אישה בונה –אישה הורסת

מה צריך להיעשות או להיאמר בישראל כדי שיחשבו אלו כ"מאסה קריטית" המביאה לפסילה של מועמד? אל"ם (מיל') טל בראון במאמר על אבתיסאם מראענה

אל"ם (מיל') טל בראון , י"א באדר תשפ"א

אישה בונה –אישה הורסת-ערוץ 7
אבתיסאם מראענה
צילום: ערוץ הכנסת

מליאת ועדת הבחירות בראשות השופט עוזי פוגלמן פסלה ביום רביעי, 17 בפברואר 2021, את מועמדותה של אבתיסאם מראענה, מספר 7 ברשימת מפלגת העבודה לכנסת ברוב של 16 תומכים לעומת 15 מתנגדים ו-2 נמנעים. העילות לפסילתה היו "תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור" ו"שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

ההחלטה על פסילתה הגיעה להחלטת הועדה לאחר שהוגשו נגדה שתי בקשות פסילה שאוחדו לצרכי הדיון: האחת של קבוצה מאנשי מפלגת העבודה והשנייה של עוצמה יהודית.

מאז התפרסמו לראשונה אמרותיה של אבתיסאם לקראת הבחירות הקרבת, לא שוקטים אמצעי התקשורת וממשיכים לעסוק בדמותה, פועלה ואמירותיה. לצד אמירות נוספות ושנויות במחלקות הנחשפות כמעט מדי יום ביומו, טורחת ראשת המפלגה, ח"כ מרב מיכאלי, לצאת להגנת המפלגה והמועמדת הערבייה שגורמת למאמצי השיקום ובניית המפלגה הוותיקה נזק כבד ביותר.

ח"כ מיכאלי שנבחרה להוביל את המפלגה בסבב הבחירות הנוכחי בקושי הספיקה להינות משבוע של שקט ועשייה עד שאביתסאם נבחרה וחוללה מהומה. מאז הבחירות במפלגה ושיריונה במקום השביעי, מתמקדים מאמציה של המפלגה בניסיון לטייח, למזער ולעדן את הנזקים במקום לעסוק בהצלת המפלגה, שיקומה והובלתה. 

בשבועות האחרונים נשמעו תחילה תירוצים שונים מפי ראשת המפלגה המשייכים את אמירותיה של אבתיסאם לימים עברו. ניתן הרושם כי היו אלו אימרות בודדות ושוליות שאבד עליהן הקלח, היה ניתן לכאורה להבין שאבתיסאם השתנתה, התנצלה מעומק ליבה ומאז שהצטרפה למפלגת העבודה הפכה, כמו יתר חבריה לרשימה, לציונית דגולה המשתווה לפועלו של ח"כ והאל"ם (במיל') עומר בר לב או של דובר צה"ל לשעבר תא"ל (מיל') נחמן שי, או של אדם שתרם והקריב למען המדינה כה רבות כמעוזיה סגל, חבר המפלגה שמצפונו הציק לו עד כי הגיש אף הוא בקשה לפסילתה של אבתיסאם, שאוחדה עם הבקשה של עצמה יהודית בטרם ביקש למושכה חזרה בתחילת הדיון במליאת הועדה.

גיל ביילין, המוצב במקום 10 ברשימת העבודה, פנה ביום ראשון האחרון בקריאה לחברת מפלגתו אבתיסאם מרעאנה לפרוש ולהתפטר מרשימת העבודה בבחירות הקרובות: "אבתיסאם היקרה, אני מקבל כל הזמן טלפונים והודעות מידידים, מחברי מפלגת העבודה, ממצביעי מפלגת העבודה ומאנשים רבים שהתכוונו הפעם לחזור הביתה ולהצביע "עבודה", המודיעים לי, בצער, כי הם עוזבים את המפלגה ולא יצביעו בגלל דבריך".

ביילין הטיב להגדיר את המצב כעת, לפיו סדר היום הציבורי העוסק במפלגת העבודה נסב סביב אמרותיה של אבתיסאם במקום באבני הבניין המהותיות שישקמו בעבודה מאומצת את המפלגה האבודה, בכותבו: "העיסוק העיקרי שלנו, המועמדים לכנסת, מתמקד במאמץ לעצור את הסחף של אלו שלא מוכנים להצביע לעבודה, להסביר אותך, לומר שהתנצלת, וכל זאת במקום להציג את תוכניות המפלגה ואת חזונה". 

בראיון ברדיו FM103 לינון מגל ובן כספית, המשיך ביילין בקו הביקורתי באומרו: "מרב מיכאלי עשתה את הבלתי יאומן ופתאום, מאז שנבחרה אבתיסאם, אני שומע קולות אחרים - וזה נורא עצוב לי", להבדיל מאמירות נחרצות, ברורות וככל הנראה נכונות של ביילין, טורחת כאמור ראשת מפלגת העבודה להתראיין בכל אמצעי התקשורת ולחזור על מנטרות נפסדות המנסות להצדיק את השארתה של אבתיסאם במפלגה בטוענה כי זו נבחרה ודורגה במקום השביעי בבחירות דמוקרטיות שערכה המפלגה ועל כן זהו רצון הבוחר, כמו גם כי שאבתיסאם התנצלה על אמירותיה הנושנות וכי מודעת היא היטב להצטרפותה למפלגה ציונית ותיקה. 

מהגנה להתקפה

ח"כ מרב מיכאלי הבינה לאחרונה שהטיעונים המתנצלים וקו ההגנה בו נקטה עד לאחרונה לא ממש שכנעו את עם ישראל, את ידידיה הוותיקים בתקשורת ואף לא חלק ניכר ממצביעי המרכז שמאל, שאת קולותיהם היא מבקשת. משום כך עברה היא להתקפה עת החלה בראיונותיה האחרונים בתקשורת לצאת כנגד העיסוק בדבריה של אבתיסאם מראענה, להסיט את הדיון מעניינה לענייניו של ראש הממשלה, כל זאת ועוד תוך התעלמות או התחמקות ממתן מענה לשאלות נוקבות ועיקשות בנושא.  

בתגובה לפסילת מרעאנה נמסרה הודעה זו מטעם מפלגת העבודה: "בוועדת הבחירות התבררה שוב הצביעות של הליכוד במיטבה, הליכוד פוסל את איבתיסאם אבל נמנע בהצבעה על פסילת רע"ם. הקריטריון ברור – לא מדינת ישראל, לא הדמוקרטיה, לא החוק, אלא רק מי תומך בחוק הצרפתי ובנתניהו ומי לא. היועמ"ש לממשלה התנגד באופן חד משמעי לפסילה והרוב שהתקבל בוועדה הוא מזערי ומעיד על מופרכות הטענות.

איבתיסאם היא שותפה לבניית עתיד משותף במדינת ישראל ואנחנו לא ניתן לאנשים שאלימות היא שפת האם שלהם לנסות ולהכתיב למדינה שלמה את תפיסת העולם הגזענית שלהם". 

בראיון של ח"כ מיכאלי בגל"צ הגדילה היא לעשות באומרה: "אין שום הבדל בין מה שנעשה עכשיו לאבתיסאם מראענה לבין מה שנעשה ליצחק רבין, לא צריך להיות ערבי או ערביה, לא צריך להגיד דברים שהם באמת קשים לשמוע. המסע הסתה והדה לגיטימציה שנעשה ע"י הימין הקיצוני שלצערי רה"מ נמנה עליו לתועלתו הוא אותה שיטה שנמשכת מאז 1993 ועד היום".

התמיכה והגיבוי שמעניקה ראשת מפלגת העבודה מרב מיכאלי לחברת מפלגתה איבתיסאם והטענה לדמיון בהסתה אז והיום, מתעלמת מכמה עובדות חשובות המלמדות שראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל לא התבטא או פעל בזלזול כנגד חללי צה"ל וניצולי שואה מאודו. עוד יצוין כי מיכאלי מתעלמת מעצם העובדה שחברים ותיקים ומכובדים במפלגתה שלה, שרבין המנוח עמד אף הוא בראשה, יוצאים נגד הישארותה של מראענה במפלגה.

בראיון ליעל דן בגל"צ ששודר ביום שני בצהריים, חזרה ח"כ מיכאלי על המנטרות, חמקה ממענה לשאלותיה הנוקבות והעיקשות של המראיינת בדבר הנזק למפלגה וניסתה להסית את השיח שוב ושוב לעבר "הבעיות של מדינת ישראל....", בהמשך מבקשת היא להזכיר את "הבעיות האמתיות שלנו בחיים...." וכך עד לסוף הריאיון בוא נרמז לה באופן ברור כי עדיף "להיות חכמות מאשר צודקות". בסוף הריאיון ניכר כי גם המראיינת כבר מתייאשת מלנסות ולקבל התייחסות לשאלותיה הענייניות:  "וואי וואי וואי, זה נהיה קשה איתך, ככל שמתקרבות הבחירות את כל כך מחויבת למסרים שאת מתקשה לענות לשאלות".

נקודות למחשבה

ההחלטה הסופית על פסילתה של אבתיסאם מראענה מלהתמודד במסגרת רשימת מפלגת העבודה לכנסת הבאה, תעבור לבית המשפט העליון הצפוי להפוך את ההחלטה, כפי שנוכחנו בפסיקות קודמות שנפסקו בסמוך למערכות בחירות בעבר. 
עד להחלטת בית המשפט, העיסוק בעניינה משרת היטב את החפצים בחורבנה של מפלגת העבודה וסיכול מאמציה הכנים של ראשת המפלגה לשקמה. כל עוד אבתיסאם נשארת במקומה ולא מתפטרת מהמפלגה, משולה היא כמי שמסכלת או מפרקת כל אבן שמניחה ראשת המפלגה על יסודות קודמתה. 

אינני תמה משום התנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה לפסילתה של אבתיסאם במליאת הועדה, זאת משום שהרף הנדרש במדינת ישראל לפסילת מועמד עלה באופן מדאיג לדידי, עד כדי שדבריה של אבתיסאם נחשבים כעדינים ולכל היותר לצנינין בעיני השופטים בבית המשפט העליון.

אם כן, מה צריך להיעשות או להיאמר במדינת ישראל בכדי שיחשבו אלו כ"מאסה קריטית" המביאה לפסילה של מועמד, כפי שנומקה עמדתו של היועץ המשפטי בתגובה הרשמית הבאה: "בבואו ליישם אמות מידה אלו על הבקשות הנדונות, מצא היועץ המשפטי לממשלה כי חומר הראיות המובא בבקשות הפסילה אינו מבסס 'מסה ראייתית קריטית' של ראיות, המתחייבת בהתאם למבחן שנקבע בפסיקה, לשם פסילת מועמד או רשימה מלהתמודד בבחירות לכנסת". נציג היועמ"ש, עו"ד רנאד עיד, הסביר אף הוא את עיקרי עמדת היועץ באומרו: "העתירה לא עומדת בתנאים כפי שפסיקת בית המשפט העליון קבעה. רובן ככולן של ההתבטאויות מעוררות מחלוקת וראויות לגינוי אבל הפסיקה קבעה שגם אמירות שמעוררות שאת נפש הם לא עילה לפסילה". אז מה כן? 

תמוהה בעיני ההחלטה הפוליטית של מליאת הועדה שלא לפסול באותו דיון את הרשימה המשותפת ורע"מ ברוב של 15 מתנגדים לעומת שלושה תומכים בלבד בעקבות היעדרותם של נציגי הליכוד מהדיון וההצבעה, בעוד שאבתיסאם נפסלה ברוב של 16 תומכים לעומת 15 מתנגדים ו-2 נמנעים. האם הצביעות חוגגת באין מפריע כשהערכים מנמנמים לקראת הבחירות הרביעיות במדינת ישראל? 

בדברים שנשא יו"ר ועדת הבחירות השופט עוזי פוגלמן בוועדה, אמר הוא כך: "אנו ממלאים היום את אחד התפקידים הרגישים במיוחד שמוטלים על כתפי ועדת הבחירות, כולם יודעים שחברי הוועדה נבחרים על סמך שיוך פוליטי אבל הציפייה היא שכל אחד ואחת מכם ימלא את חובתו הסטטוטורית בהתאם לעקרונות הקבועים בדין ולא בגלל השתייכות פוליטית כזו או אחרת". 
האם כבוד השופט פוגלמן היה תמים בבקשתו זו- כנראה שלא. האם דבריו נפלו על אוזניים ערלות הקשובות לאינטרסים הצרים שהסיטו את עולם הערכים ממרכז הבמה – יחליט הקורא הנבון.

השופט פוגלמן הבהיר בדבריו את לשון החוק בתיקון מס' 39 לחוק יסוד הכנסת באומרו כי: "בכל מקרה בית המשפט העליון יבדוק את החלטת הפסילה ואת התשתית הראייתית העומדת בבסיסה". בנוסף, הסביר השופט את הצפוי והזכיר כי על חברי הוועדה להחליט האם בראיות שהגישו העותרים יש די מאסה קריטית כדי לפסול מועמד או רשימה והאם הם עונים לעילות הפסילה המופיעות בסעיף 7 א' לחוק יסוד הכנסת: "רשימת מועמדים לא תשתתף בבחירות לכנסת ולא יהיה אדם מועמד בבחירות לכנסת, אם יש במטרותיה או במעשיה של הרשימה או האדם, במפורש או במשתמע, אחד מאלה: שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל". 

האם סעיף חוק זה הפך לאות מתה לאור חוסר העקביות והעדר התכליתיות שבהחלטות הנוגעות לפסילת אנשים ורשימות מלהתמודד לכנסת ישראל?  במרבית הפעמים נראה שכך הוא הדבר, אך כפי שניתן היה ללמוד מהחלטות הועדה האחרונה, יש לפוליטיקאים ולנבחרי הציבור שלנו תרומה גדולה לפארסה החוזרת של פסילת רשימה או אישיות זו או אחרת, עת בוחרים הם להיאלם ולהעלם מההצבעות החשובות בשם "קנוניות פוליטיות".