אבתיסאם מראענה בבג"ץ: טעיתי ואני מתנצלת על כל דבר שנשמע גזעני או מסית

בג"ץ דן הבוקר בפסילת מועמדותה לכנסת של אבתיסאם מראענה, הממוקמת במקום השביעי ברשימת מפלגת העבודה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באדר תשפ"א

בג''ץ דן הבוקר (רביעי) בפסילת מועמדותה לכנסת של אבתיסאם מראענה, הממוקמת במקום השביעי ברשימת מפלגת העבודה.

מראענה נפסלה מריצה לכנסת על ידי ועדת הבחירות המרכזית, בעקבות עתירה שהגישה מפלגת ''עוצמה יהודית'', בטענה שקראה להשמדת המדינה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט התנגד לפסילתה. רוב החלטות הפסילה שקיבלה בעבר ועדת הבחירות המרכזית נפסלו בסופו של דבר בבית המשפט.

השופט נעם סולברג אמר לעורך הדין שמייצג את מרעאנה: ''העיקר זה לא בן גביר ועוצמה, העיקר זה הגברת ומה שאמרה בראיון. בוועדת הבחירות אין שום התייחסות לראיון, אין שום התנצלות. אתם לא אומרים אם היא חוזרת בה?''.

''היא מבקשת להתחרט על אותם דברים, היא הייתה טעונה והיה הרבה רגש. היא חוזרת בה מהאמירות", הוסיף עורך הדין.

השופטים ביקשו לשמוע את מרעאנה והיא אמרה להם ''אני מתנצלת על כל דבר שהיה יכול להישמע גזעני ומסית. מעולם לא הסתתי נגד אף אדם. אני נשואה לבועז והוא יהודי ויש לנו בת חצי יהודיה וחצי ערבייה. כל החיים שלי גדלתי בזכרון יעקב.

''אני יכולה לטעות ואני בן אדם. לא קראתי להשמדת זכרון יעקב. כשלתי בראיון כי אני לא מנוסה בראיונות. אני מתנצלת, לא התכוונתי שיהודים יחזרו לפולניה. אני מתנצלת באמת ואני נולדתי להיות גשר ואני רוצה להיות חברת כנסת שיהיה טוב לכולנו יהודים וערבים''.

עו"ד איתמר בן גביר, יו"ר עוצמה יהודית ומועמד ''הציונות הדתית'', אמר בכניסה לדיון בבג''ץ: ''חברים, אסור לעשות לה הנחות, היא דיברה על השמדת זכרון יעקב ולטעמנו זה מקים עילת פסילה. על אמירות כאלו חייבים לפסול אותה''.

חוג "הארבעה בנובמבר" במפלגת העבודה שלח שלשום מכתב אל יו"ר העבודה, מרב מיכאלי, ובו בקשה שלא תגן בבג"ץ על מועמדותה של אבתיסאם מראענה, שנפסלה על ידי ועדת הבחירות המרכזית.

במכתב, שמיועד למיכאלי נכתב כי "מזכירות חוג 'הארבעה בנובמבר' קוראת לך ומבקשת לא להגן על מועמדותה של הגברת אבתסאם מראענה בבג"ץ. החוג לא יכול לתמוך במועמדות של אישה, שפגעה פעם אחרי פעם בערכים ובדרכו של יצחק רבין ז"ל.

"אנו מאמינים שמועמדותה של הגברת אבתסאם מראענה תפגע בתדמית המפלגה, הן בקרב חברי המפלגה והן בקרב הציבור הרחב, ואף תפגע בסיכויי הצלחת המפלגה לקראת הבחירות הקרובות".