פלסטינים פרצו דרך למחצבה על אדמות מדינה – המנהל האזרחי הסתפק בתלוליות עפר

פלסטינים סוללים כביש בלתי חוקי במזרח בנימין תוך פלישה נרחבת לאדמות מדינה. במנהל האזרחי הסתפקו בהקמת שתי נקודות חסם לאורך הכביש.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' באדר תשפ"א

פלסטינים פרצו דרך למחצבה על אדמות מדינה – המנהל האזרחי הסתפק בתלוליות עפר-ערוץ 7
סלילת הדרך החדשה
צילום: רגבים

תנועת רגבים התריעה בפני המנהל האזרחי כי פלסטינים סוללים כביש חדש ובלתי חוקי במזרח בנימין, תוך פלישה נרחבת לאדמות מדינה, אולם במנהל נמנעו מביצוע אכיפה ממשית כנגד העבריינים והסתפקו בהקמת שתי נקודות חסם לאורך הכביש.

הכביש החדש ממוקם באזור מזרח בנימין מצפון ליישוב כוכב השחר, והוא אמור לחבר בין מחצבת 'עין סמיה' בשטח B וכפרים ערביים סמוכים - עד ל'כביש אלון', המהווה ציר ראשי ליישובי מזרח בנימין והבקעה.

העבודות מתבצעות בשטח C הנמצא תחת שליטה מלאה של מדינת ישראל, תוך פלישה נרחבת לאדמות מדינה באזור.

תנועת רגבים פנתה לפני כחודש למנהל האזרחי בדרישה להרוס את תוואי הציר ולהעניש בחומרה את העבריינים. המנהל האזרחי הגיב לפניה כי "הדרך המוזכרת בפנייתכם מוכרת ומטופלת בנוהל בניה בלתי חוקית, ואף בוצעה חסימה של הדרך בשני מקטעים".

צילום: רגבים

בתנועת רגבים מזכירים כי ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על קרקעות ביהודה ושומרון בשנים האחרונות כוללת בניה בלתי חוקית, פריצת כבישים, השתלטות חקלאית ועבודות פיראטיות שמתרחשות באופן יומיומי, ואלו לא מקבלות מענה מספק על ידי המנהל האזרחי בטענה כי אין ברשותו מספיק משאבים וכח אדם.

"הצבת המחסומים איננה פתרון יעיל וארוך טווח, לא במקרה הנוכחי, ולא באף מקרה אחר" מסביר איתן מלט, רכז הפעילות ביהודה ושומרון של תנועת רגבים. "עברייני הבניה לא מפחדים מאף מחסום מאולתר ופורצים אותו בקלות ובאופן מיידי.

"הטענה של המנהל האזרחי על חוסר במשאבים וכח אדם נכונה ביסודה, אלא שהיא מחייבת התמודדות כשלעצמה", מוסיף מלט. "במידה והמנהל האזרחי יחריף את הסנקציות, כגון החרמה לצמיתות של כלי העבודה, יהיה בכך משום העברת מסר מרתיע, כי העבודות הבלתי חוקיות אינן משתלמות לא רק באופן נקודתי אלא באופן נרחב".