עמיחי שיקלי: ממשלת שמאל לא תהיה

הפולחן כלפי נתניהו משמאל ומימין, הפיכתו לדמון ולחזות כל תחלואי המדינה היא אינפנטילית אבל לא פחות אינפנטילית היא המחשבה שאין עוד מלבדו.

עמיחי שיקלי , י"א באדר תשפ"א

עמיחי שיקלי: ממשלת שמאל לא תהיה-ערוץ 7
עמיחי שיקלי
צילום: דוברות

איך שלא מסובבים את זה בבחירות האלה לא תקום ממשלת שמאל.

צריך להודות בכאב, השמאל הציוני נמחק מהמפה. מהתנועה שהגו הס, סירקין ובורוכוב, ייסדו ברל כצנלסון ובן גוריון והובילו יגאל אלון ויצחק רבין נותרה היום מפלגה תל אביבית פרוגרסיבית שהקשר בינה לבין ההתיישבות העובדת וערכי הציונות לא קיים.

במרכז המפה ניצבת בודדה מפלגת יש עתיד שחרטה על דגלה את החזון הנשגב ״רק לא ביבי". חזון שבשמו היא מוכנה ללכת לשותפות עם בל"ד, מפלגה אנטי ישראלית ואנטי ציוניות מובהקת.

נשארנו עם שלוש מפלגות ימין שבכל סקר חוצות יחד על את קו החמישים מנדטים (ללא חרדים), שלוש מפלגות ששום קואליציה לא תוכל לקום בלעדיהן.

מה שמוליך למסקנה פשוטה, הבחירות האלה הם קרב ההכרעה על הנהגת הימין. בין נתניהו ורשימת הליכוד, סער ותקווה חדשה, בנט וימינה.

סער הפסיד רק אתמול את הפריימריז למפלגה שהיום הוא מחרים, והוא בנה רשימה שאין שום סיכוי שתוביל למפנה בתחומים החשובים לימין, בני בגין ויועז הנדל חסידי ״הדמוקרטיה המהותית״ הם האחרונים לקרוא להשבת האיזון בין הרשויות, הנושא החשוב ביותר לימין המהווה תנאי בסיסי להשבת המשילות.

נתניהו הוביל את הימין במשך כמעט שני עשורים, יש לו הישגים לא מבוטלים ביחסי החוץ לצד הזנחה שיטתית של סוגיות פנים, אולם כך או כך דמוקרטיה בריאה חייבת לדעת להחליף הנהגה.

הפולחן כלפי נתניהו משמאל ומימין, הפיכתו לדמון ולחזות כל תחלואי המדינה מחד היא אינפנטילית, אבל לא פחות אינפנטילית היא המחשבה שאין עוד מלבדו. רשימת הליכוד הנוכחית בנויה סביב נתניהו שדחק מועמדים חזקים לשוליים והקיף את עצמו בעושי דברו.

בנט מביא לפוליטיקה רוח יזמית, חדשנות והכי חשוב מוטיבציה אדירה להפוך את ישראל למקום שטוב יותר לחיות בו לצד עמוד שדרה אידיאולוגי, לאומי-ליברלי איתן והרשימה שלצידו מורכבת מאנשי מעש עם עמדות ימין מובהקות.

שאלת הבחירות היא לא ההתמודדות בין גוש שמאל מרכז דמיוני לבין הימין, השאלה היא מי יוביל את הימין והבחירה כתמיד בידיכם.