אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

פרופ' שמעון רייף, מנהל מחלקת ילדים בבית החולים הדסה עין כרם, מספר בערוץ 7 על תסמונת MIS-C, שתוקפת דווקא ילדים אחרי מחלת הקורונה.

"התסמונת המשונה שנתקלנו בה היא לאחר הקורונה ופוגעת בילדים – יותר בבנים מבנות – ויותר בגיל העשרה", אומר פרופ' רייף.

לדבריו, "כארבעה שבועות בממוצע אחרי המחלה מי שלוקים בה מפתחים תסמונת דלקתית רב מערכתית. הבעיות אינן מאופיינות כמו אלה של חולי קורונה במערכת הנשימה, אלא פוגעת בלב, יוצרת כאבי בטן, חום ופריחה ויש להם סערה של גורמי דלקת. רוב הילדים הללו נזקקים לטיפול נמרץ. חלקם יהיו מונשמים לכמה ימים באקמו, יקבלו תרופות שיגנו על הלב ותרופות נגד דלקת. הם יהיו חולים אבל רובם ככולם מחלימים מזה למרות שהמחלה עצמה קשה מאוד".

התופעה הזו לא מוכרת בקרב מבוגרים. "זו תופעה שמיוחדת לילדים ואיש לא יודע למה. רוב החולים יהיו בגיל 12-16 אם כי נתקלנו גם בחולים בני 8-10. משום מה הם משחררים חומרים דלקתיים שתפקידם להגן מפני וירוסים ודלקת, אבל הם בהפרשה מוגברת ועושים פגיעה רב מערכתית. אנחנו נתקלים בתסמונת הזו אחת לשבוע-שבועיים. יש לנו גם מרפאת מעקב מיוחדת כי לילדים יש אחר כך הפרעות נוספות".

עם זאת הוא מציין כי "רוב החולים והתחלואה הקשה היא במבוגרים ובילדים היא יחסית יותר קלה".

לדבריו אין דרך אמיתית להזהיר את הציבור מהתופעה, שכן היא תוקפת מקרים בודדים בלבד. "זה דבר קיים ונדיר מאוד. יש לתסמונת טיפול ורופאי הילדים מאוד מודעים לכך. כך שכל ילד שבא עם חום, כאבי בטן ופריחה – אם היה חשוף לקורונה – ודאי יגלו את התסמונת. באמת חשוב להפנות אותם מהר כי מצבם יכול להתדרדר מהר ויש בידינו טיפול שיכול להציל אותם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו