מפלגת הציונות הדתית תדרוש: מינוי עו"ד שמחה רוטמן לוiעדה לבחירת שופטים

סמוטריץ' בהשקת תוכנית 100 הימים למשפט ומשילות: "רוטמן יכבה את האור על הוועדה למינוי שופטים בדרך לשינוי אמיתי"

ערוץ 7 , י"א באדר תשפ"א

מפלגת הציונות הדתית תדרוש: מינוי עו"ד שמחה רוטמן לוiעדה לבחירת שופטים-ערוץ 7
שמחה רוטמן באולפן ערוץ 7
צילום: ערוץ 7

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הציג היום (שלישי) יחד עם מועמד מספר 4 ברשימה, עו"ד שמחה רוטמן, את תוכנית 100 הימים למשפט ומשילות של המפלגה.

על מנת לממש את התוכנית תדרוש המפלגה את ראשות ועדת חוקה וחברות בוועדה למינוי שופטים. השקת התוכנית מתווספת לשלל נושאים שהוצגו ושיוצגו בהרחבה עד לבחירות.

הנושאים שפורסמו עד כה, משפט ומשילות, חינוך, מסתננים וטיפול בבעיות ההגירה. בהמשך יוצגו נושאי הרווחה, זהות יהודית, התיישבות וכלכלה.

עיקרי התוכנית שהוצגו הערב:

- חקיקת פסקת ההתגברות – המילה האחרונה בחקיקה חוזרת לכנסת

- חקיקה מחודשת של חוקים חשובים שבג"ץ פסל (מסתננים, גיוס, חוק ההסדרה, ועוד)

- פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה לשלושה

- שינוי שיטת בחירת השופטים ובחירתם בעזרתם שימוע פומבי

- החזרת המגבלות על זכות העמידה וביטול עילת הסבירות על החלטות של נבחרי ציבור

- חקיקת חוק היועמ"שים - מינוי כמשרת אמון

- חסינות חברי כנסת, חזרה למה שהיה עד שנת 2005. חסינות חברי הכנסת תעמוד באופן אוטומטי אלא אם כן החליטה הכנסת אחרת.

- חקיקת חוק "פרי העץ המורעל"

"המילה האחרונה בחקיקה חייבת להיות בידי הכנסת. אי אפשר לשבת בממשלת ימין ללא העברת פסקת התגברות" אמר ח"כ סמוטריץ' בהצגת התוכנית והתייחס לפיצול תפקיד היועמ"ש, "היועמ"ש בישראל ממלא שלושה תפקידים מה שנותן לו כוח רב מדי ואף הופך אותו לראש ממשלה בפועל. לכן אנחנו נפצל את התפקיד לשלושה: יועץ משפטי - תובע כללי ומייצג המדינה בערכאות."

סמוטריץ' התייחס לשיטת מינוי השופטים: "ברוב המדינות הדמוקרטיות מינוי השופטים מצוי בידי נבחרי הציבור ולא כ'חבר מביא חבר'."

בהתייחסות לחוק הצרפתי אמר סמוטריץ': "בשל הצורך של המדינה שראש ממשלה יהיה עסוק אך ורק בניהול המדינה רצוי שהעמדה לדין תהיה לאחר תקופת כהונתו."

מועמד הציונות הדתית, עו"ד שמחה רוטמן, אמר "בית המשפט זנח את נושאי הליבה שלו ועוסק בנושאים פוליטיים. רק רפורמת פסקת ההתגברות תביא לכך שבבית המשפט ייעשה סדר, ותביא לכך שהמילה האחרונה תהיה בידי נבחרי הציבור ולא בידי בית המשפט. ללא פסקת התגברות, כפי שיש כיום, המצב הוא, שבית המשפט שולט ומכפיף את נבחרי הציבור. המטרה היא להחזיר את המוטב שביחסים בין הרשויות כפי שהיה לפני המהפכה של אהרון ברק ב-1991. רק לאחר חקיקת פסקת ההתגברות נוכל לטפל ביתר הנושאים כמו חוק הגיוס, מסתננים ועוד."