פרס הרמטכ''ל לגדוד 75: ''המאבק בנגיף הוא לחימה לכל דבר''

קצין הרפואה של גדוד 75, סגן ד״ר טבע אמיר, מספר על פעילות היחידה שהביאה לזכיית הגדוד בפרס הרמטכ״ל לשמירה על כשירות בזמן הקורונה.

סגן ד״ר טבע אמיר , י' באדר תשפ"א

פרס הרמטכ''ל לגדוד 75: ''המאבק בנגיף הוא לחימה לכל דבר''-ערוץ 7
סגן ד״ר טבע אמיר
צילום: דובר צה''ל

המאבק בנגיף הוא לחימה לכל דבר. כדי לנצח היחידה נדרשת לרתום את האנשים ולגרום להם להאמין באיום.

תכנון מראש, הערכות מצב תכופות והשתנות מהירה מאפשרים לנקוט צעדים חדים ומשמעותיים כבר בסימני תחלואה ראשוניים כדי למנוע התפרצות רחבה ביחידה.

גדוד 75 נמצא כרגע בתעסוקה מבצעית ברצועת עזה. גזרה שמשלבת גבול ימי ויבשתי מורכב ונפיץ. המשמעות של התפרצות תחלואה ביחידה לוחמת יכולה להגיע לפגיעה בסד"כ ובמשימות ועל כן אנו נדרשנו לעמוד במשימות ולשמור על הכשירות המבצעית של הגדוד.

הגדוד ביצע מספר פעולות על מנת למנוע התפרצויות של הנגיף, אחד המרכיבים המשמעותיים בהתמודדות הוא בדיקות הקורונה. אנחנו מקפידים לבדוק בכל חשד כדי לקטוע הדבקה בשלב מוקדם. מתקני הבידוק שהקים פיקוד העורף מאפשרים גמישות עם פריסה רחבה וקבלת תשובות מהירה.

מענה נוסף לכך ניתן בבידוד בתוך קפסולה מחלקתית. כך למשל צק"מים (צוותי קרב מחלקתיים) המורכבים משני טנקים ונמר שנועדו לאפשר תגובה מהירה בכוח אש משמעותי, נכנסים לבידוד כיחידה אחת וממשיכים לתפקד באופן מלא בהגנה על הגבול.

מינינו חובש קורונה ייעודי לעיסוק בנושא ויחד עם מחלקת הרפואה והחובשים בפלוגות תחקרנו חולים, מיפינו חשיפות ובודדנו חיילים עם חשד להדבקה.

בתוך זה חייל שנמצא בבידוד ימים ארוכים, לבד, זקוק לליווי ותמיכה. אנחנו מקפידים לשמור על קשר כמעט יומיומי עם החיילים, לא רק לצורך מעקב אחרי תסמינים, בעיקר כדי לשמור על לכידות גם בתקופה הלא פשוטה הזאת.