נורית מן
נורית מן צילום: שימוש חופשי

בקרב עורכי דין בתחום דיני המשפחה מקובל לומר ש"אחרי החגים" מגיעות פניות רבות של לקוחות אשר מעוניינים להתגרש וזאת לאחר שהות ממושכת של בני הזוג והילדים.

לפיכך, לא היה זה מפתיע שעם פרוץ מגפת הקורונה והסגר הראשון אשר הוטל על אזרחי המדינה, פורסמו מאמרים אשר חזו עליה חדה בגירושין בעקבות השהות הממושכת בבתים בתוספת ההתמודדות עם אבדן עבודה, חרדות ומתחים.

לאחרונה פורסמו נתונים אשר הצביעו על כך שבניגוד לתחזיות, התגרשו פחות אנשים בשנת 2020 מאשר בשנים הקודמות, ונשאלת השאלה מהן הסיבות לכך, והאם ייתכן שתקופת הקורונה גרמה למגמה הפוכה ואיחדה את התא המשפחתי.

השפעת הקורונה על ההחלטה להתגרש

אצל רוב האנשים ההחלטה להתגרש אינה מתקבלת ביום אחד. בדרך כלל מדובר בהתלבטות ארוכה, אשר נמשכת לעיתים שנים. כאשר אני שואלת בני זוג מדוע החליטו להתגרש, רובם מציינים שהיחסים אינם תקינים כבר תקופה ארוכה.

לעיתים, מציינים בני הזוג ארוע מטלטל כגון בגידה, לידת ילד, או פטירה של אדם קרוב אשר הובילה למשבר וחיזקה אצל אחד מבני הזוג או אצל שניהם את ההבנה כי בן/בת זוגם אינו האדם עימו ירצו לבלות את שארית חייהם.

היטיב להסביר זאת לקוח אשר פנה אלי להתייעצות ואמר כי הקורונה הזכירה לו שהחיים קצרים ועלולים להסתיים בכל עת ולכן הוא אינו מעוניין להמשיך לחיות בזוגיות שאינה מספקת. במקרים כאלה, לא ההסתגרות בבתים בתקופת הקורונה היא שהובילה לרצון להתגרש, אך בהחלט ייתכן שהקורונה חיזקה את ההחלטה להתגרש בקרב בני זוג אשר חוו עוד קודם לכן קשיים בזוגיות.

אם כן מדוע היתה ירידה במספר הגירושין בשנת 2020?

לעיתים יחלפו שנים ממועד פתיחת הליך משפטי ועד היום בו יתקיים טקס הגירושין אשר מגיע בסיומו. גם הליך של יישוב סכסוכים בהסכמה (כמו גישור או גירושין בשיתוף פעולה) אשר לרוב קצר הרבה יותר מהליך משפטי, אינו מסתיים ברגע.

לכל זאת, יש להוסיף את תקופות הבידוד והסגר בשנת 2020 אשר אילצו את האנשים להשאר בבית במשך שבועות רבים, לדחות פגישות עם עורכי דין ודיונים בבתי המשפט אשר נידחו. לפיכך, תוצאות משברי הזוגיות אשר התהוו בתקופת הקורונה יבואו לידי ביטוי רק בשנים הבאות.

אצל בני זוג אשר התחילו בתהליך של פרידה עוד לפני פרוץ הקורונה, הירידה בהכנסות והחרדה מפני הבאות גרמו במקרים מסוימים לעיכוב תהליך הגירושין. הליך גירושין עולה כסף, ותחזוקת שני בתים מגדילה את ההוצאות, ועל כן קבלת החלטות כלכליות בתקופה של חוסר וודאות כלכלית איננה פשוטה.

חלק מבני הזוג יחליטו כי אין להם אפשרות כלכלית להתגרש ויבחרו להשאר יחד, אך במרבית המקרים, המצב הכלכלי אולי ישהה את הפרידה אבל לא יבטל אותה לגמרי שכן בסופו של דבר אצל רוב האנשים, הסבל שבחיי נישואין אומללים גובר על החשש מהירידה ברמת החיים.

בנוסף לחרדה מהמצב הכלכלי, חלק מבני הזוג מביעים חשש כי ילדיהם שזה עתה חוו שנה של חוסר וודאות ופחדים, יתקשו להתמודד גם עם פרידת הוריהם. לפיכך, בהחלט ייתכן כי חלק מבני הזוג יעכבו את ביצוע הפרידה כדי שלא לערער את היציבות של ילדיהם אשר גם כך התערערה בשנה זו.

מה יכולים לעשות בני זוג שהחליטו להפרד

אחד הדברים המלחיצים ביותר בני זוג שעומדים בפני פרידה הוא חוסר הוודאות: איך אסתדר כלכלית, איך אסתדר לבד, איך זה ישפיע על הילדים וכו'. בתוך כך גילינו בתקופת הקורונה שכל מה שחשבנו שהוא יציב וברור אינו כזה, וכך צריך להשלים עם העובדה כי ייתכן ונתוני הפתיחה לא יהיו וודאיים ותהליך קבלת ההחלטות יואט בתקופה זו.

הקורונה הוסיפה לחיינו מושגים חדשים כמו חל"ת, בידוד, סגר, מענקים ממשלתיים, ואפשרויות רבות נוספות אשר צריך לקחתם בחשבון כאשר דנים בחלוקת הסדרי השהות של הילדים ובהסדרים הכלכליים. על מנת להגיע להחלטה מיטבית, אשר לוקחת בחשבון היבטים משפטיים, רגשיים וכלכליים יש להעזר באנשי מקצוע מתאימים.

בכתבי הטענות אשר מוגשים לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, בני הזוג מופיעים בכותרת במסמך כאחד "נגד" השני. אותם בני זוג, שאהבו ובחרו להקים יחד משפחה, לא חייבים להפוך לאויבים ולהיות האחד "נגד" השניה. אפשר ורצוי להפרד ללא מלחמה, ולבנות תקשורת בריאה שתטיב עם ההורים ועם הילדים לשנים הבאות.

תקופת הקורונה הזכירה לנו כי החיים עצמם מזמנים לנו אתגרים בלתי צפויים. רצוי לעבור את הליך הפרידה אחרת, ללא גרימת סבל, ברגישות ובכבוד הדדי. במיוחד בתקופה זו.

נורית מן הינה עורכת דין בדיני משפחה, מגשרת ועו"ד לגירושין בשיתוף פעולה, וחברה בקבוצת גירושין בשיתוף פעולה של מכון אדלר

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו