ברל'ה קרומבי
ברל'ה קרומבי צילום: באדיבות המצולם

1.

חודש לבחירות הרביעיות ומה שנראה בהתחלה כעוד סבב בחירות שהוא רק פרומו לסבב הבא, מתחיל לקבל צורה של הליכה לקראת הכרעה. לא בטוח שיהיה בה נוק אווט, אבל יתכן מאד שבעוד שלושה חודשים תקום פה ממשלה יציבה, לפחות עד הדרמה הבאה.

לפי סקרי השבוע גוש הימין, כולל מפלגת בנט, עומד על 63 מנדטים. זה נתון פריך אמנם, אבל גם ירידה של מנדט או שניים יספקו את התוצאה.

נכון לתמונת המנדטים העדכנית מי שתקבע כעת את גורל הגוש כולו היא מפלגת הציונות הדתית. אחרי מו"מ כושל עם הבית היהודי שהתפוצץ בקול תרועה רמה (גילוי נאות: הכותב היה מנהל קמפיין הפריימריז של חגית משה יו"רית הבית היהודי) נראה שהספינה הזו, שנקראה פעם איחוד מפלגות הימין, מתחילה להתייצב.

דווקא העובדה שהמפלגה מתנדנדת כעת על סף אחוז החסימה עובדת לטובתם. לפי כל המחקרים הישראלים אוהבים להצביע הצבעה אסטרטגית. הם מעדיפים לחזק מפלגה שנמצאת על סף אחוז החסימה, שתקבע את גורל הגוש כולו, מאשר הצבעה למפלגות שבמילא עוברות.

אם הליכוד יצליח להביא עוד מנדט וחצי מהקולות הערבים המתונים, אלה שטסו לדובאי בחורף האחרון רוצים להודות על כל לנתניהו, וגוש רק-נתניהו רושם עליה יפה של שלושה מנדטים.

2.

לפי התחזית הזו ניתן בהחלט לסמן אופטימיות זהירה, אבל כמו בכל מציאות מורכבת זה אינו כל הסיפור.

השאלה היא לא רק אם תקום ממשלה, אלא איזו ממשלה זו תהיה. כבר למדנו שבפוליטיקה הישראלית תרחישי קיצון של היום יכולים להפוך למציאות הריאלית של המחר.

קחו למשל את נפתלי בנט, אדם ראוי שבוודאי הגיע לפוליטיקה מתוך מניעים טובים. בקונסטלציה סבירה לחלוטין הוא יכול למצוא את עצמו כמשיח החדש של השמאל, זה שעל חושב של החלטתו יגיע לקיצו שלטון נתניהו.

בין השניים יש לא מעט דם רע, שככל הנראה זרם משני הצדדים, ולפי שעה בנט מכריז בפה מלא שהוא לא ממליץ על נתניהו להרכבת הממשלה. אחרי הבחירות הוא יצטרך להחליט האם ההכרזה הזו הייתה רק טקטיקת בחירות חכמה, או תוכנית עבודה מעשית.

אם בנט ידבק בסירובו להכריז על נתניהו כראש ממשלה, האופציה החלופית תהיה ממשלה בראשות לפיד, עם סער ובנט כשושבינין ראשיים - מהלך שנראה לפי שעה מופרך לחלוטין. בשביל זה הם יצטרכו להעביר צד את הסיעות החרדיות, שעד היום שמרו אמונים לנתניהו, וכמובן כל זה לא יתאפשר בלי עריקת מספר ח"כים מהליכוד וחבירה שלהם לסער.

כל זה נראה כעת רחוק מאד מהמציאות. השאלה איך תיראה התמונה אם נגיע שוב לסוף תקופת המנדט ללא ממשלה והאופציה החלופית תהיה בחירות חמישיות. במצב זה תרחיש דמיוני שכזה יהיה הגיוני יותר מאשר הקמת ממשלה פירטטית בראשות נתניהו וגנץ לפני שנה.

3.

לכן למד התקווה והאופטימיות חייבים להבין שמדובר בבחירות גורליות מאד. בבחירות האלה אסור להתפנק.

למרבה הצער יש יותר מידי אנשים בעם שפשוט נמאס להם. מספיק להסתכל על אחוזי ההצבעה הנמוכים ביהודה ושומרון בבחירות האחרונות, שהיו בסך הכל לפני שנה, כדי להבין שגם במעוזי הימין אנשים התייאשו.

תוסיפו לכך את האחוזים הגדולים בציבור החרדי שמדברים לראשונה בקול על אי הצבעה בבחירות, ותבינו איזה משבר מסמנות הבחירות הקרובות, מבלי שאיש מדבר עליו.

בהקשר החרדי אמנם יש גם סימון כיוון חיובי, כשצעירים רבים המאוכזבים מההנהגה הנוכחית מתכוונים להעניק את קולם למפלגת סמוטריץ-בין גביר ולהעניק לה עוד כמנדט. אבל עדיין מדובר על משבר חמור, כיון שבציבור החרדי ההצבעה בבחירות עד היום הייתה בשיעורים של 90% ויותר.

מול הייאוש הזה אסור להרים ידיים. אלה בחירות גורליות מאד ואחרי שלושה סבבים מתישים נראה סוף סוף שיש אפשרות ריאלית מאד להקמת ממשלת ימין על מלא מלא.

לכן התשובה חייבת להיות בהתגייסות אמיתית של הציבור האמוני למערכה, שלא יהיה מוגזם להגדיר אותה כצו 8 לאומי. ואם נתגייס בצורה נכונה ניתן לקוות שבפסח הקרוב נזכה גם לשבת סביב שולחן הסדר עם המשפחה וגם לחגוג את הקמת ממשלת הימין לעוד קדנציה מלאה - בכפוף לחוק צרפתי כמובן.

הטור באדיבות העיתון "גילוי דעת"