אורלי לוי אבקסיס: בשורה חדשה לעשייה החברתית במדינת ישראל

המשרד לחיזוק וקידום קהילתי חתם עם SFI על הסכם לקידום אג״ח חברתי לטיפול באסירים משוחררים.

ערוץ 7 , י"א באדר תשפ"א

אורלי לוי אבקסיס: בשורה חדשה לעשייה החברתית במדינת ישראל-ערוץ 7
השרה אורלי לוי אבקסיס עם מנכ"ל משרדה ומנהלי חברת SFI
צילום: דוברות

‏ארגון Social Finance Israel בשיתוף עם גורמי המקצוע והמשרד לחיזוק וקידום קהילתי יקדמו תוכנית אג"ח חברתי לשיקום אסירים משוחררים שתספק שירותי שיקום איכותיים לאסירים משוחררים במטרה לצמצם את שיעורי החזרה למאסר שלהם.

היום (שלישי) התקיים אירוע חתימה לקידום האג"ח בהשתתפות השרה לחיזוק וקידום קהילתי, אורלי לוי אבקסיס, מנכ"ל SFI ירון נוידרפר ומנכ"ל המשרד לחיזוק וקידום קהילתי חגי רזניק.

בישראל כ-13,800 אסירים, זאת מתוך דוח שירות בתי הסוהר ברבעון השלישי של 2020, מתוכם כ-54% נידונו לתקופת מאסר של עד 5 שנים ונדרשת הערכות לקראת השתלבותם בחברה לאחר שחרורם.

לא כל האסירים המסיימים את תקופת מאסרם מקבלים טיפול מהמדינה, על פי נתוני הרשות לשיקום האסיר, בתום חמש שנים מיום השחרור כ-43% מכלל האסירים עלולים לחזור לכלא ומתוך אלו שעברו הליך שיקום, כ-20% ימצאו את עצמם בין כותלי הכלא שוב. עם התפרצות מגפת הקורונה, ומתוך כוונה להקל על העמוס בבתי הכלא שוחררו למעלה מ-500 אסירים בהמלצת רשות בתי הסוהר ובאישור השר לביטחון פנים דאז גלעד ארדן.

לאחר החתימה תחל SFI במחקר מעמיק להיתכנות התכנית, תוך הישענות על תכניות מקבילות בעולם ובניהן האג"ח לשיקום אסירים הראשון מסוגו שהושק באנגליה לפני מספר שנים. מטרת התכנית החדשה היא לצמצם את שיעור האסירים החוזרים למאסר נוסף דרך שיקומם. התכנית תפנה לקהל היעד המיועד לכליאה חוזרת ("רצידיביזם") ותתבסס על מספר עקרונות טיפוליים אשר יוגדרו כערכי ליבה של התוכנית.

תכנית הטיפול תכלול מספר רכיבים כגון טיפול פרטני וקבוצתי, הכנה לשחרור ולשוק העבודה, ליווי ביום השחרור, עבודה עם המשפחה, זמינות וקשר אישי, ליווי בתעסוקה והתנדבות אשר יחד אמורים לסייע להם להשתקם ולהשתלב בקהילה.

השרה לחיזוק וקידום קהילתי, אורלי לוי אבקסיס: "שיתוף הפעולה עם SFI הוא בשורה חדשה לעשייה החברתית במדינת ישראל, ואני מקווה שהסנונית הראשונה הזו שנולדה כאן היום תפתח את הדלת לשותפויות נוספות בין המגזר העסקי למשרדי הממשלה. אני מאמינה שבכדי ליצור שינוי בטיפול באוכלוסייה זו עלינו לרתום את הגופים המובילים במשק למהלך בכלי השקעה חדשניים כדוגמת אג"ח חברתי. יחד עם המשרדים הרלוונטיים אנחנו נקדם עשייה נוספת בנושאים נוספים, השרשרת הקהילתית בנוייה על הירתמות של כל השחקנים השותפים בקהילה, כשאלו נרתמים לעזרת החלשים בה הם מסייעים באופן ישיר לבניית החוזק הקהילתי".

מנכ״ל המשרד לחיזוק וקידום קהילתי חגי רזניק הוסיף: "גאה להוביל תחת השרה חיבורים בין מגזר עסקי לאוכלוסיות מוחלשות - זה חלק מחזון ארוך טווח לטיפול ברווחה".

מנכ"ל SFI ירון נוידרפר אמר: "השקעת אימפקט חברתי מייצרת שינוי כפול – מעניקה תשואה למשקיעים ומסייעת לשכבות שונות בחברה. פשיעה חוזרת נלוות בהשלכות כלכליות וחברתיות נרחבות, לרבות עלות הכליאה של אסיר הנאמדת במעל 120,000 שקל בשנה, ולכן לפיתוח התכנית יתרון רב בחיסכון בעלויות למדינה לצד האימפקט החברתי הרחב. אני מודה לאנשי המשרד על נחישותם לקדם את הנושא ואת פיתוח התכנית למען המוחלשים ביותר בחברה הישראלית".