גילה גמליאל
גילה גמליאל צילום: משה ביטון

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל השתתפה בסוף השבוע בכנס בנושא תופעות החציבה הפיראטית בישראל אשר יזם 'הפורום לישראל ירוקה'.

בתחילת דבריה הודתה גמליאל לארגון על הגברת המודעות לנושא החציבה האינטנסיבית בישראל ועל החציבה הפיראטית הקיימת ביהודה ושומרון.

"המחצבות הפיראטיות והמחצבות הנטושות הופכות לצלקת מכוערת וקבועה בתוך השטחים הפתוחים, בנוף ובמגוון הביולוגי שקיים בהם והכל בניסיון לגרוף רווחים קלים", אמרה גמליאל.

השרה גמליאל הסבירה כי קיים מתח תמידי בין הפיתוח והסביבה: "מדינת ישראל נמצאת בתנופה גם של בנייה וגם של פיתוח וכולנו מברכים על כך. יחד עם זאת, עלינו לעשות אבחנה בין צמיחה בפיתוח לבין פגיעה בסביבה. במערכות האקולוגיות, פגיעה בבני אדם שמושפעים וסובלים מפעילויות הבנייה הפיתוח והייצור".

"לאורך שנים רבות, חציבה פיראטית ומחצבות נטושות הפכו למוקד למפגעים תברואתיים מפגעים סביבתיים ובטיחותיים ועוד דברים רבים שבסך הכל לא נתנו את הדעת על הטיפול בהם. לתפיסתי אין לנו כמדינה פריווילגיה להמשיך ולנגוס ולפגוע בכל השטחים הפתוחים ולכלותם, רק כדי לחלץ חומרי גלם ללא מגבלה בזמן שקיימות חלופות סביבתיות לצורך הזה. זאת איננה גישה שמגלמת ראייה אסטרטגית ארוכת טווח", טענה הרה גמליאל.

בהמשך הביעה השרה ביקורת על התופעה החמורה ועל חוסר הטיפול בבעיה: "תעשיית המחצבות הפיראטיות ביהודה ושומרון במיוחד כוללת עשרות מחצבות שעובדות ללא פיקוח ללא אישורים וללא תכנית שיקום, מה שהפך לצערי הרב, את יהודה ושומרון לחצר האחורית של מדינת ישראל. וחמור מכך הדבר נעשה לעיתים תוך עצימת עיניים של רשויות המדינה".

הכנס עסק בהשפעות ובהשלכות של החציבה על הסביבה על השוק והמסחר וכן על הציבור. מלבד השרה גמליאל, השתתפו בכנס אישי ציבור וביניהם השר יובל שטייניץ, וכן בכירים בענף הסביבה ובכירים בענף הבנייה במשק הישראלי. בכנס דנו בהצעות למיגור התופעה על ידי תיקוני חקיקה וכיצד ניתן לשפר את האכיפה כנגד הכנסת חומרי חציבה בלתי חוקיים מאיו"ש דרך המחסומים הביטחוניים אל שטחי מדינת ישראל.

השרה גמליאל אמרה לקראת הדיון בכנס בנושא האכיפה: "אין לי ספק שאכיפה חכמה ומתוחכמת של המינהל האזרחי בסיוע של כלל גורמי הממשל שלנו, כולל המשרד שלי להגנת הסביבה נעצור את הפעילות הבלתי חוקית במקור ונוכל למנוע את השימוש בתוצרים שמופקים במחצבות הפיראטיות ובכך למזער את הבעיה".

גלעד אך, מנכ"ל הפורום לישראל ירוקה, התייחס בכנס אל נושא החציבה ואמר "חציבה היא המעורבות הכי אגרסיבית שבן אדם יכול להתערב במערכת אקולוגית. לקחת חומר נפץ או באגר ולפרק הרים שהיו נמצאים כאן מימי קדם זה דבר בלתי הפיך. שדרת ההר שזה האזור ההיסטורי שלנו הופך להיות יותר ויותר מחורר".