מנכ"ל שירות התעסוקה: "נדרשת פעולה לעידוד חזרה לעבודה"

בשירות התעסוקה מוטרדים מהלחץ הצפוי על שוק העבודה ברגע שבו תסתיים מדיניות דמי האבטלה הנדיבה שהנהיגה הממשלה

ערוץ 7 , י"א באדר תשפ"א

מנכ"ל שירות התעסוקה: "נדרשת פעולה לעידוד חזרה לעבודה"-ערוץ 7
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה
צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

127.7 אלף דורשי עבודה חדשים נרשמו במהלך חודש ינואר בשירות התעסוקה, עלייה של 56.4% לעומת דצמבר 2020, כך עולה מנתוני השירות.

מנגד, רק 18.2 אלף דיווחו על חזרה לעבודה – מספר החוזרים הנמוך ביותר מתחילת המשבר. בתחילת החודש היו רשומים 727.4 אלף דורשי עבודה ובסיומו 823.6 אלף.

ד"ר גל זהר, מנהל מחלקת המחקר והמדיניות בשירות התעסוקה מזהיר מפני לחץ יעל שוק התעסוקה בסיום המשבר, "צעדי המדיניות שננקטו בישראל בשנה האחרונה התמקדו בשימור מלאכותי של רמת החיים, באמצעות תשלום נוסף לאבטלה. זאת, לעומת צעדי המדיניות שננקטו במרבית מדינות ה-OECD, שהתמקדו בשימור מלאכותי אך זמני של המשרות הפנויות".

לדבריו, "תוצאת המסלולים שבהם נקטה ישראל היא שמרבית דורשי העבודה אינם מרגישים עדיין לחץ לחזור לעבודה. ככל שתתקרב לסיומה תקופת הזכאות לקצבאות יחלו הלחצים, שעלולים להוביל לכניסה מוגברת וכפויה יותר למצבי תת-תעסוקה (שנמנעו רק באופן זמני עד כה). בתרחיש כזה וללא צעדים יזומים, יתרונות פרדיגמת המדיניות הישראלית עלולים להישחק במהירות".

רמי גראור, מנכ"ל שירות תעסוקה: "כדי לקצר את תהליך החזרה לעבודה ולהאיץ את היציאה מהמשבר, אנו סבורים שנדרשת פעילות יזומה, אסרטיבית ורחבה לעידוד חזרה לעבודה ובמיוחד אלו הנמצאים בחל"ת. שינוי המדיניות המתחייב הוא עידוד יזום של חזרה לעבודה ויצירת ודאות גדולה יותר במשק, עבור העסקים ודורשי העבודה כאחד. כך גם יצירת או עידוד ותגמול המעסיקים ליצירת משרות הם צעד הכרחי".

"הכנו תכנית גדולה ומפורטת ואנו נוקטים בשורה של צעדים בהתאם כגון שיתוף פעולה עם התעשיינים בנוגע להכשרות מקצועיות, סיוע למעסיקים בהחזרת עובדים המסרבים לחזור מחל"ת, ואנו פותחים מחר את לשכות התעסוקה לקבלת קהל על מנת לסייע לדורשי העבודה לשוב במהרה למקומות העבודה", הוסיף גראור.