מה יעקב וינרוט חשב על נתניהו?

עו"ד דובי וינרוט פרסם פוסט בו תיאר מה חשב אביו עו"ד המנוח יעקב וינרוט על ראש הממשלה אותו הכיר לא מעט שנים בהן שימש כפרקליטו

בן שאול , י"ב באדר תשפ"א

מה יעקב וינרוט חשב על נתניהו?-ערוץ 7
עו"ד ויינרוט ז"ל
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

עו"ד דובי וינרוט פרסם פוסט בפייסבוק בו הוא מתאר מה חשב אביו עו"ד המנוח יעקב וינרוט על ראש הממשלה בנימין נתניהו אותו הכיר לא מעט שנים בהן שימש כפרקליטו.

בפתח דבריו סיפר כי לאחרונה פרסם פוסט ביקורתי אך מיהר למחוק אותו. בתיאורו הוא מנסה להתחקות אחר מניעי המעשה ומשרטט קווים לדמותו של נתניהו.

להלן הדברים:

בנימין נתניהו ומייקל ג'ורדון -

.1

לפני כמה חודשים פרסמתי פוסט ביקורתי אודות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הוא תפס תאוצה מטורפת ומחקתי אותו אחרי חצי שעה. כן, השתפנתי.

ניסיתי להבין למה השתפנתי.

ניסיתי גם לנתח למה הבן של עורך הדין ד"ר יעקב וינרוט ז"ל (אבי מורי) שהגן על ראש הממשלה בחירוף נפש כותב נגדו פוסט ביקורתי.

יתירה מכך, אני משתדל לא לפגוע באנשים. זה חשוב לי. אז דווקא בו. למה לעזאזל?

היום אני יודע. אבל לפני שאגלה לכם את הסוד אספר לכם מה חשב אבי ז"ל על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

.2

על חכמתו - הוא חשב עליו שהוא עילוי שבעילויים. אני רוצה קצת להתעכב על זה כי ישנה באמירה הזו נקודה חשובה. החפץ חיים שאל פעם: אם יאמרו לך על פלוני שהוא עשיר גדול. האם ניתן להסיק שהוא אכן כזה? והוא השיב שתלוי מי הדובר. אם הדובר הוא דלפון לא בטוח שפלוני אכן עשיר גדול. אולי הוא עשיר בעיני הדלפון אבל לא עשיר בעיני אדם שיש לו מושגים בעושר. לעומת זאת, אם ביל גייטס יאמר על פלוני שהוא עשיר, ניתן בוודאות להסיק כי הוא אכן עשיר מאוד. ובכן, אבי ז"ל היה עילוי ואם הוא אמר לי פעמים רבות על ראש הממשלה שהוא עילוי, אז הוא עילוי גדול. נקודה.

על הפטריוטיזם שלו – ראה בו פטריוט אמיתי. הוא ייעץ לו פעמים רבות לעשות לביתו אבל הוא סרב לא משום שלא יכול היה לוותר על כבודו. יכול גם יכול. אלא משום שבאמת ובתמים סבר בצדק שניחן ביכולות שאם לא ישתמש בהן למען מדינתו הוא יחטא לייעודו.

על המשפט – אין ספק, אמר לי לא פעם, כי ראש הממשלה לא מושחת. תשכח מזה. כל בר דעת מבין שלו רק היה רודף בצע, היה עושה לביתו וגורף מיליונים ולו רק מהרצאות או מכל חברה עשירה בעולם שהייתה שוכרת מיד את שירותיו. אז דובי, על סיגרים?

האם אכן המליץ לו לעשות עסקת טיעון של זיכוי תמורת פרישה? אולי. אולי רק בגלל דבר אחד. לא משום שחש שלא יוכל לזכותו - דווקא האמין מאוד בזכותו. אלא משום שחס עליו. חס עליו שכבן אנוש חזק ככל שיהיה עליו לעמוד מול מערכת גדולה שמורכבת מאנשים חזקים שחלקם נחזים להיות ערכיים (ולמען הסר ספק מובן שישנם רבים מהם שהינם ערכיים מאוד) שיש להם מטרה מאוד ברורה. לזרוק עוד רשת ועוד רשת ועוד רשת על האריה עד שהוא יכרע על ברכיו ולא יוכל יותר. כי המערכת כמערכת נוטה להיות אכזרית. היא רואה במשפט כיפופי ידיים. מעין משחק. קשה לה לעשות שיקולים של ייסורי נפשו של פלוני. היא הרי מערכת. היא משומנת וישנה טוב בלילה בעוד מי שמתייצב מולה הוא פלוני - נפש, נשמה עם משפחה, אישה וילדים. הכותרת שפלוני מתמודד מולה היא מדינת ישראל נגד פלוני. זו כותרת קשה ומפחידה וכפויות טובה למי שמקריב את כל כולו למענה. לא פעם, אבי הצטער על כך שזיכוי נחשב בעיני המערכת כהפסד. מדוע הפסדת? כי לא הצלחת להרשיע? להיפך, תשמחי בשמחתו.

על הביקורת – הוא לא חסך מראש הממשלה ביקורת. אין לי ספק שזו אחת הסיבות שראש הממשלה העריך אותו כל כך. והיה לו. היה לו לא מעט. אבל ביננו על מי אין. למי אין חסרונות. השאלה בסופו של דבר היא: האם אתה – המבקר – היית יכול להגיע להישגים שלו? אז אל לך להתמקד רק בחסרונות שלו. תסתכל על המכלול הכביר. אין לי גם ספק שלו אבי ז"ל היה חי כיום, בנקודה אחת היה שובר לו את שתי הידיים והרגליים. על כך שלא מתגרים במערכת. לא מתגרים במערכת. מודעים לקטנותך מפניה. מכפיפים ראש. בונים הגנה בעבודת נמלים עם כבוד מקסימלי גם אם מאוד קשה לך. תן לשופטיך לראות את האדם היפה שבך. במילים אחרות, תן לשופט לזכות אותך מבלי לתת לצד השני סטירה מצלצלת. אסור לפגוע במערכות, אסור לפגוע במדינה. אלמלא מוראה איש את רעהו חיים בלעו. וזה באמת חבל לי. יחד עם זאת, זאת ניתן לשינוי בכל עת. כולנו בנויים על זיכרון קצר.

.3

ואחרי כל זה, אם תשאלו אותי מדוע כתבתי נגד? היום אני יודע.

הוא פשוט מוצלח מידי. התבגרתי. בזמנו, קשה היה לי לראות בן אנוש כה מוצלח. מידי ווינר. אני רוצה שלברון ג'ימס הזה יפסיד כבר. סתם ככה כי אולי היה בא לי אקשן. אבל זה לא בוגר. זה תינוקי ומאוד לא אחראי בטח כשמדובר על גורל המדינה שלי.

והאמת הזו צריכה להיאמר. לא היה ווינר כזה. זה המסי של עולם הכדורגל. זה המייקל ג'ורדון של עולם הכדורסל. זה מוחמד עלי של עולם האגרוף. אין לי טעם למנות את הישגיו. וממילא לא אשכנע את מי שאינו משוכנע. הייתי לכמה ימים במועדון הזה של סתם כיף לשנוא.

.4

אינני יכול לפטור את עצמי בלי מילה אחת על הריאיון של ראש הממשלה עם יונית לוי. באופן קבוע בשיחות הטלפוניות של אבי ז"ל מול ביבי הוא היה מכנה אותו: ראש הממשלה או אדוני. כולם במשרד ידעו את זה. כי כבוד לזולת זה היה הבסיס. אתה קם לפני מורה גם אם אתה פחות אוהב אותו. באופן אישי העובדה שיונית לוי לא הביטה לראש הממשלה בעיניים כאב לי מאוד. עד כדי כך?

אני יכול לסנגר עליה: היא בשלב שהייתי בו לפני כמה חודשים: קשה להסתכל על הווינר הזה בעיניים!

אני מקווה שעוד כמה חודשים, היא תלמד את השיעור הזה.

כמוני.