עו"ד שמחה רוטמן באולפן ערוץ 7: כך נפעל להרחקת מסתננים

מועמד מפלגת הציונות הדתית הבהיר באולפן ערוץ 7 כי הוא וחבריו ישבו רק בממשלה ימין וסיפר אלו תיקונים צריכים להתבצע במאבק במסתננים.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י' באדר תשפ"א

עורך הדין שמחה רוטמן (מפלגת הציונות הדתית) אומר בראיון באולפן ערוץ 7 כי יש צורך להכריז על מאבק מחודש ונחוש נגד המסתננים ומפלגתו מרימה את הדגל.

עו"ד רוטמן מציין כי סוגיית המסתננים וההגירה אינה נוגעת רק למסתננים מאריתריאה אלא לסוגיות נוספות. בהקשר זה הוא מזכיר את 'סעיף הנכד' המכניס כיום לישראל דרך חוק השבות רבים שאינם יהודים, שכן סעיף זה בחוק השבות קובע כי כל נכד למי שהיה יהודי זכאי לעלות לישראל. "מדובר באנשים שאין להם שום כונה הישאר כאן ולהיות חלק מהעם היהודי", הוא אומר.

סוגיה נוספת שמצריכה טיפול ותיקון היא החוק המכונה 'חוק הדרכונים של ליברמן', חוק שמאפשר לאנשים להגיע לישראל לקבל דרכון ולעזוב מיידית. כך הרבה אנשים ללא זיקה לישראל נכנסים אליה ומיד יוצאים, מה שמאפשר בין השאר גם הלבנת הון. על מנת להתמודד עם חוק זה יש לחייב השתקעות בישראל

בנוגע למסתננים מאפריקה, אומר רוטמן כי נדרשת "הקמת מנהלת שתציב יעדים להוצאת מסתננים ותטפל במישור הכלכלי. הרבה חוקים לא נאכפים על מסתננים ומעסיקי מסתננים. הכנו את התכנית עם אנשים מהשטח, שפי פז, יונתן יעקובוביץ', דורן אברהמי, אנשים שחיים את המציאות ומכירים את המצוקות בדרום תל אביב ויודעים מה צריך לעשות. מזמין את הציבור לראות את התכנית הזו".

רוטמן מדגיש כי "הכנסת כבר העבירה ארבע תכניות להעברת מסתננים אבל בכל פעם בג"צ ביטל אותן. לכן מחר נשיק את תכנית המשפט. כמעט כל תכנית בכל תחום, זהות, מסתננים, ביטחון ועוד, כל אלה ללא טיפול בבעיית המשילות והמשפט יהיה כאילו לא עשינו כלום. כל מה שתחוקק, בית המשפט יבטל. לכן צריך לדבר על פסקת התגברות וכו', אבל על כך נדבר אחרי שנציג את התכנית".

על דברי ח"כ ליברמן הכוללים התנגדות לפסקת ההתגברות כאחד העקרונות שאותו מציגה מפלגתו של ליברמן, אומר עו"ד רוטמן כי הדבר מזעזע אותו. "יש במפלגתו אנשים שרצו לטפל בתחום המשפט והיו מראשי הדורשים טיפול במערכת המשפט. זה מראה לי שכאשר מזיזים את הערכים הצידה ויש לך משהו פרסונאלי הכול יכול ללכת לפח. גם מי שנאמן ברמה האישית לארץ ישראל או לתיקון מערכת המשפט, כאשר עוסקים בפרסונה, ב'רק לא ביבי' וכו', אנשים זורקים את הערכים שלהם וכך הם הופכים להיות מתנגדים לפסקת ההתגברות. לא חשבתי שאשמח משפט כזה, אנחנו מתנגדים לפסקת ההתגברות, ממפלגתו של אביגדור ליברמן".

גם בשיחה זו עולה שאלת הסיבה שהובילה לריצה בשני ראשית לבחירות הקרובות, הציונות הדתית ו'ימינה', ורוטמן משיב: "בדיוק כמו במקרה ליברמן, השאלה היא לא רק הערכים לשיחה בשיחת סלון. בשיחות הללו באמת אין הבדל ויש אנשי ציונות דתית גם בכחול לבן וביש עתיד ובליכוד והם חברים טובים, אבל השאלה היא אם יש מפלגה שמחויבת לערכים הללו, על מה היא תשים את הפוקוס במו"מ קואליציוני ומה יהיה היהרג ובל יעבור שלה".

"אדם שאומר לי שהוא מוכן להקים קואליציה עם לפיד מרץ והעבודה כי לא קורונה לא מעניין, אני שואל איך הוא יקדם את ארץ ישראל", אומר רוטמן. האם המשמעות היא ש'הציונות הדתית' בהכרח בכיס של נתניהו? רוטמן משיב: "אנחנו מצהירים שאנחנו נשב רק בממשלת ימין. במסגרת המחויבות שלנו כבר בהסכם העודפים המחויבות הזו עוגנה בשאלה לאיזה סוג של קווי יסוד של ממשלה הולכים. כל הנושאים של משילות, ריבונות והתיישבות בארץ ישראל נמצאים בקווי היסוד. אם הממשלה לא תהיה ממשלת ימין גם אם היא תהיה בראשות בנימין נתניהו, לא נהיה בה. בצלאל סמוטריץ' יכול היה להיות שר תחבורה בממשלה הנוכחית, אבל אם ניסנקורן הוא שר משפטים והממשלה לא מחויבת להסדרת ההתיישבות הצעירה אז הוא בחוץ וגם תרם את תרומתו הנכבדה לקיצור ימי הממשלה".

רוטמן מבהיר שאינו מגדיר את נתניהו כ'לא-ימין, אך הוא מבין שלכל מפלגה יש את מערכת הערכים שלה ובליכוד השיקול שבראשו מעייניהם הוא ראשות ממשלה בידי נתניהו, שיקול שיכול להיות לגיטימי אבל הוא מביא לכך שלא הוקמה ממשלת ימין. "אנחנו מחויבים לממשלת ימין וגם מבחינה מספרית אפשר לראות שבלי ציונות דתית חזקה לא תהיה ממשלת ימין".

על דבריו של דני דיין ולפיהם סמוטריץ' מוזמן לממשלת סער אך לא בן גביר, אומר רוטמן: "זה שניפרד מאיתמר בן גביר מיד אחרי הבחירות לא נוגע למה שיגידו 'בתקווה חדשה'. זה חלק מהמשמעות של בלוק טכני, רצים יחד כדי לעבור את אחוז החסימה ואחר כך נפרדים לא בגלל שחלילה שונאים אותו או לא מעריכים אותו, אלא כי זה הרעיון של בלוק טכני. מעלים דרישות קואליציוניות לבד. זה נכון גם לעצמה וגם לנועם".

לזאת מוסיף עו"ד רוטמן ומדגיש כי דבריו של דיין הכוללים פסילה של אחרים אינם מקובלים עליו בשל היותם חזרה לשיח פרסונאלי.