ההסתה בכתב העת הרפואי LANCET
ההסתה בכתב העת הרפואי LANCET צילום מסך

תום ברמן, מנהל Act-il, זרוע הפועלת מטעם מרכז אבא אבן במרכז הבינתחומי בהרצליה למאבק באנטישמיות ובאנטי ישראליות ברשתות מספר לערוץ 7 כי על רקע מבצע החיסונים המוצלח בישראל ההסתה עוברת מהקיצוניים גם אל השיח האקדמי.

"מדהים לראות שזה עבר את שלב הפוסטים ההזויים על ידי קיצוניים ומקבל פיתחון פה גם במוסדות אקדמיים ובמקומות שרוצים להביא לידי ביטוי דעות כאלה. כך למשל, אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארה"ב פרסמה מאמר שבו מואשמת ישראל ב'אפרטהייד חיסונים'. אנחנו פעלנו נגד הדבר הזה ופנינו לאוניברסיטה שהסירה את המאמר והודיעה שתפרסם מאמר נגדי שסותר את הטיעונים האלה. זה רק מראה עד כמה הבעיה הזו עברה את שלב תאוריות הקונספירציה ומנסה לחדור אל לב השיח", מסביר ברמן.

לדבריו, "זה קרה גם בכתב העת הרפואי LANCET שנתן במה לטענה שישראל שוללת חיסונים מהפלסטינים ופוגעת בהם משמעותית. בימים אלה אנחנו פועלים נגד כתב העת כדי שיתנצל על המאמר הזה ויסתור את הטענה".

ברמן מספר כיצד זוהה גל המתקפות החדש. "אנחנו מנהלים קהילה של 130 אלף אקטיביסטים שפועלים נגד אנטישמיות וביום-יום אנחנו מנטרים את השיח ברשתות החברתיות ולהבין היכן ניתן ליצור השפעה להזיז דברים. הכוח שלנו הוא שאנחנו גורמים למאסה של אנשים לפעול ברגע נתון אחד נגד מטרה אחת".

"במסגרת הכלים הדיגיטליים ויכולות הניטור שלנו זיהינו שבחודש האחרון, על רקע מבצע החיסונים חסר התקדים בישראל, יש ברשתות החברתיות מהלך שלילי וצצות תאוריות קונספירציה שונות על הקשר בין ישראל לחיסונים וגם עלילות הקשורות לחיסונים לפלסטינים. אנחנו רואים ביטויים של זה גם ברשתות חדשות אבל זה יותר בפוסטים אישיים. אנחנו פועלים להסיר אותם וגם נגד מי שמפרסמים את אותם פוסטים".

הוא מציין כי תקופת הקורונה כולה אופיינה בהסתה פרועה. "את העלייה במגמה של האנטי-ישראליות והאנטישמיות התחלנו לזהות במארס-אפריל בשנה שעברה עם המעבר המשמעותי של אנשים לעבודה מהבית והעיסוק הנרחב יותר באון-ליין. ראינו עלייה באנטישמיות בכל המובנים".

"מי שחשב שהאנטישמיות בקמפוסים נעלמה כי אנשים הפסיקו להגיע אליהם, טעה לגמרי, משום שהאנטישמיות פשוט עברה למקומות אחרים – ל'זום', לרשת, לשיחות הבינאישיות – והדבר הזה קיבל משנה תוקף עם הצלחת מבצע החיסונים. זאת משום שנוצרו שני נרטיבים: אחד קונספירטיבי הטוען שישראל אשמה בוירוס והמציאה אותו, שהיא המציאה גם את החיסונים והכל במטרה לשלוט על העולם ולעשות כסף. יש סרטונים רבים ביוטיוב שמנסים לספר את הסיפור הזה והצלחנו להסיר מיוטיוב סרטון כזה עם אלפי צפיות בשבוע שעבר. הנרטיב השני מאשים את ישראל בכך שהיא מחסנת את אזרחיה בקצב חסר תקדים אבל מבצעת 'פשע חיסונים' נגד הפלסטינים, על אף שברור שהאחריות על שירותי הבריאות ברשות נמצאת בידי הפלסטינים ואנחנו גם עדים שבסוף ישראל כן מעבירה להם חיסונים. לגיטימי לבקר את הצורה שבה זה נעשה אבל לא להפיץ שקרים ועלילות", הוא מסכם.

תודה ברמן, מנהל

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו