דני דיין באולפן ערוץ 7: נקים ממשלת ימין עם מרכיבים מהשמאל

דני דיין (תקווה חדשה): הליכוד ללא נתניהו מוזמן להיות בממשלת סער. סמוטריץ' יהיה שותף, בן גביר לא. גם לפיד יהיה בפנים, אך לא בראש

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י' באדר תשפ"א

בראיון לערוץ 7 מתייחס בכיר 'תקווה חדשה', דני דיין, לקשיי ההתמודדות של מפלגתו בבחירות המתקרבות

"אני מקווה לדעת לקבל בפרופורציות גם כשתוקפים אותי וגם כשזה לא בצדק", אומר דיין בהתייחס למתקפות הלא מעטות שהוא חווה מאז נכנס לזירה הפוליטית.

כשהוא נשאל אם נכון היה למפלגתו להכריז שהיא לא תשב בממשלת נתניהו, מה שמעלה שוב ושוב את השאלה מה החלופה שבה יבחר גדעון סער, משיב דיין כי העניין אינו 'רק לא ביבי'. "נכון שקמנו כדי להחליף את נתניהו שנמצא בשלטון כבר 12 שנים וזה לא עושה לא טוב. שנים נוספות רק יגבירו את ההתדרדרות. מעבר לכך יש לנו תפיסת עולם מגובשת", אומר דיין הרואה במפלגתו מפלגה לאומית ליבראלית יחידה ברוח חירות והליכוד של פעם, כלשונו. "ההגדרה 'רק לא ביבי' היא אולי חלק מתעמולת הבחירות נגדנו, והיא בהחלט עושה לנו עוול", הוא אומר.

על מנת לחדד ולהבהיר מדגיש דיין כי אין להסיק מדבריו שהמפלגה תשנה את תפיסתה לגבי נתניהו ביום שאחרי הבחירות. "אנחנו מתכונים לכל מה שאנחנו אומרים. 12 שנות נתניהו הרצופות לא טובות למדינת ישראל ולא לנתניהו עצמו", הוא אומר ומציג דוגמא לכך את הדיווחים על שליח שנשלח מטעמו של נתניהו לרש"פ על מנת לקדם תמיכה בבחירתו.

לטעמו של דיין יש בידיעה זו שני אלמנטים שליליים. "הראשון הוא התנהגות של נתניהו ששולח סגן שר במשרדו להצעה מושחתת כזו עם האויב. השני הוא המוטיבציה של הפלשתינים שמבינים ש'תקווה חדשה' היא זו שמתחרה עם נתניהו על השלטון והם יודעם שאנחנו נאמנים לארץ ישראל יותר מהליכוד של היום".

ביקשנו מדיין לשרטט את הקואליציה שהוא צופה והוא מבהיר כי בממשלה של נתניהו עם בנט, סמוטריץ', החרדים ואולי גם מנסור עבאס מפלגתו לא תהיה שותפה. "נהיה אופוזיציה לאומית ימנית".

לעומת זאת, הוא אומר, סער הוא שיכול להביא לממשלה יציבה בישראל שתמנע בחירות חמישיות. "אנחנו מתכוונים להקים ממשלת אחדות עם כל המפלגות שרוצות ישראל יהודית ודמוקרטית. זה כולל את הליכוד אם יסכים להצטרף, זה כולל את סמוטריץ', את ימינה, את ליברמן ויכול להיות שזה יכלול גם את יאיר לפיד".

"ממשלה כזו תהיה ממשלת ימין עם מרכיבים מהשמאל ואומר על כך מעבר לזה, הממשלה הזו תוכל לעשות הרבה יותר ממה שתוכל לעשות ממשלה שתהיה מראש שור מועד", אומר דיין. "אנחנו יודעים את האילוצים, שהאמריקאים יסתכלו בשבע עיניים ויצרו את צעדיה של הממשלה מהרגע הראשון. לעומת זאת, היסים שלי בוושינגטון במפלגה הדמוקרטית הם מצוינים מבלי שהייתי צריך להסתיר את דעותיי. גדעון סער יגיע לראשות הממשלה בלי המטען העודף שנתניהו נושא על גבו, של זיהוי עם הרפובליקנים ועם אנשים שבעיני הדמוקרטים הם מוקצים מחמת מיאוס. לכן נוכל לפעול הרבה יותר בחופשיות".

כשהוא מזכיר את סמוטריץ' כשותף אפשרי בממשלת סער נשאל דיין על בן גביר והוא מיד משיב בשלילה: "לא נישען על גורמים קיצוניים בשום צד של המפה הפוליטית. אנחנו רואים את בן גביר כמי שלא יוכל להיות שותף".

דיין מעיר כי נתניהו מנוע מלשמש כשר ולכן לא יוכל לכהן תחת גדעון סער. לעומת זאת הוא רואה בבכירים אחרים בליכוד ראויים למלא תפקידים בכירים בממשלת סער.

על הטענות של 'ימינה' על כתבות ממומנות מטעם 'תקווה חדשה' נגד בנט ואנשי מפלגתו אומר דיין כי מדובר בלא יותר מאשר ספין מוחלט. "היו כתבות עיתונאיות שקודמו על ידינו. מסתבר שהייתה בעיה טכנית מבחינת החוק, התנצלנו ועברנו הלאה", הוא אומר ומזכיר את ההסכמה ל'הפסקת אש' בין 'ימינה' למפלגתו.

לטעמו בקואליציה שבה שותף גם לפיד רק סער יכול להיות במרכז ובהובלה שכן ממשלה שתהיה שמאלה מהמרכז לא תצליח לגבש רוב. "אנחנו נוכל לגבש רוב, בהנחה שבנט לא יתן רוב לנתניהו, ויהיו לנו כמה אופציות לקואליציה. זאת לעומת אחרים שיש להם רק אופציה אחת, כאשר לרוב אין בכלל אופציה. זו תהיה בשורה גדולה לעם ישראל".