אלון דוידי
אלון דוידי צילום: דביר מלכה

אלון דוידי נמצא כבר שנים רבות בעשייה ציבורית ושמו עלה לא פעם כמועמד לרשימות לכנסת, אבל רק בבחירות הנוכחיות, לאחר שהרגיש שאינו יכול לעמוד מנגד, הוא החליט להיכנס למערכת הפוליטית הארצית.

מי שקידם את העיר שדרות בשבע השנים האחרונות והכניס אותה ואת האזור כולו עמוק לתודעה הציבורית, מבקש לקחת את הדרכים שבהן פעל בעירו וליישם אותן בתפקיד משמעותי.

"מי שמכיר אותי ואת מסכת החיים שלי יודע שאני לא יכול לעמוד מהצד. כשהגעתי לשדרות עם אשתי לפני 24 שנים הייתי מנהל ישיבת ההסדר ופעלנו תחת הגרעין התורני. אבל כשראיתי ששדרות נמצאת במשבר גדול והכול תלוי בהנהגה של העיר התמודדתי, ובמשך 13 שנים כחבר מועצת העיר ושבע שנים כראש העיר, יחד עם התושבים הנפלאים ועובדי העירייה, העברנו את העיר ממצב של משבר והישרדות למצב של התפתחות", מספר דוידי בריאיון ל'בשבע'.

"בשנה האחרונה אני רואה את מדינת ישראל מדממת ונמצאת במשבר קשה מאוד, את כל חוסר הניהול של הממשלה וראש הממשלה בנושא הקורונה. מצד שני רואים את נפתלי בנט שבשנה האחרונה מסתובב, עובר בין בתי החולים, מקים קבינט קורונה, מצביע על דברים שצריך לעשות – כמו שהיה הראשון שזיהה את המנהרות בצוק איתן וכמו שכשהיה שר חינוך דיבר על הפערים בחינוך וכמו שבסגר הראשון פעל לגבי המלוניות ודיבר על הגברת קצב הבדיקות למאות אלפים".

בחרת דווקא בנפתלי בנט למרות שהיו לך הצעות גם ממפלגות אחרות?

"בחרתי בו כי ראיתי אדם שהוא מנהיג, מחובר, אכפת לו ויש לו נגיעה לראשי הערים. כל זה בזמן שיש כאוס וניתוק של ממשלת ישראל מהשלטון המקומי, חוסר החלטיות לגבי הסגרים שהפכו לשיטת הימורים של פותחים־סוגרים־מקווים־שיהיה־טוב ובסוף זה לא טוב. המדינה צריכה להתנהל והממשלה לא עושה את זה טוב. כשהבנתי שזה המצב החלטתי להצטרף למסע של נפתלי ושל ימינה שמורכבת מאנשים עם קבלות והצלחות, שאכפת להם ורוצים לעשות טוב לאזרחי מדינת ישראל".

לדעת דוידי הבעיה בהתנהלותה של הממשלה הנוכחית אינה קשורה רק למשבר הקורונה. "אנחנו רואים את חוסר המשילות של ממשלת ישראל בנגב ויודעים שאפשר להכין תוכנית טובה להגברת המשילות וליישם אותה. שוק הדיור תקוע וזוג צעיר לא מסוגל לקנות דירה במרכז הארץ, אבל אפשר לגרום לזה לקרות. עסקים קרסו, מאות אלפים הפכו מובטלים ואנחנו לא רואים תוכנית מסודרת לגבי הכשרות כשאפשר לעשות את זה".

רבים חשבו שתחבור דווקא לליכוד. למה בעצם לא להשפיע מתוך מפלגה שנמצאת בשלטון?

"אנחנו רואים שבנושאים רבים הליכוד מדבר ימין אבל מבצע מדיניות של שמאל. כשדיברנו על ריבונות, לנתניהו הייתה הזדמנות פז להחיל את הריבונות והוא לא עשה זאת. כשאנחנו מדברים על תיקון מערכת המשפט, הליכוד נמצא בשלטון עשרות שנים ולא ביצע את זה. את פסקת ההתגברות הליכוד לא קידם ואנחנו רוצים לעשות את זה. איילת שקד החלה את התיקון כשרת המשפטים ועשתה שינויים משמעותיים וצריך להמשיך זאת.

"כשאנחנו מדברים על הסדרת ההתיישבות הצעירה הליכוד אומר דברים אבל ברגע האמת לא מביא אותם לידי מימוש. בימינה כולנו לא רק מדברים אלא עושים. ככל שיהיה לנו כוח גדול יותר ונפתלי יוכל להקים את הממשלה, נצליח להגשים את הערכים שלנו שאנחנו יודעים שטובים לאזרחי מדינת ישראל".

קיבלת את המקום השלישי בימינה, שבמידה רבה עשוי להוביל אותך לתפקיד שר בממשלה הבאה.

"אני שמח על זה שנבחרתי למספר שלוש של ימינה, שזו עמדת הנהגה ואני מביא אליה את כל מה שעשיתי כל החיים שלי. את הדאגה לפריפריה, לשבירת תקרת הזכוכית של ילדים ונוער שרוצים לצמוח ואנחנו מעוניינים להעניק להם שוויון הזדמנויות, ובנושאים האלה אעסוק".

שותפים ומכפישים

מבקריה של מפלגת ימינה טוענים לא אחת שהיא עוסקת בעיקר בקורונה וזונחת ערכים אחרים ונושאים אחרים. אלון דוידי דוחה את הטענות מכול וכול ורומז שמדובר בטענות פוליטיות על רקע מחלוקות עם מפלגת הציונות הדתית. "אנחנו יודעים מי מנסה ליצור את הפילוג הזה ולשים ברומטר של מי ציונות דתית ומי לא. אני לא נולדתי למשפחה ציונית דתית קלאסית. אבא שלי היה אדם מסורתי. אבל אדרבה, בזכות העובדה שהציונות הדתית של באר שבע, שיוצגה על ידי ישיבת בני עקיבא, פתחה את השורות ולמעשה אמרה לאבי ז"ל 'שלח את הבנים שלך לישיבה' הגעתי למה שהגעתי.

"אני בן 47, בוגר ישיבה תיכונית וישיבת הסדר, ממקימי אחד הגרעינים הגדולים ביותר במדינת ישראל, מנהל ישיבה לשעבר, אב לשבעה, אשתי עוסקת בחינוך. לציונות הדתית שאני רואה ופוגש אנחנו מהווים בית. הציונות הדתית לא בנויה על פלג מסוים, מכובד ככל שיהיה".

יאמרו לך שהם מחויבים קודם כול לציונות הדתית ואתם לא.

"אנחנו ברשימה מחויבים לכל המפעל האדיר הזה של הציונות הדתית, של המוסדות, של ההתיישבות והחינוך, כל זה נר לרגלינו וחלק ממשי מחיי היומיום שלנו והעשייה שלנו. איך הפכתי לראש עיריית שדרות? עסקתי בדברים שחשובים לתושבים. בשדרות היה חשוב מאוד שיהיה מישהו שיעסוק בביטחון, שידאג לתושבים שלמרות הקושי העצום של הרקטות יקבלו איכות חיים הכי גבוהה שאפשר לתת. אנשי ציבור קמים בבוקר ורוצים לדאוג ולסייע לכל תושב באשר הוא כדי שלדור הבא יהיו חיים טובים יותר.

"אלו הערכים של הציונות הדתית. בוודאי שאנחנו מיישמים אותם מתוך התורה שאנחנו מאמינים בה. בוודאי שבתי המדרש שלנו הם כמו בשדרות, שישיבת ההסדר היא האש הבוערת שנותנת בנו את הרוח. אבל הציונות הדתית נמדדת לא בכניסה לחדר סגור ובהתעסקות רק בענייניה פנימה. ההשפעה של הציונות הדתית על מדינת ישראל ועל הצבא, על החינוך, על ההתיישבות, על השלטון המקומי ובכל תחום אחר נובעת מהעובדה שאנחנו מסתכלים לאזרחים בעיניים ואומרים: 'הנני כאן'. אנחנו נמצאים כאן למען האזרחים. זו התורה שלנו, אלה הערכים שלנו וזו דרך החיים שלנו".

בשבועות האחרונים הגזרה ביניכם ובין תקווה חדשה לוהטת וחילופי הדברים הקשים נעשו יומיומיים. זה לא מיותר מול מפלגה שיש סיכוי לא רע שתצטרכו לשתף איתה פעולה ביום שאחרי הבחירות?

"ראשית אגיב להכפשות ולקמפיין האנונימי כביכול שניהלה המפלגה של גדעון סער מאחורי הקלעים. לדעתי, מי שיש לו ביקורת צריך לומר אותה בהגינות מעל השולחן ולא להתחבא. אנחנו עוסקים בדבר אחד – בטובת אזרחי מדינת ישראל – ואנחנו רוצים להמליך אותם. ברור שגדעון יוזמן לממשלה בראשות בנט והוא שותף אפשרי שלנו, למרות שפעל בצורה לא ישרה של הכפשה שמתאימה יותר לפוליטיקאים אחרים וזה חבל. אנחנו לא עוסקים בפסילות וצריך להפנות לגדעון סער את השאלה למה הוא מכפיש".

למה אתם לא אומרים באופן מפורש אם תשבו בממשלה עם נתניהו או לא?

"כי זו שאלה היפותטית. אנחנו לא עוסקים עכשיו בהרכבת קואליציות. אני אומר בצורה ברורה: נפתלי בנט יהיה ראש הממשלה הבאה וזה תלוי רק בנו ובאזרחי ישראל. אנחנו רוצים להמליך את אזרחי ישראל ולשים אותם במרכז. הם השאלה המרכזית של הבחירות האלה, ולא שאלות כמו כן או לא ביבי ואת מי אנחנו מחרימים או לא מחרימים. אנחנו נעסוק בחודש הקרוב באמירה ברורה לאזרחי מדינת ישראל שאפשר שיהיה פה טוב יותר בכל תחום בחיים".

אתה באמת מאמין בכל ליבך שבנט עם מספר המנדטים שהסקרים צופים לו יוכל להרכיב ממשלה?

"אני רואה את הסקרים ומאמין שאם נקבל עוד כמה מנדטים תהיה לנו אפשרות ממשית לעשות את זה".

את שדרות לא עוזבים

אלון דוידי מסתמן כנציג הפריפריה במפלגת ימינה, שרבים מנציגיה הם תושבי המרכז. הוא לא מנסה לברוח מהתואר הזה אלא מחבק אותו בחום. "מה שאני הולך לעשות ומה שאני מביא איתי הוא קודם כול את האפשרות, שעליה יש לי קבלות, בעשייה ובתוכנית עבודה מסודרת לצאת מכל משבר. עשיתי את זה בשדרות ואנחנו נעשה את זה בשביל כל מדינת ישראל.

"אני רוצה לעסוק בקשר בין השלטון המקומי לשלטון המרכזי והעברת סמכויות לכיוון השלטון המקומי. ראינו את זה היטב במשבר הקורונה. המדינה צריכה להעביר יותר סמכויות לראשי הערים על מנת שהתושבים של הערים שלהם יקבלו את המירב – כי בסוף הם אלה שמכירים את התושבים. בוודאי שאנחנו צריכים להעמיק את העיסוק בפריפריה ובהתיישבות ואני מתכוון לעסוק בזה ככל יכולתי.

"אנחנו נגרום לכך שאזרחים שעובדים יוכלו לקבל נטו טוב יותר במשכורת, שתושבי הדרום יוכלו לקבל את השקט והביטחון שהם יכולים לנסוע בדרכים ולא לפחד מכנופיות חמושות. שתושבי יהודה ושומרון באמת יקבלו כל מה שמגיע להם. יש המון מרחבי חיים שממשלת ישראל לא עשתה דבר בשבילם ולא הבינה מה צריכים. אנחנו מבינים וגם נפעל למענם".

דוידי, לכשייבחר לכנסת, יצטרך להיפרד מראשות עיריית שדרות ואחת השאלות היא האם הוא מודאג לגבי עתידה בהמשך. "שדרות זה בית ואני לא עוזב אותה. אני גר בשדרות ואמשיך לגור בה ולפעול למענה. בקדנציה הקרובה אפעל להקמת מנהלת לעוטף עזה ושדרות כדי שכל תושבי הדרום יקבלו את מה שהם צריכים. אני מתכוון לעסוק בזה ולחזק את תושבי הדרום והעיר שדרות גם מהכנסת וגם במידה ואהיה בעזרת ה' שר.

"אני משאיר אחריי עיר מתפקדת, עם שדרה ניהולית מצוינת, עם שירות מעולה לתושב ועם גאווה מקומית מאוד חשובה. יותר מ־85 אחוזים מתושבי העיר אומרים שגם אם היו מציעים להם לעזוב הם מעדיפים להישאר בה ומאמינים בה".

ומה לגבי המצב הביטחוני בעיר? הקמת קול זעקה בנושא לא אחת בשנים האחרונות.

"אני אחד מראשי הערים היחידים שידע לעמוד מול ראש הממשלה ולדרוש ביטחון מלא לתושבי הדרום. נפתלי בנט, בתקופתו כשר ביטחון, ראינו גם את העובדה שהצליח לפרק את כל ההפגנות על הגדר. ראיתי אותו כשהוא פוקד לאסוף גופות מחבלים עם טרקטור על מנת שהדבר ייתן לנו קלפי מיקוח כדי להשיב את הבנים הביתה. אנחנו דורשים לשנות את המשוואה בעזה ולקבוע שהומניטריות תיענה בהומניטריות. אין ספק שצריך לעשות בעזה פיתוח כלכלי, אבל זה יבוא רק לאחר הכרעת החמאס ואחרי שנדאג לביטחון התושבים".

איך המשפחה מקבלת את הבשורה שיש סיכוי שתהיה שר?

"כראש עיריית שדרות כבר שנים רבות יש ימים שאין בהם יום ולילה. אנחנו בבית שלנו חיים את השליחות שלי ושל אשתי שעוסקת בחינוך שנים רבות. כך אנחנו מחנכים את הילדים שלנו וכך גם חינכו אותי. הדבר המרכזי שצריך לעסוק בו הוא שאם יש לאדם יכולת, הוא לא צריך לשמור אותה לעצמו אלא לדאוג למי שאין לו, למי שצריך ולמי שיכול להיות מושפע לטובה מהמעשים האלה. בעזרת ה' שהקב"ה ייתן למשפחתי ולי את הכוחות להמשיך בדרך הזאת כדי שנעשה דברים טובים לעם ישראל".

היית מאוד קשור לאביך ז"ל שסיפרת שהנחיל בך את התובנה של מתן כלים למי שזקוק להם.

"אבא שלי עלה מפרס כילד מאוד חכם ונבון, וסבתא שלי הייתה מספרת שבכפר שהם חיו בו הוא היה עוזר לילדים אחרים בשיעורי בית וכך היה דואג גם למשפחה שלו. כשאבי עלה לארץ המדינה לא עזרה לו ולא תמכה בו. אבא שלי עשה הכול כדי לפרנס את המשפחה שלנו. הוא עבד בבניין ולאחר מכן פתח חנות מאוד מפורסמת בבאר שבע ועבד מהבוקר עד הלילה. אחד הרגעים המכוננים בחיים שלי היה כשבזמנו הייתי עוזר לו ובאחד הערבים המאוד עמוסים בחנות ראיתי אותו, כשכבר היה חולה סרטן, יורד מהמונית עם בגדים של בית חולים, כולו כחוש מהמחלה הקשה, ומצטרף אליי לעבודה. אני תהיתי: 'אבא, מה אתה עושה?', והוא ענה לי: 'אלון, זה העסק שלי, שמפרנס אתכם ודואג לכם, ואני חייב להיות פה'".

"הוא כל הזמן אמר לי: 'לי לא אפשרו, אבל התפקיד שלך בכל מקום שתהיה הוא להשפיע ולגרום לכך שיתאפשר לאנשים אחרים, לילדים, לנוער, לצעירים, למשפחות חד־הוריות, לאפשר להם ולפרוץ בשבילם את תקרת הזכוכית'. את הצוואה הזאת של אבא שלי אני מקיים בכל יום שאני קם בבוקר ביחד עם כל השותפים שלי שמאמינים בערכים שלנו עם ערכי התורה שקיבלנו לאורך כל השנים", מסכם דוידי.