משה (מושקו) מושקוביץ ז"ל
משה (מושקו) מושקוביץ ז"ל צילום: גרשון אלינסון

מיהו האיש שמסתובב עם הרב עמיטל? שאלנו את עצמנו בשנים הראשונות בישיבת הר עציון. לקח לנו כמה שנים להבין ש"האיש משה" הוא זה שעומד מאחורי הקמת ישיבת הר עציון, היישוב אלון שבות, העיר אפרת ועוד.

"לא איש דברים אנכי" – מושקו לא היה איש דברים, היה איש מעשים. התורה והרוח היו ראשונים אצל מושקו. הוא אמר לי פעם: "רציתי לעשות משהו, אבל הרב עמיטל לא רוצה. אני פועל רק לפי הכוונת ראשי הישיבה!".

במשך השנים זכיתי לקשר קרוב עם מושקו, לעצות רבות, ובעיקר לכוחות רבים. לאחר הוצאת ספרי הראשון על שמיטה, קרא לי מושקו לחדרו, וזירז אותי להמשיך בכתיבה, בליווי עצות ורעיונות. פעמים רבות, נסה לעזור ולכוון, וכך היה גם כשזכיתי להקים את תעסוקטיף, את מרכז הלכה והוראה סולמות ועוד. תמיד היו לו רעיונות מקוריים, ובדרך כלל עם עשייה מיידית: "אני צריך לחבר אותך ל...", ומיד מרים טלפון ומנסה לפעול. למושקו היו תמיד רעיונות גדולים. פעמים אחדות דיבר איתי בלהט על הקמת פארק התנ"ך – פארק ענק שמלווה את סיפורי התנ"ך. הראה לי תכניות שהכין ואמר לי: "לכאן אני הגעתי. מכאן, תנסה להמשיך".

הרב רימון
צילום: תעסוקטיף

לפני עשרות שנים, היינו בשבת רמי"ם. האינטרנט רק התחיל. אף אחד לא הבין בדיוק על מה מדובר. מושקו נתן שיחה לרמי"ם על החשיבות של עולם התורה באינטרנט. זכורני, שלאחר השיחה עמדנו משתוממים. האם דבריו הם חלומות רחוקים או שמא יש בהם אמת? תוך כמה שנים גילינו שמושקו היה מדויק. גם אז, מושקו לא היה צעיר, אבל חשב תמיד מחשבות מקוריות, מחוץ לקופסה, לטווח רחוק, בלי שום הגבלות. לפני כמה שנים הבאנו את מושקו לדבר לצוות סולמות. מושקו דיבר בהתלהבות ואמר: "אני רוצה להקים רכבת מגוש עציון ועד לים המלח. אנשים ישהו במלונות בגוש עציון, וילכו לחופי הבריאות והרחצה בים המלח". והוסיף רעיונות רבים נוספים, בהתלהבות עצומה.

ספריו של מושקו על התורה מרשימים כשלעצמם. לימוד עמוק, רציני, המתעמק בדברי הפרשנים ומוסיף ומאיר רבות, בעומק רב. מרשים לראות איש עשיה, שנמצא עמוק כל כך גם בעולם הרוח. רצונך להכיר בגדלותו של אדם? התבונן בחלומותיו! מושקו לא חדל לחלום. הרבה חלומות הגשים ובזכותו ארץ ישראל זכתה ליישובים רבים, עולם התורה הלך ופרח ועוד דברים נוספים. אבל הדבר המרכזי היה שמושקו תמיד חלם, תמיד חלם בגדול, תמיד חלם ללא מגבלות.

מושקו מאוד נהנה בביקור בסולמות, ואמר לנו: "זהו החזון שרציתי! הקמת מרכזי חינוך שישפיעו בכל העולם". מושקו נשאל על ידי ראש המועצה באפרת עודד רביבי, מדוע לא הקים מפעלי תעשייה בגוש עציון? מושקו ענה: "החזון שלי היה להקים תעשיית חינוך בגוש עציון!".


אסיים בברכה שכתבנו למושקו לאחר הביקור בסולמות: "מודים ומעריכים את אשר נתת לנו ולעם ישראל. השראה בכל תחומי העשייה, עין פקחית הצופה למרחוק, רוח ועשייה השלובים כאחד! חלומות גדולים חלמת, ובסעייתא דשמיא להגשימם זכית!" בע"ה שנזכה ללמוד מדמותו הגדולה, לחלום על יישוב הארץ ועל העצמת עולם התורה, לחלום, להתפלל ובע"ה גם ליישם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו