ח"כ מתן כהנא באולפן ערוץ 7: בלי בנט היתה קמה פה מדינה פלסטינית

חבר הכנסת מתן כהנא מ"ימינה" התארח באולפן ערוץ 7: אני לא זז מילימטר בנושאי דת ומדינה בלי ליווי רבני צמוד. אף אחד לא ילמד אותנו מהי הציונות הדתית

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"א באדר תשפ"א | עודכן: 22:45

חבר הכנסת מתן כהנא מימינה הודף את הטענות על כך שמפלגתו ''הניחה בצד'' את כל הנושאים החשובים למחנה הלאומי, אך מסביר כי הדבר הדחוף ביותר בממשלה הבאה הוא לדאוג לפרנסתם של אזרחי ישראל.

בראיון באולפן ערוץ 7 אומר כהנא: "אנחנו מפלגת ימין על כל המשתמע מכך - ערכית ואידיאולוגית. בלי נפתלי בנט היום היתה כאן מדינה פלסטינית. רק בנט הכניס את נושא הריבונות לשיח הישראלי. רק איילת שקד הכניסה את נושא ריסון בית המשפט לשיח. נעשה כל מה שאנחנו יכולים גם כדי להוציא את העם מהמשבר העמוק שהוא נמצא בו וגם שיהיה פה ימין", אומר כהנא.

כהנא מגיב בביטול לטענות לפיהן יו"ר מפלגתו בנט יהיה מוכן לחבור לשמאל ולמפלגות כמו מרצ לשם הקמת ממשלה. "מה ששכחו להגיד זה שרק אם יצמחו שערות על כף ידינו. מרצ לא רלוונטית לשום ממשלה שאנחנו יכולים לשבת בה כי הם רומסים את כל מה שיקר לנו. נשב עם כל מי שיקבל את קווי היסוד שלנו שהם ימניים לכל דבר".

"לא ויתרנו על הרעיון להרכיב ממשלה, אבל את זה הציבור יקבע. אנחנו חושבים שנפתלי בנט הוא זה שמתאים להרכיב את הממשלה הבאה כי הוא היחיד שיש לו את הכישורים, שלא מחרים ולא מוחרם על ידי אף אחד והיחיד שמתנהג כמו מנהיג", הוא מוסיף.

על רקע הביקורת המוטחת מצד מפלגת הציונות הדתית, כהנא מדגיש שמפלגת ימינה מייצגת בצורה מיטבית את הציבור הזה. "אני לא מציע לאף אחד ממפלגה אחרת לבוא ולבדוק את הערכים שלנו. אף אחד לא יספר לאלון דוידי שהיה ראש עיריית שדרות, לנפתלי בנט או לי מהם ערכי הציונות הדתית כי אנחנו באים מלב לבו של הציבור".

"אנחנו מבינים שעכשיו יש משבר במדינה והדבר הכי משמעותי הוא לתת לאנשים לחם. זו הציונות הדתית, לעזור לאנשים לצאת מהמשבר הכלכלי, להחזיר להם את הכבוד והפרנסה זה הדבר הכי חשוב כעת. לא נוותר על שום דבר אחר ונעשה גם וגם".

לדעתו, ימינה ומפלגת הציונות הדתית יעבדו יחד כתף לצד כתף בכנסת הבאה. "אחרי הבחירות אני משוכנע שנעבוד יחד. אנחנו מאמינים בדברים מאוד דומים. סמוטריץ' כפה עלינו את הפירוד הזה בשל מריבה על מקומות. המשכנו הלאה וזכותו להקים רשימה משל עצמו. מי שרוצה את תקומה, עוצמה ונעם יש לו מפלגה ומי שרוצה את ערכי המיינסטרים של הציונות הדתית יודע שאנחנו הכתובת".

כהנא, יו"ר השדולה לשירותי דת בכנסת היוצאת, מבהיר שלימינה עמדות ברורות ונחרצות בנושאי דת ומדינה. "יש לנו אמירה מאוד ברורה. זהותה היהודית של מדינת ישראל היא קריטית לנו. אני לא זז מילימטר בנושאים האלה בלי ליווי רבני צמוד. אני מאוד קשוב לרבני הר עציון, אלה הרבנים שאני מקשיב להם ורוצה ליישם את דרכם. אנחנו מאמינים מאוד בדרך של אמנת גביזון-מדן. בכפייה לא נצליח להשיג דבר וצריך לעשות זאת בצורה של אמנה חברתית".

ומה לגבי תמיכה בחוק שימנע את משפטו של ראש הממשלה? "אנחנו לא נתמוך באף הצעת חוק רטרואקטיבית או פרסונלית. לגבי ההמשך, אנחנו חושבים שצריך לחוקק חוק צרפתי כולל הגבלת כהונה כדי שראש ממשלה יוכל ליישם את המדיניות שלשמה נבחר".