פולין
פולין צילום: איסטוק

תומאש גרניוך, היסטוריון פולני שמונה לתפקיד מנהל הסניף בעיר ורוצלאב של "המכון לזיכרון לאומי" האחראי על חקירת פשעי הנאצים, נאלץ להודיע על פרישה לאחר שתמונה שלו מצדיע במועל יד פרסמה בעיתון מקומי.

גרניוך החל לעבוד ב"מכון לזיכרון לאומי", האחראי על חקירת פשעי הנאצים ושימור זכר השואה בפולין בשנת 2018.

עד לאחרונה הוא שימש כממלא מקום מנהל הסניף בעיר ורוצלאב, ולפני מספר ימים קודם לתפקיד מנהל הסניף באופן רשמי.

המינוי זכה לביקורת כבר אז, לאחר שנודע כי גרניוך היה בעבר חבר בארגון ONR, ארגון ימין קיצוני שחבריו לא בוחלים גם בהצדעה נאצית ואלימות.

גם ממשרדו של נשיא פולין, אנדז'יי דודא, נמסרה ביקורת מרומזת על המינוי, כאשר האחראי על יחסי פולנים – יהודים במשרד, וויצ'ך קולרסקי, אמר כי "הנשיא הדגיש את עמדתו החד משמעית ולפיה מנהל סניף של "המכון לזיכרון לאומי" יכול להיות רק אדם ללא דעות בעייתיות ומוטות".

אלא שבימים האחרונים פירסם העיתון הפולני "גזטה ויבורצ'ה" תמונה משנת 2007 בה נראה גרניוך עצמו מצדיע במועל יד במהלך מצעד של חברי הארגון. בעקבות הפרסום והסערה שעוררה התמונה, הודיע גרניוך כי החליט לפרוש מתפקידו בראש המכון שאמור היה לחקור את פשעי הנאצים ואולי אף להביא להעמדתם לדין של אחרוני הפושעים הנאצים שעדיין בחיים.

יו"ר "המכון לזיכרון לאומי" בפולין, ירוסלב שארק, פירסם הודעה בה נאמר כי "בשל הנסיבות בנוגע למינויו של תומאש גרניוך כמנהל הסניף של "המכון לזיכרון לאומי" בורוצלאב, הוא אינו יכול להמשיך ולמלא את התפקיד הזה. בתאריך 22 בפברואר קיבלתי את התפטרותו של גרניוך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו