'שרון': פיל בחנות חרסינה, לטוב ולרע

סדרה דוקומנטרית חדשה מתיימרת לפצח את סודו של אריק שרון. מחשבות בעקבות פרק הפתיחה

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , י' באדר תשפ"א

'אריק שרון' הוא אחד מהשמות האלו שמעוררים בכל אחד תחושה אחרת, תלוי לפי איזה שלב בחייו של אריק הוא הכיר באופן אישי.

יש כאלו שזוכרים אותו כלוחם הגרילה הצעיר שהקים את יחידה 101, יש כאלו שעבורם הוא גיבור ישראל ממלחמת יום כיפור, לאחרים הוא שר הביטחון מ'סברה ושתילה' או ראש הממשלה מהאינתיפאדה השנייה, ויש עוד רבים עבורם הוא לנצח יהיה ההוא מההתנתקות. ההוא ששיקר, שאכזב, שגירש.

אני, ורוב הימניים בני הדור שלי, כבר גדלנו לאריק האחרון, לראש הממשלה המושמץ וגדול הממדים, אריק שהדבר האחרון שאתה יכול לדמיין זה תמונה שלו רץ על הגבעות עם עוזי ביד או מקים עוד מאחז ועוד התנחלות ביחד עם ראשי גוש אמונים. את המסע הזה של שרון, את הדרך הזו שעבר, מנסה לפענח סדרה דוקומנטרית חדשה בשם 'שרון' שמשודרת בימים אלו ב'כאן 11'.

הסדרה מנתחת חמש שנים בחייו של שרון ומנסה לפצח את חידתו של האיש שסיפורו שלוב בסיפורה של המדינה, גם עבור צעירים כמוני שמכירים רק צד אחד שלו, אבל לא פחות מזה עבור המבוגרים מימין שראו את המנהיג הנערץ עליהם מתהפך להם מול העיניים והמבוגרים משמאל שעדיין לא לגמרי מבינים איך הבולדוזר הכוחני ההוא שהם כל כך אהבו לשנוא הפך דווקא הוא למשיח החדש.

הפרק הראשון מתחיל עם תמונות מההתנתקות ולאט לאט הולך אחורה, דרך האינתיפאדה אל מלחמת לבנון הראשונה ומשם אל שנות הקמת המדינה. התמה ברורה, אי אפשר להפריד בין סיפורו של שרון לסיפורה של המדינה, לטוב או לרע, האיש היה שם בכל צומת משמעותית ובכל מלחמה, גם באלו שפחות אהבנו.

'פיל בחנות חרסינה' זה הכינוי שמדביק לו אחמד טיבי בעקבות העלייה להר הבית כראש האופוזיציה, עלייה שלדעת רבים הובילה לפרוץ האינתיפאדה השנייה, ונדמה שזה תיאור די מדויק. שרון הבן מצטט את משה דיין שאמר לאביו כשזה עוד טרם עשה את צעדיו בפוליטיקה "רק אם תהיה קטסטרופה הם יקראו לך", ומחזק את תדמית הבולדוזר של אביו. גם שם הפרק, קטסטרופה, לא ממש מסתיר את הכיוון.

האינתיפאדה טרפה את הקלפים, אומרים בסוף הפרק, וגרמה לישראלים לחפש מישהו שיוכל להתמודד עם הפלשתינאים, ו"שרון היה הבריון הכי חזק בשכונה". בריון, המילה נאמרה. גם הכותרת שניתנה לפרק – "אינתיפאדה השנייה משתוללת ושרון נוקט בגישה שאפיינה אותו בעבר – מה שלא הולך בכוח, הולך בעוד יותר כוח" מבהירה את הכוונה: בריונות זה מה שמאפיין את דמותו של שרון, לטוב ולרע. אהבנו את זה כשזה עבד לטובתנו, תיעבנו את זה כששרון עבר צד, אבל ההתנהגות היא אותה התנהגות. בריון.

הפרק הזה מהווה מעין הקדמה לסדרה בת שלושת הפרקים, וכצופה צעיר מהצד שלא היה חלק מאותה הקדמה מדוברת הוא מרגיש שקול למדי מבחינה פוליטית. ניתן רק לחכות ולראות לאן ייקחו את זה היוצרים מכאן הלאה, כשיעסקו בחמשת השנים האחרונות בחייו של שרון – שנותיו כראש ממשלה.