פרופ' נחמן אש: ננייד חיסון לבתים

בתדרוך לתקשורת החרדית אמר פרויקטור הקורונה פרופ׳ נחמן אש, "כל מאמץ שלנו לשמור על ריסון בפורים, יעזור לנו לחגוג בשמחה את פסח"

מיכל לוי , י"א באדר תשפ"א

פרופ' נחמן אש: ננייד חיסון לבתים-ערוץ 7
פרופ' נחמן אש
צילום: דפנה גזית

מנהל 'מגן ישראל', פרויקטור הקורונה פרופסור נחמן אש, קיים היום (שלישי) תדרוך לתקשורת החרדית במהלכו עסק, בין היתר, בנתוני התחלואה בישראל בכלל ובמגזר החרדי בפרט.

בתדרוך התריע פרופ' אש מפני הסכנות העלולות להיגרם מקיום שמחת הפורים שלא על פי ההנחיות.

"החג השמח הזה מגיע השנה עם חשש גדול שתגרם שוב התפרצות של תחלואה. אנחנו זוכרים מה אירע בחג הפורים הקודם, ואנחנו מודעים לתמונת המצב השברירית כיום, ומחובתנו לעצור את העלייה בתחלואה שאולי תגרם", ציין.

לדבריו, "אנחנו שומעים על טישים בחצרות, ואני קורא למנהיגות החרדית לעשות הכל בכדי לעצור התארגנויות של אירועי פורים בניגוד להנחיות. אם ההנחיות לא ישמרו, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו שוב בפני סגירת מוסדות החינוך.

"אני לא אומר שצריך לוותר על מצוות השמחה, אבל אפשר לשמוח על פי ההנחיות ובאחריות. חשוב לזכור שכל מאמץ שלנו לשמור על ריסון בפורים, יעזור לנו לחגוג בשמחה את פסח", הסביר אש.

פרופסור אש אף התייחס במהלך התדרוך להוראתם של גדולי ישראל בנוגע למגביות הת"תים. "אני מודה להנהגה הרבנית על ההוראה שנתנו לבחורים, שלא לצאת מהישיבות להתרמה השנתית ובאותה נשימה אני מודה לבחורים שנמנעים מלעבור בבתי הנדיבים ולאסוף כספים".

"לאור הנחיית הרבנים, אני קורא לציבור החרדי להרגיש בנוח שלא להכניס בחורים שאוספים כסף הביתה, גם אם הם מחוסנים".

בהמשך התייחס הפרוייקטור אש לנתוני התחלואה בימים האחרונים ואמר: "רמת התחלואה ממשיכה בירידה, אבל ביומיים האחרונים מקדם ההדבקה שינה כיוון והחל לעלות מעט. אם לפני שלושה ימים היינו על 0.79% היום אנחנו כבר על 0.86%.

"מוקדם עוד לדעת אם מדובר בעלייה בעקבות פתיחת המשק ומוסדות החינוך, או במשהו מקרי, ולכן אנחנו ממשיכים לעקוב ואני מקווה שמקדם ההדבקה ישוב לרדת.

"גם מספר החולים הקשים ממשיך לרדת ואנחנו נמשיך לעקוב אחרי הנתונים. המדד המרכזי הוא כמובן מקדם ההדבקה ומספר החולים הקשים. אם נראה עלייה, נצטרך ללכת לאחור ולסגור דברים שפתחנו, בכדי לעצור זאת. אנחנו לא רוצים להיות שם, ולכן אנחנו מנהלים את פתיחת המשק בזהירות רבה".

בנוגע לוריאנט הדרום אפריקני אמר הפרופסור אש כי "הימצאותו במגזר החרדי נמוכה יותר, ואני מעריך שזה מגיע בעקבות ההתפשטות המואצת של הנגיף הבריטי במגזר. כמובן שאנחנו ממשיכים לעקוב אחר ההתפשטות".

בנוגע למספר המתחסנים במגזר החרדי ומבצע החיסונים בערים החרדיות השונות, אמר אש: "נעשתה עבודה יוצאת מן הכלל. אמנם יש עדיין כברת דרך לעבור, אבל ההתקדמות יפה וטובה ותאפשר את פתיחת המשק ומוסדות החינוך. עם זאת אני שב ואומר, אני שמח לראות את הירידה, אבל עדיין מדגיש שהירידה שברירית".

"אנחנו שמחים לראות שלמעשה חצינו את רף 3,000,000 המחוסנים שבוע אחרי מנה שנייה, המחזיקים בתו ירוק, אבל חשוב להבהיר, שעל אף העובדה שזה מספר מרשים, עדיין רק שליש מהאוכלוסייה מוגנים. בתוך שני השליש שנותרו לא מחוסנים עד כה, יש רבים שכן מחוסנים במנה הראשונה, אבל גם הם לא מוגנים באופן מלא, ויש לנו עוד מחצית מהאוכלוסייה שלא מוגנים בכלל והתחלואה יכולה להתפרץ בהם.

"חשוב להבהיר, כי יעילות החיסון היא מאוד גבוהה, אולם למרות זאת, אפשר לחלות ואפילו קשה, ולכן צריך למנוע את התפרצות התחלואה".

בנוגע לחיסון מרותקי הבית אמר פרופסור אש, כי הושגה התקדמות בנושא. "למרות שהתקדמנו מאוד יפה עם מרותקי הבית וקופות החולים הצליחו להביא רבים להתחסן, עדיין יש מספר גבוה של מרותקי בית שלא חוסנו ואנחנו צריכים לחסן אותם בבתים. הנוהל טרם סגור, אך מצאנו את הדרך לנייד את החיסון לבתים ונסכם בקרוב את התהליך כולו. לחיסונים הללו, יש חשיבות רבה".

בעקבות מותה הטראגי של אסנת בן שטרית ע"ה, לצד מספרן ההולך וגובר של נשים הרות המאושפזות במצב קשה לאחר שלקו בקורונה, הפרוייקטור אש שב והבהיר כי החיסון מומלץ במיוחד עבור נשים בהריון.

"ראינו אחוז לא מבוטל של נשים שחלו קשה במהלך ההריון. חשוב להבהיר, כי החיסון בטוח גם לנשים בגיל הפוריות והוא בטוח לגמרי. על פי חוות דעתם של המומחים גם בהריון וגם בהנקה מומלץ מאוד להתחסן".

בנוגע לימי הפורים ולהצעת הממשלה בנוגע להגבלות בימים אלו, אמר הפרופסור אש כי: "ההמלצה שלנו היא על עוצר לילי בסוף השבוע מהשעה 08:30 בערב עד 05:00 בבוקר. לאורך כל היום עצמו מתווה התו הירוק יהיה תקף.

"בבתי הכנסת אנחנו מאפשרים או 10 בפנים ו-20 בחוץ או לפי הנחיות התו הירוק, ואני מאמין שהרבה בתי כנסת יפעלו גם בפורים לפי התו הזה. ערכי היהדות חשובים מאוד למדינה ובתו הירוק קיימות מגבלות גם של תפוסה וגם של התנהגות, כמו מרחקים בין כסאות ושימוש במסכות, איסור אכילה ושתיה ועוד.

"בתי הכנסת שפועלים במתווה התו הירוק לא שונים משאר המקומות שפועלים במתווה הזה וגם עליהם יחולו הגבלות, לצד ההקלות של התו הירוק".

"בנוגע לסעודות הפורים, ההנחיות שלנו הן לבצע ארוחות במסגרת משפחה גרעינית, או תוספת של משפחה מדרגה ראשונה אם הם מחוסנים, אך אף שוטר לא ייכנס לבית פרטי בכדי לבדוק זאת. יש אחריות אישית וחשוב שאנשים יבינו מה מותר ומה אסור".