עודד רביבי באולפן ערוץ 7: ג'ו ביידן ידיד ישראל, המפלגה שלו מדאיגה יותר

ראש מועצת אפרת: ממשל ביידן עדיין לא החליט על מדיניות ברורה בסוגיית יו"ש. לכן עדיין לא מונה שם שגריר. יש להתרגל לדיפלומטיה אחרת.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באדר תשפ"א

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, מתייחס בראיון לערוץ 7 למדיניות המשתנה בארה"ב כלפי ישראל, למתח בצמרת מועצת יש"ע סביב תכנית טראמפ ולהתמודדות המועצה בראשותו עם נגיף הקורונה.

באשר לסוגיה האמריקאית אומר רביבי כי "ביידן באופן אישי הוא ידיד ישראל וניתן לסמוך עליו שידאג לישראל. המפלגה בראשה הוא עומד עוברת תהליכים מדאיגים יותר, ומהקשר שלי עם אנשים בממשל החדש, חלק מההתנהגות בחודש האחרון נועד לצרכים פנימיים לריצוי חלקים קיצוניים במפלגה הדמוקרטית, ופחות מדובר בביטוי למדיניות שאותה הם רוצים להוביל מול ישראל".

דבריו אלה של רביבי נוגעים גם לשיחת הטלפון שלא הגיעה מביידן לנתניהו וגם להצהרות הממשל בסוגייה האיראנית. "הם יוצאים פומבית באמירה ובמעשים מסוימים מול איראן, אבל מצד שני יש קירור רגליים מול ישראל מה שלא היינו רגילים אליו בתקופת טראמפ".

האם הדברים יובילו לדרישה אמריקאית להקפאת בניה ביו"ש? "אני לא יודע לומר מה המדיניות ואני לא יודע אם הם עצמם יודעים מה המדיניות. העובדה שעדיין לא מונה שגריר לישראל נובעת מכך שהם רוצים למנות מישהו רק אחרי שיחליטו מה המדיניות והוא יישר קו עם המדיניות הזו".

לדבריו "אנחנו כבר רואים את השינוי לאו דווקא מול ישראל. העובדה היא שביידן דיבר עם 12-13 שיחות עם ראשי מדינות ולא עם ראש ממשלת ישראל, וכששואלים למה הם אומרים שצריך להתכונן לשיחה שכזו. אנחנו התרגלנו לנשיא שמצייץ בכל חצי שעה ובכלל לא משתמש בטלפון. חזרנו לדיפלומטיה שקטה ופחות לדיפלומטיה של צייצנים. לפי שעה לא ברור לאן זה יוביל אותנו".

"ב-8 שנות אובמה ראש הממשלה הזכיר את דברי אובמה שלא לבנות גם לא בלוק אחד ובלענו את זה. בתקופת טראמפ היו הבנות אחרות וראינו בנייה גם במקומות שלא היו בעבר, יצאנו מנוסחאות הגושים וצמודי הדופן, אבל יש כאן גם עניין של יחסים אישיים. יש פוליטיקה אמריקאית שמתכתבת עם פוליטיקה בינלאומית ולצערינו הבניה ביו"ש עדיין לא על השולחן בצורה ברורה".

רביבי ממשיך ומתייחס בהקשר זה לתמיכתו בתכנית המדינית שהציג נשיא ארה"ב הקודם, דונלד טראמפ, ואומר: "תמכתי בתכנית המאה של טראמפ כי חשבתי שיש בה הזדמנות לעלות מדרגה בהכרה והנורמליזציה של מה מותר לנו לעשות ביהודה ושומרון". האם המשמעות היא ויתור על הריבונות? "זה לא לגמרי מה שיש בתכנית. מדובר בהחלת החוק הישראלי על הישובים. זה לא כל תאוותנו בידינו אבל זה היה מקדם אותנו למקומות שלא היינו בהם כבר חמישים שנה".

על בחירתו של דוד אלחיאני, ראש מועצת יש"ע, לעזוב את הליכוד לטובת מפלגתו של סער, אומר רביבי: "אני מתקשה להבין את ההתנהלות שלו מאז הביקור האחרון שלנו בוושינגטון במעמד הצהרת תכנית טראמפ ועד היום. אחרי החזרה מוושינגטון הודעתי שלא אמשיך להחזיק את תיק קשרי החוץ של מועצת יש"ע, כי לא יכול להיות שהיינו ארבעה ראשי רשויות בוושינגטון מתוך הבנה של מה שאנחנו רוצים, הבענו את עמדתנו והגענו למסקנה איך אנחנו מגיבים, אבל התברר שיש אחד שנושא תואר שהוא נבחר אליו ומשתמש בתפקיד מבלי להיוועץ בחברים.

''זה לא דמוקרטיה, זה לא משאל מייצג וזו לא אפשרות להביע עמדות. ביו"ש יש שליש חרדים, שליש חילוני ושליש דתי לאומי ומגוון הדעות הפוליטיות מאוד רחב. אם רוצים לקחת את מועצת יש"ע ולהפך אותה לחברת לוביסטים למגזר מסוים בקשת הדעות של התושבים זו החלטה מצמצמת ולא מרחיבה".

על השמועות לפיהן דובר בו כמועמד לכהונת מזכיר הממשלה, אומר רביבי כי מדובר בסיפור שמעלה בו חיוך, שכן הוא עצמו שמע על כך מהתקשורת כאשר עיתונאי בירך אותו על המינוי ובתגובה הוא אמר לו שלא יכחיש ולא יאשר, אבל אם הסיפור ייצא לתקשורת זה יהרוג את הסיפור. אותו עיתונאי טען שלא יוכל שלא לפרסם. לאחר שבדק את הפרטים חזר לרביבי ואמר לו שהסיפור וודאי והוא יוצא אתו שכן יש בידו סקופ. הסיפור יצא ככל הנראה משום שמישהו בלשכת נתניהו היה מוטרד ממועמדותו של רביבי ולכן הוציא את הסיפור, וכך הרעיון ירד מסדר היום.

עוד התבקש רביבי להתייחס להתנגדות בארה"ב לחיסונים נגד קורונה, התנגדות שמחלחלת ומגיעה גם לישראל והוא מספר על רופא באפרת שפעיל ברשתות החברתיות נגד חיסונים וכך גם קבוצת תושבים, אך "יחד עם זאת אני יכול לומר ש-98 אחוזים התחסנו מעל גיל 50. אנחנו מנהלים את האירוע בצורה מאוד קפדנית. אני מתקשה להבין את המתנגדים כשאני רואה את העלייה לרגל לישראל ואת התחנונים שנשחרר להם חיסונים. יש רוב מוחץ בעולם שמבין שהחיסון הוא הדרך היחידה להתמודד עם הקורונה".