ניסים ונפלאות בכל דור ודור

על כל אחד עוברת "מגילת אסתר" משלו, מצבים בהם נדמה לו שה' חלילה מסתיר פניו ממנו.

הרב אריאל לוי , י"ב באדר תשפ"א

ניסים ונפלאות בכל דור ודור-ערוץ 7
הרב אריאל לוי
צילום: עצמי

אחיי ורעיי האהובים!

המציאות המורכבת של הקורונה שאנו נתונים בה כבר שנה שלימה, מעיקה מאד גם על הנפש. אנו פוגשים הרבה מצבים של לחץ נפשי, תסכול ומרירות. לכן עלינו למקד לעצמנו לאור הדרכת רבותינו הקדושים, מה הגישה הנכונה והמבט הנכון שצריך להיות לנו על המציאות. כיצד נוכל להתרומם ולא חלילה לשקוע. כיצד נוכל לקבל כוחות מחג הפורים?

חשוב לשנן: בפורים איננו חוגגים רק את נס הצלת עם ישראל שהיה בעבר הרחוק, אלא מתחזקים באמונה שה' עוֹשֶׂה איתנו נִסִּים וְנִפְלָאוֹת בְּכָל דּוֹר וָדוֹר, במיוחד בימינו!

בתוך המציאות המסובכת, במקום להתלונן ולהיות עצבני ומתוסכל, יחד עם ההשתדלות הנצרכת לשמור על הבריאות, צריך לסגל מבט יהודי שאם נזכה לחיות אותו, הרי שהוא גם מבריא את הנפש. במקום להתרכז בשלילה, להתמקד בניסים ולהודות עליהם!

כלל חשוב למדנו מרבותינו הקדושים: "כָּל הַנִּסִּים וְהַנִּפְלָאוֹת שֶׁה' עשה לַאֲבוֹתֵינוּ אֲשֶׁר עֲלֵיהֶם נִקְבְּעוּ הַיָּמִים טוֹבִים הַקְּדוֹשִׁים, כֻּלָּם נַעֲשִׂים וְנִתְגַּלִּים וּמְאִירִים בְּכָל דּוֹר וָדוֹר"! ולא רק בצד הלאומי, אלא גם בְּחיים הפרטיים של כָל אָדָם, וּבְכָל זְמַן! כל מה שעובר עלינו הכול מאת ה' והכול לטובה!

על כל אחד עוברת "מגילת אסתר" משלו, מצבים בהם נדמה לו שה' חלילה מסתיר פניו ממנו. וְעבודתנו צריכה להיות: לְהַמְשִׁיךְ קְדֻשַּׁת פּוּרִים וּקְדֻשַּׁת כָּל הַיָּמִים טוֹבִים, וְהֶאָרַת הַנִּסִּים וְנִפְלָאוֹת שֶׁנַּעֲשׂוּ אָז, בְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה בְּכָל דּוֹר וָדוֹר וּבְכָל אָדָם וְאָדָם בִּפְרָטִיּוּת. עלינו להתעודד, להתחזק, לחזור ולשנן, ולחקוק היטב על לוח ליבנו: ה' עוֹשֶׂה איתנו נִסִּים וְנִפְלָאוֹת בְּכָל דּוֹר וָדוֹר, וּבְכָל יוֹם וּבְכָל עֵת וּבְכָל שָׁעָה! לכן עלינו להשתדל לִשְׂמֹחַ מְאֹד מְאֹד בְּכָל לֵב וָנֶפֶשׁ בִּימֵי הַפּוּרִים הַקְּדוֹשִׁים ובמיוחד השָׁנָה בְּשִׂמְחָה שֶׁאֵין לָהּ קֵץ!

הלוואי שֶׁנִּזְכֶּה לִשְׂמֹחַ מְאֹד מְאֹד בִּימֵי הַפּוּרִים בְּשִׂמְחָה גְדוֹלָה וְחֶדְוָה רַבָּה וַעֲצוּמָה. וְנִזְכֶּה לְהִתְבּוֹנֵן גֹּדֶל עֹצֶם הַנֵּס הַנִּפְלָא וְהַיְשׁוּעָה הַנּוֹרָאָה וְהָעֲצוּמָה וּלְפרסם את הניסים בִּפְנֵי כָּל עַם וְעֵדָה. שהרי בפורים מאירה הֶאָרָה נִפְלָאָה וַעֲצוּמָה שֶׁהוּא הֶאָרַת מָרְדְּכַי, אֲשֶׁר אֵין דֻּגְמָתָהּ בְּכָל יְמוֹת הַשָּׁנָה!

הלוואי ונזכה לִהְיוֹת שָׂמֵחַים בְּכָל לֵב, וּלְשַׂמֵּחַ גַּם אֲחֵרִים, לְשַׂמֵּחַ את כָּל עם יִשְׂראל! וְנִזְכֶּה גַּם עַתָּה בְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה לְנֵּס הַגָּדוֹל וְהַיְשׁוּעָה הַנִּפְלָאָה שֶׁל פּוּרִים, לְהַכְנִיעַ וּלְגָרֵשׁ וְלַעֲקוֹר וּלְבַטֵּל מֵאִתָּנוּ קְלִפַּת הָמָן עֲמָלֵק וְזֻהֲמָתוֹ הַגְּדוֹלָה וְלִמְחוֹת שְׁמוֹ וְזִכְרוֹ מִן הָעוֹלָם, וּלְטַהֵר עַצְמֵנוּ מִזֻּהֲמָתוֹ בִּקְדֻשָּׁה וּבְטָהֳרָה גְדוֹלָה, וּלְהַמְשִׁיךְ עָלֵינוּ קְדֻשַּׁת מָרְדְּכַי וְאֶסְתֵּר, וְנִזְכֶּה לְהַמְשִׁיךְ שִׂמְחַת פּוּרִים עַל כָּל הַשָּׁנָה כֻּלָּהּ, וְנִזְכֶּה לִהְיוֹת בְּשִׂמְחָה תָמִיד, וִיקֻיַּם בָּנוּ מִקְרָא שֶׁכָּתוּב: "כִּי בוֹ יִשְׂמַח לִבֵּנוּ כִּי בְשֵׁם קָדְשׁוֹ בָטָחְנוּ."

(מעובד על פי ליקוטי תפילות)