דביר עמיאור באולפן ערוץ 7: את תנועת אריאל אי אפשר להפסיק, הגברנו את הפעילות בקורונה

מזכ"ל התנועה התארח באולפן וסיפר על הפעילות בתקופת הקורונה. "יש לנו כלל בפתיחת סניף חדש - הסניף שייך לכל עם ישראל, כולם מוזמנים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"א באדר תשפ"א

דביר עמיאור, מזכ"ל תנועת הנוער אריאל, הגיע היום (שלישי) לאולפן ערוץ 7 וסיפר על ההתמודדות המורכבת של תנועות נוער עם משבר הקורונה והשלכותיו על החינוך הבלתי פורמלי.

עמיאור מספר על הדרכים החדשות שבהן הוצרכו תנועות הנוער לפעול בשל אתגרי הקורונה, והדברים באים לידי ביטוי בין השאר בשימוש בדרכים הווירטואליות.

"קבענו לעצמנו כלל, שאת תנועת אריאל אי אפשר להפסיק ואנחנו לא נוריד פעילות אלא רק נגביר אותה. אם אי אפשר לעשות מסע בט"ו בשבט נעשה משדר מיוחד, אם אי אפשר לקיים מסע לכל החניכים יחד נעשה מסע משפחות עם חדר בריחה ובו כל משפחה למעשה מטיילת בנפרד, וכך גם קורס הכשרת מדיה שבו יוכשרו החניכים להצגות שיצולמו לקראת חודש הארגון".

"גם בתקופת הקורונה נפתחו סניפים. הייתה אמנם חולשה בחלק מהמקומות אבל הצטרפו עוד סניפים", אומר אריאל ומזכיר גם את השיחות הווירטואליות בזומים למיניהם לצד מפגשים אישיים של מדריכים ומדריכות שהגיעו לבתי החניכים והחניכות.

האם בכלל יש צורך בשלוש תנועות נוער בציונות הדתית? האם לא נכון וניתן להתאחד? עמיאור משיב ומסביר כי במציאות בה בציונות הדתית גוונים רבים ותפיסות עולם שונות נכונה המציאות הקיימת. "חדות היא לא טשטוש ההבדלים, אלא הכרה בייחודיות שלנו לצד כבוד והערכה של דרכים אחרות ותנועות אחרות. יש מקום לכולם. הציונות הדתית גדולה ויש מקום לשלוש וארבע תנועות".

כשהוא מתבקש לשים את האצבע על מאפייני הציבור ששולח את ילדיו לתנועת אריאל, אומר עמיאור כי "הגרעין הקשיח הוא הציבור התורני יותר בציונות הדתית, אבל כשאנחנו פותחים סניף יש לנו כלל שהסניף שייך לכל עם ישראל, התורה שייכת לכל יהודי וכל אחד יכול לבוא אלינו. מעל שלושים אחוזים מהחניכים מגיעים מבתים מסורתיים ואפילו חילוניים והם רואים את תנועת אריאל כבית עבורם. העיקרון הוא שיש לנו אחריות על עם ישראל כולו בצורה שווה".

על זיהויה הפוליטי של התנועה אומר עמיאור כי תנועתו פועלת לכאורה פוליטית בקידום ערכי ארץ ישראל וכיוצא באלה, אך אסור לה להזדהות מפלגתית.

על עמדתו האישית הוא אומר: "הדגל הגדול של הציונות הדתית היה להכניס את התורה לתוך ההנהגה וחיי המעשה בניגוד לתפיסה החרדית והחילונית שרצו להפריד. זה הדגל שהרב קוק רצה להרים עם תנועת דגל ירושלים. אני יכול לתמוך במי שזה הדגל המרכזי שלהם".

בעוד כחודש אמורים להתקיים מסעות פסח ועמיאור קורא לשר החינוך לאפשר את קיומם של המסעות. לטעמו אין כל היגיון במניעת המסעות שבהם אין הדבקות בשל היותם בשטח הפתוח. "אנחנו נערכים למסעות פסח במתכונת סניפית ואנחנו מקווים שיאפשרו לנו את קיומו של מסע הפסח".

ועוד קודם לכן משתתפת גם תנועת אריאל במבצע חלוקת משלוחי המנות לניצולי שואה בודדים ועל כך מספר עמיאור: "מטרת המיזם הוא כמו הכותרת 'אף אחד לא לבד'. יש הרבה ניצולי שואה בישראל שהם בודדים, בעיקר בתקופת הקורונה ואנחנו מזמינים את הצופים לרכוש מנות ואנחנו מגיעים לאותם אנשים בודדים, מביאים להם את אווירת החג לבית. יש גם מבצע קריאת מגילה, לזכות אותם בקריאת מגילה ואנחנו מזמינים את הצופים להצטרף".