בישראל מקווים: עקשנות איראן תפוצץ את ההסכם

בכיר ישראלי: "הדרישות המופרזות של טהרן טובות לנו". מזכיר המדינה האמריקני: "רוצים לחזק את הסכם הגרעין".

ערוץ 7 , י"א באדר תשפ"א

בישראל מקווים: עקשנות איראן תפוצץ את ההסכם -ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: חיים צח/ לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אתמול דיון מכריע לעיצוב מדיניות ישראל מול כוונת ארה"ב לחזור להסכם הגרעין בינה לבין איראן.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי הדיון הרגיש התנהל בשיחת וידאו חסויה כאשר חלק מהמשתתפים הגיעו לקריה בתל אביב, ואחרים למשרד ראש הממשלה. הדיון נמשך כשלוש שעות ובסופו התקבלו כמה החלטות טקטיות. ההערכה שנתניהו יכנס דיון נוסף בקרוב.

בישראל מתנגדים בתוקף לכוונת ארה"ב לחזור להסכם הגרעין, ומשוכנעים שרק דחיקת המשטר אל סכנה קיומית תוביל אותו לוותר אל שאיפות הגרעין. ואולם, בארה"ב מאמינים ששיח דיפלומטי עם איראן יביאו לתוצאות טובות יותר. על רקע זה, ההערכה הרווחת היא שלא ניתן למנוע את המהלך.

בירושלים מקווים שהקו הנוקשה שמגלה איראן, וכן השינויים בשטח מאז נחתם הסכם הגרעין ב-‭,2015‬ יסכלו את החזרת הסכם הגרעין לתוקף. "כמו שאבו מאזן הוא זה שהציל את ישראל בסרבנותו מוויתורים מסוכנים ביהודה ושומרון, כך אולי הדרישות המופרזות של איראן לפיצויים מארה"ב, ימנעו הסכמות בין הצדדים והסנקציות הקשות יישארו בתוקף", אמר גורם ישראלי המעורה בפרטים.

גם אתמול ממשל ביידן המשיך להתרפס בפני משטר האייתוללות. במסגרת ישיבה של הוועדה לפירוק מנשק גרעיני של האו"ם, מזכיר המדינה אנתוני בלינקן אמר: "אנחנו מעוניינים להאריך ולחזק את הסכם הגרעין עם איראן". הוא אף טען כי "ארה"ב עומדת בהתחייבות כי איראן לעולם לא תחזיק בנשק גרעיני, אך דיפלומטיה היא הנתיב הטוב ביותר להשגת מטרה זו".

מנגד, משרד החוץ הצרפתי פרסם אמש הודעה כי שרי החוץ של האיחוד האירופי סבורים שהמצב הנוכחי של תוכנית הגרעין הוא מדאיג.

למרות המסרים הפייסניים הן מצד וושינגטון והן מצד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בימים האחרונים, טהרן ממשיכה בקו הניצי שלה. "אם הרפובליקה האסלאמית תחליט להשיג נשק גרעיני, אז לא הליצנים הציונים ולא אף אחד אחר יוכל לעצור בעדנו", אמר המנהיג העליון עלי חמינאי. לדבריו, "מה שעוצר אותנו בנושא זה הם רק ערכינו האסלאמיים". הוא הוסיף: "אנחנו מסוגלים להעלות את שיעור העשרת האורניום ל-‭60‬ אחוזים".

בתגובה לאיומיו של חמינאי, מהבית הלבן נמסר כי "האיומים של חמינאי להעלות את שיעור העשרת האורניום לא ישנו את יחסינו לאיראן".