הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו צילום: ערוץ 7

הרב דוד סתיו, ראש ארגון רבני צהר, מתארח באולפן ערוץ 7 ומתייחס לאתגרי פורים במגבלות הקורונה, למעורבות רבנים בפוליטיקה, לכשרות צהר ולאפשרות שיתמודד שוב על כהונת הרב הראשי.

בהתייחס לקשיי הפורים תחת קורונה מזכיר הרב סתיו כי אכן הדברים אינם פשוטים, אך המצווה הגדולה היא לשמוח בחג. קריאות המגילה שיתחילו בסביבות השעה שש ורבע תהיינה משימה מעט מורכבת. "אנשים מהססים לבוא, בחלק מהמקרים יש מגבלות, פורים זה חג של המון ילדים וילדים רבים לא יוכלו לבוא בגלל מגבלות הקורונה. הסגנונות וההיקפים יהיו שונים. אבל אנחנו לא מוותרים. אנחנו מקיימים בארבע-מאות מוקדים יחד עם מוסדות אור תורה סטון פעילות מאוד נרחבת''.

במקומות מסוימים, מספר הרב סתיו, קריאת המגילה תגיע אל מוקדי ההמתנה לקבלת חיסונים.

ומה לגבי קריאת מגילה בזום? "עד לפני שנה נקטנו שלא יוצאים ידי חובה ברמקול או בזום. זו הייתה הדעה הרווחת יותר ולא היה צורך במתן תשובה אחרת, אבל כבר בשנה שעברה הקלנו בשעת הדחק למי שאינו יכול לשמוע בזום וברמקול. הטעם הוא שיש פוסקים כמו הרב משה פיינשטיין שמקל בשעת הדחק ואינו סובר כמו הרב עובדיה. גם החזון איש אמר שאינו רואה סיבה שלא, ויש פוסקים נוספים שסבורים כך".

בדבריו מדגיש הרב סתיו את חשיבות מצוות משלוח המנות והמתנות לאביונים דווקא בימים אלו. "זה זמן להרבות בו באהבה", אומר הרב ומזכיר כי השנה גם הירושלמים חוגגים עם שאר המקומות ביום שישי ולמעשה החג מחזק את תחושת האחדות, "גם תל אביב וגם ירושלים, כולם ביחד ואני מקווה שקריאת המגילה יחד תביא לאחדות בין תל אביב לירושלים כסמלים. המתח בין ירושלים לתל אביב, בין דתיים לחילוניים הגיע לשיאים שלא הכרנו בשנים קודמות וטוב יהיה אם נרבה במשלוחי מנות לאנשים שביום רגיל אולי לא היינו נותנים להם, למי שלא בהכרח בחוג החברתי שלנו".

מכאן ביקשנו את התייחסותו של הרב סתיו לבחירות המתקרבות והסערות שסביבן והוא מספר כי ארגונו מנוע מלהביע עמדה פוליטית כזו או אחרת או תמיכה במפלגה כלשהי, אך לייעץ למפלגות השונות אין כל מניעה. "אחד הנזקים הגדולים שקרו לעולם הרבנות בעשרים-שלושים שנים האחרונות היא המעורבות בפוליטיקה", אומר הרב סתיו. "אני חושב שרבנים לא צריכים לעסוק בפוליטיקה. אין חבר כנסת דתי או חרדי שלא יודע עם מי להתייעץ כשהוא צריך להתייעץ. אני רוצה להיות שייך לכולם".

על המחלוקת בין שתי מפלגות הימין, הציונות הדתית ו'ימינה', אומר הרב סתיו כי נכון לכל אחד להבליט את הטוב שבכוונתו לעשות מבלי להתכבד בקלון חברו. "הוא לא ייבחר בגלל שידבר נגד חברו אלא בגלל מה שכבר עשה או מה שהוא מבטיח שיעשה. זו אולי לא עצה פרסומית טובה, אבל זו עצה רוחנית טובה. אדם צריך לומר במה הוא חושב שבאפשרותו לתרום לעם ישראל ולמדינה. זה נכון לדתיים ולחילוניים שכולם רוצים בטובת המדינה".

בעבר ליווינו ודיווחנו על הפולמוס סביב כשרות צהר ובהזדמנות זו ביקשנו לשמוע מהרב סתיו על המתרחש בסוגיה זו. לדבריו הפולמוס והמחלוקת טובים כל עוד לא מדובר בפירוד בלבבות. "כל עוד הפירוד הוא בדעות מותר שיהיו ויכוחים וטוב שיהיו ויכוחים. רבותינו כל הזמן חולקים אחד על השני, אבל כל עוד זה בשלום ובאהבה יאכל כל אחד את הכשרות שלו ובלבד שהדברים נעשים באהבה".

על החשש שמהלך כשרות צהר פותח פתח למסורתיים, לרפורמים ועוד, אומר הרב סתיו כי עובדתית החשש אינו מתממש ובפועל יש כבר כעת עשרות הכשרים בישראל וכך גם בארה"ב וכל יהודי שומר מצוות יודע כיצד לנהוג. "עובדתית המונופול גרם להרבה כשלים שערב פורים אני לא רוצה לעסוק בהם והם ידועים ומוכרים. תחרות תיטיב עם הכשרויות. מאוד הייתי רוצה להגיע ליום בו הרבנות הראשית תהיה הרגולטור של הכשרויות, שצהר תהיה תחת הרבנות והעדה החרדית תהיה תחת הרבנות שתהיה המפקחת שכל ארגון עושה את הבטחותיו ולא שהרבנות תעסיק עובדים כי זה לא המקצוע שלה".

ומה באשר להתמודדותו שלו על כהונת הרב הראשי? הרב סתיו משיב: "אני כעת הרב של שוהם, טוב לי בשוהם. העשייה בצהר מתרחבת להרבה תחומים ויש הרבה עשייה. הרבנות הראשית היא אופציה ולא אובססיה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו