מסתירים תשלומים. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
מסתירים תשלומים. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזןצילום: רויטרס

מכון "מבט לתקשורת הפלסטינית" קובע כי במהלך שנת 2020 הוציאה הרשות הפלסטינית לפחות 512 מיליון ש"ח על תשלומים למחבלים פלסטינים כלואים ומשוחררים.

במכון מציינים כי מאז תחילת 2020 הרשות הפלסטינית מנסה להסתיר את רישומי התשלומים שלה למחבלים פלסטינים כלואים ומשוחררים.

ב-2018 וב-2019, דוחות הביצוע התקציבי של הרש"פ תיעדו באופן ברור את העברות הכספים של "המשרד לענייני אסירים," שעיקרן היה תשלומים למחבלים האסירים, בסכומים של 502 ו-517 מיליון ש"ח בהתאמה.

אולם ב-2020, הסעיף בתקציב הנקרא "המשרד לענייני האסירים" (ששונה בהמשך ל"רשות לענייני אסירים") נמחק ונעלם מדוחות התקציב של הרש"פ.

יחד עם זאת, אינספור ידיעות והצהרות של עובדים ובכירים ברש"פ ובאש"ף לאורך שנת 2020, מאשרים כי הרש"פ המשיכה לשלם בשנה החולפת מאות מיליוני שקלים כתגמולי טרור. המסקנה העולה מכך היא שהרש"פ החליטה לשלם למחבלים בדרך עוקפת, כך שלא יהיה לתשלומים האלה כל זכר בספרי התקציב שלה.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" בדק את הדוחות הכספיים של הרש"פ לאורך שנת 2020, ויכול עכשיו לדווח היכן התשלומים האלה מוסתרים, ושהסכום שהרש"פ הוציאה על משכורות מחבלים ב-2020 היה לא פחות מ-512 מיליון ש"ח.

המשכורות שהרש"פ שילמה למחבלים בשנת 2019 על ידי המשרד/רשות לענייני אסירים, הועברו להם בשנת 2020 דרך אש"ף. תחת רישום תקציבי בשם "הוצאות מועברות", העברות הכספים מתקציב הרש"פ לאש"ף נסקו בשנת 2020 ביותר מ-300%, מ-161 מיליון ש"ח ל-673 מיליון ש"ח. הסכום הנוסף שהתווסף להעברות - 512 מיליון ש"ח - הוא הסכום המינימלי שהרש"פ העבירה למחבלים האסירים והמשוחררים בשנת 2020.

בתור גוף שמקבל מימון בינלאומי, הרש"פ חייבת בשקיפות כספית מלאה ובפרסום פירוט ההוצאות שלה; ואילו ארגון אש"ף אינו חייב בדיווח על ההוצאות הכספיות שלו לאף אחד. הרש"פ רוצה למנוע מהקהילה הבינלאומית לראות חלק מסעיפי ההוצאות שלה, כמו זה המוצג למטה, ואת "דוח ביצוע התקציב" של 2019 שמראה העברות של 517 מיליון ש"ח למשכורות למחבלים אסירים, תחת סעיף "הרשות לענייני אסירים". (הערה: ה-517 מיליון ש"ח המופיעים בעמודה הימנית הם משכורות המחבלים; וה-619 מיליון בצד השמאלי הם התקציב המלא של הרשות ב-2019).

במכון מציינים כי זו אינה הפעם הראשונה שהרש"פ מנסה להסתיר את ההוצאה שלה על משכורות למחבלים אסירים. בשנת 2014, ביוזמת "מבט לתקשורת פלסטינית" התקיימו מספר אירועים ודיונים בפרלמנטים אירופאים, ומפגשים עם חברי קונגרס אמריקאים, שבהם נחשפו תגמולי הטרור של הרש"פ. בעקבות אירועים אלו, ולאחר שהגופים התורמים לרש"פ איימו בהפסקת המימון לרש"פ, חדלה הרשות הפלסטינית לשלם לאסירים את משכורותיהם באופן ישיר. היא סגרה את המשרד לענייני אסירים בממשלתה, והעבירה את תשלומי משכורות המחבלים אל גוף חדש שהוקם באש"ף – הרשות לענייני אסירים. באותו זמן, דו"ח מיוחד שפרסם מכון "מבט לתקשורת פלסטינית"– "הונאת מיליארד הדולר של הרש"פ" – חשף את הניסיון של הרש"פ להונות את הקהילה הבינלאומית, באמצעות שינוי קוסמטי המסתיר את תשלומי הטרור, ודבר זה הוביל לזעם ולגינויים מצד המדינות התורמות.