אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: פלאש 90

ישראלים רבים, לא רק בתקופת הקורונה, מוצאים את עצמם מתיישבים לכתוב ספר. האתגר לא מסתיים כשהספר מוכן. כעת נותרה המשימה הלא פשוטה של הפצתו.

אתר חדש, 'למה לא' שמו, מציע למכור את הספר שלכם בדרך ייחודית. רועי דולב, מקים והוגה האתר, מספר בראיון לערוץ 7.

"המאמץ רק מתחיל אחרי שמסתיים הספר", אומר דולב. "האפשרות היחידה שהייתה היא לנסות לשלוח להוצאות לאור, אבל בהרבה מקרים הכותב צריך להשקיע הרבה כסף". לעומת זאת באתר שהקים "ההפצה היא על פי דרישה. רק כאשר מישהו קונה את הספר הוא מודפס בעותק אחד ואז הוא נשלח".

לדבריו השיטה כבר קיימת ומוכיחה את עצמה בעולם, וכעת היא מגיעה לישראל. "אנחנו עושים את הכול עד המשלוח לבית הלקוח והכותב רק מקבל תמלוגים".

האם אכן הוצאה לאור של עותק בודד על פי הזמנה תעלה סכום דומה לזו של אלף עותקים? דולב מפתיע ומספר כי אמנם הוצאה של ספר אחד בבית דפוס תחייב סכום של 200 עד 600 שקלים, אך הטכניקה בה הוא פועל העלויות אינן גבוהות מהוצאה של עותקים רבים. איך עושים את זה? על כך מעדיף דולב שלא להרחיב את הדיבור אך הוא רומז שעלות העבודה מול מכונת הדפוס היא אותה עלות, בעוד בשלבים שלפני כן ניתן לבצע מהלכים שחוסכים סכומים לא מבוטלים. "פיתחנו שיטה ודרך מיוחדת להדפסה ללא עלות וזמן".

באשר לתמלוגי הכותב הוא קובע ש"הרווח באופן משמעותי הרבה יותר מבכל דרך אחרת. הכתב מקבל שישים אחוז מהסכום לאחר הורדת עלויות הייצור", זאת בעוד בהוצאות לאור רגילות הכותב מקבל 5-10 אחוזים בלבד.

ומה על תחושת הדפדוף והעיון לפני רכישה? דולב מזכיר לנו שהשנה האחרונה שינתה את הרגלי רכישת הספרים של כולנו. "חנויות הספרים היו סגורות בשנה האחרונה וקריאת אינטרנט הפכה לותר ויותר פופולארית. יש הרבה יותר מכירות באמזון ואתרי חנויות ספרים אחרות". עוד הוא מספר כי האתר שלו פועל ליצירת שיתופי פעולה עם חנויות ספרים שירכשו עותקים בכמות, רכישה שתזכה את הכותב בתמלוגים כמו ברכישה בודדת.

האם המנגנון החדש לא מוזיל מעט את משימת הוצאת הספר? האם מצב שבו כל אדם, ללא בקרת איכות ותוכן, מרגיש סופר, הוא מצב טוב?

דולב מבהיר כי למרות השאיפה לאפשר לכל אחד להוציא לאור את ספרו ישנו סינון מסוים. "אנחנו דורשים מכל סופר להצהיר שבספר אין דברי שנאה הסתה אלימות, טענות לדברים לא מוכחים וקונספירציות. בניגוד לפייסבוק ושירותים אחרים חשוב לנו שמה שעולה לא יביא לנזק, בוודאי בתקופה כזו".