הרב אמסלם: הלברטל שינה עמדותיו

הרב חיים אמסלם קורא לציבור הציונות הדתית להצביע למפלגתו וקובע: דברי דב הלברטל, מקום שלישי ברשימתי, נגד הציונות הדתית כבר לא רלוונטיים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' באדר תשפ"א

הרב אמסלם: הלברטל שינה עמדותיו-ערוץ 7
דב הלברטל
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

למאבק על קולות הציונות הדתית מצטרף גם הרב חיים אמסלם, יו"ר תנועת 'עם שלם' המפיץ מכתב קריאה לציונות הדתית לבחור במפלגתו.

שוחחנו אתו על הקריאה וגם על הקושי של מצביעי הציונות הדתית לתמוך במפלגה בה ממוקם במקום השלישי המשפטן דב הלברטל שהתבטא בחריפות נגד הציונות הדתית, ולא רק נגדה.

"אני אומר למצביעי הציונות הדתית, אם אתם באמת רוצים להידבק בדרכם של מייסדי הציונות הדתית ובדרכו של הרב עוזיאל, שהיה נשיא המזרחי העולמי, והרבנים האחרים שייסדו את הרוח של המזרחי יש לכם כתובת", אומר הרב אמסלם הרואה במפלגתו בית מקורי, כהגדרתו, לציונות הדתית. "עם-שלם דוגל במשנת תורה ועבודה ציונות ואהבת הארץ".

לדבריו "ידוע לי בוודאות גמורה שאנשים שליוו שנים רבות את המפד"ל ההיסטורית רואים בדרך שאני מוביל חלק בלתי נפרד מהציונות הדתית".

על הכישלון לחבור פוליטית לציונות הדתית אומר הרב אמסלם כי הוא מיצר על כך. לדבריו הוא פקד והתפקד ל'בית היהודי' אך נפתלי בנט התעלם פעם אחר פעם מהמתפקדים הללו והתברר כי אין ביכולתם להשפיע על דמותה של המפלגה.

"הושטתי יד בכל פעם שראיתי התארגנות בציונות הדתית. הצטערתי מאוד כשראיתי שמפלגה שמלווה עוד מקום המדינה תהיה כמעט מחוץ למערכת. זו טרגדיה אמתית של המפד"ל והבית היהודי, אבל מי שמחפש את הרוח האמתית הזו של תורה ועבודה, של המקף בין הציוני לדתי ולשמור על רוח של מרנן ורבנן, יפנה אלינו".

הרב אמסלם מעיר שאינו נותן ציונים לסמוטריץ' או לבנט, אך מפלגתו מיועדת ל"מחפשים מפלגה ששורשיה נטועים בהלכה הצרופה", כלשונו. לטעמו "יש שבר נורא בעולם הציונות הדתית".

בהמשך השיחה ביקשנו מהרב אמסלם להתייחס לציטוטים מתוך דבריו של דב הלברטל הממוקם שלישי ברשימתו לכנסת ותהינו אם יכול אדם מהציונות הדתית לבחור במפלגה שאחד מבכיריה אומר דברים שכאלה. בראשית דהברים ביקשנו את התייחסותו של הרב אמסלם לקביעתו של הלברטל לפיה 'הליטאים הם המגדלור של העם היהודי'. זאת על רקע הביקורת החריפה אותה מטיח הרב אמסלם בגישה הליטאית שלהבנתו השתלטה על תנועת ש"ס.

על כך משיב הרב אמסלם ואומר: "ייצרנו מוצר שלא היה כדוגמתו מעולם. אנחנו עושים היסטוריה ומביאים מפלגה חדשה חרדית ציונית שיש בה אישה, מה שלא היה מעולם, מפלגה שבה גם ספרדים וגם אשכנזים, מפלגה שבסופו של יום מבינה אחר שנים של חיפושים שאם לא נציע שילוב של תורה ופרנסה שהם משנת הציונות הדתית ייפגע גם המגזר החרדי".

עוד בטרם אנחנו מביאים בפניו את הציטוטים אודות הציונות הדתית אומר הרב אמסלם כי אמירות אלו ידועות ועלו במפגשים עם הלברטל, "וגם אצלו חל שינוי". לדבריו "כל מי שאצלי במפלגה קיבל על עצמו שמקבלים החלטות לפי הרוב".

היו לו דעות ומותר לו לשנות את דעתו ולהבין שהדרכים. כולנו בעד לימוד תורה ובעד מי שמוכן להקדיש את חייו ללימוד תורה. הדרך שאנחנו מציגים היא הפתרון למגזרים שונים, מהמגזר החרדי ועד הציבור הלא דתי שמייחל לקול שמסוגל להתעלות מעל כל המחלוקות סביב קול אחד מרכזי, שימור ערכי תורה וערכי פרנסה".

הרב אמסלם התבקש להתייחס לדברי הלברטל בתקשורת ולפיהם "הציונות הדתית בעלי תפיסה רופסת ולכן החילונים שונאים אותם, הציונות הדתית פשרנית והולכת מדחי אל דחי" על המתנחלים אמר שהם "צרה צרורה לעם ישראל בפרט ולאנושות בכלל", על ישיבת הר עציון שבה גדל אמר הלברטל "לא הייתי מגדיר אותה היום כישיבה". על הפער בין אורגוואי בה נולד לבין ישראל בה הוא חי אומר "אורגוואי מדינה נורמאלית. מה קורה כאן בארץ ישראל? באבות, הר הבית, מתנחלים, ברסלבים, אנחנו נורמאלים?".

על כל אלה משיב הרב אמסלם כי נכון לבדוק את הדברים באופן ישיר מול הלברטל שלהערכתו שינה את עמדתו לחלוטין. "אנחנו מודעים לכך שהיו לו עמדות כאלה ואחרות ומותר לאדם לשנות את דעתו".

כשנשאל אם בכוונתו לרוץ ולהתמודד גם אם הסקרים ילמדו על מספר מצביעים נמוך בהרבה מאחוז החסימה, משיב הרב אמסלם: "ארוץ עד הסוף. אני יודע על איזו קרקע אני צועד ואני מרגיש בציבור החרדי את הבשורה שאנחנו מביאים. אנחנו מביאים קול חדש וחשוב ומתפללים ומקווים עוד להפתיע".