכניס אדם בריא לכלא, שמא ייצא מבידוד. יש מעבדות לבדיקות בנתב"ג ואין הצדקה לשלול חופש התנועה בשם הבריאות, לשווא".

עוד אמר: "ישנם אנשים צעירים, רווקים, שסיימו עבודה או לימודים בחו"ל והסיפור שלהם לא מספיק קורע לב, הם לא יכולים לחזור ארצה. כך גם שוחטים שנסעו לשחוט לקראת חג הפסח ונתקעו בחו"ל. את כל הרוע הבירוקרטי עושים בשם הבריאות, בלי שום קשר או סיכון לבריאות הציבור".

"אני רוצה להביא בפני הוועדה את העניין של מירון", אמר ח"כ אייכלר וגולל את סיפורם הכואב של משפחות ברוכות ילדים שנתקעו בערב שבת.

"הודיעו שסוגרים את ציון הרשב"י ל-ז' אדר, אבל את הצימרים ביישוב לא סגרו, בדיוק כמו בכל הארץ. והנה בלי הודעה מוקדמת, הורידו אנשים מאוטובוסים ביום שישי בצומת עין זיתים ובפרוד גם אם באו לצימרים ששכרו. משפחות עם עשרה ילדים נשארו על הכביש בהוראת השוטרים, אחרי ששכרו צימרים כחוק. הכל בגלל שהצימרים במירון והם אנשים חרדים. זו התעללות בבני אדם והפרת זכויות בשם הבריאות".

הוא סיים ואמר כי "אין שום סיבה למנוע מאנשים מחלימים או מחוסנים לנוע. זו הפרת זכויות בסיסיות, התעללות מיותרת. מדינת ישראל הפכה לברית המועצות".

סגן שר התחבורה אורי מקלב אמר בדיון כי "אין דומה סגירת השמיים לשבוע או שבועיים להארכה של סגירתם, שהיא פגיעה במכפלות. כל אחד מכם יודע מה המשמעות, אין צורך הומניטרי יותר מזה".

"מדובר בישראל שכל משפחתם פה בארץ, לא יכול להיות שיגבילו ב-600 איש ליום כשכל המשרדים האחרים העמידו את האנשים כך שניתן יהיה להגדיל ל-2000 איש ליום. המעכב היום את הכנסתם הוא משרד הבריאות. ההחלטה יכולה להתממש כבר מעכשיו".

"משרד התחבורה עושה את כל המאמצים ולא מנותק מהציבור. הוועדה עובדת ביעילות ומנפיקה באופן מידי את האישורים. לוועדת החוקה יש את הכוח לשפר את החלטות הממשלה ואנחנו צריכים את הזמן לאפשר לממשלה לתקן את התקנות".