ייקוב הדין את ההר - רק במגזר היהודי. הריסות היישוב מגרון
ייקוב הדין את ההר - רק במגזר היהודי. הריסות היישוב מגרון צילום: אורן נחשון, פלאש 90

1

אם תבקשו לדעת כיצד הגענו למצב שבו גנבים בדואים לא חוששים לחדור שוב ושוב אל בסיסי צה"ל ואל שטחי אימונים ולגנוב מהם אמצעי לחימה. אם שאלתם את עצמכם איך ייתכן שבאזורים נרחבים בנגב בעלי עסקים חיים תחת איום מתמיד, ומעדיפים לשלם פרוטקשן לעבריינים בדואים כדי שרכושם לא יינזק. אם אתם תוהים איך זה שבדרום הפרוע יש רבים שבשבילם חוקי רישוי הבנייה כאילו נכתבו רק כדי לעבור עליהם וחוקי התנועה הם המלצה בלבד. אם תרצו להבין לאן נעלם שלטון החוק באזורים כה נרחבים, ואיך אוכלוסייה גדולה כל כך מפרה חוקים בשיטתיות ואין דין ואין דיין. אם את כל זה תרצו להבין מתוך החלטה שיפוטית אחת בלבד שמשקפת עולם שלם של הזנחה, אוזלת יד ועיוות דין - אין לכם אלא לקרוא את פסק הדין שניתן השבוע לגבי הבנייה הבלתי חוקית הבדואית באזור ביר הדאג'.

באותה הזדמנות תוכלו גם לטעום את טעם מדיניות האיפה ואיפה שהשליטה כאן מערכת המשפט מזה שנים רבות. לפי המדיניות הזאת, בתים שנבנו בלי אישורים תכנוניים על פי הספר במגרון, עמונה או גבעת האולפנה, אחד דינם – להרוס, גם אם הוקמו בסיוע השלטונות וגם אם הטענות לבעלות פלשתינית פרטית עליהם לא הוכחה מעולם. לעומת זאת, כשמדובר במבנים בלתי חוקיים של בדואים, המדינה רשאית לדחות במשך שנים את הריסתם, להתנער מאחריותה לעיקרון שלטון החוק ולתת לגזלנים לנצח את זכות הקניין של בעלי הקרקע היהודים, גם אם זכותם מעוגנת בטאבו ללא עוררין.

2

את פסק הדין הזה אפשר היה לחזות מראש על פי הרכב השופטים. אין דבר יותר צפוי מהחלטה שיפוטית שלא להרוס בנייה של בדואים כאשר בראש ההרכב יושב השופט מני מזוז. בעצם אולי יש משהו לא פחות צפוי – החלטה להרוס בנייה של יהודים כאשר מזוז הוא ראש ההרכב.

ייאמר בפעם האלף, יש משהו רקוב בשיטה הזאת שמאפשרת לנשיאת בית המשפט העליון להושיב בכל תיק ספציפי שופטים בעלי עמדה ידועה וצפויה מראש, כך שתתקבל התוצאה הרצויה לה. במקרה הזה הצירוף של מזוז האולטרא־שמאלני ביחד עם השופט עופר גרוסקופף, שגם הוא מונה לתפקידו בזכות עמדותיו שמצאו חן בעיני הנשיאה הקודמת מרים נאור, הבטיח מראש שבתיק הזה שלטון החוק המקודש ייסוג לאחור.

מצער לראות שגם השופטת הדתייה יעל וילנר לא חרגה מהשורה של עמיתיה להרכב, והצטרפה גם היא לפסק הדין שמסמן את הפזורה הבדואית בנגב כטריטוריה אוטונומית שהחוק הישראלי לא חל עליה. לא קל להיות בעמדת מיעוט, וקשה לדרוש את אכיפת החוק כאשר עמדת המדינה המוגשת לשופטי בג"ץ לא דורשת אותה. בניגוד למגרון, עמונה או נתיב האבות, שם עמדת המדינה הרשמית תמכה בדרישת העותרים לקבוע תאריך להריסת המבנים, במקרה של ביר הדאג' עמדת המדינה הייתה הפוכה. וכאשר הפרקליטות לא תומכת בדרישת ההריסה, אתה צריך להיות שופט אקטיביסט ימני כדי לדרוש להרוס בניגוד לעמדת הפרקליטות.

אבל לשם עוד לא הגענו. אקטיביזם שיפוטי קיים בבג"ץ רק אצל שופטים תומכי עמדות שמאל. לכן בבג"ץ מצפה כרמים, שם לכל הדעות הבתים נבנו באישור רשויות המדינה גם אם הרשות ניתנה בטעות, החליטו השופטים חיות ומלצר להרוס את השכונה, בניגוד להחלטה קודמת של בית המשפט המחוזי ועל אף עמדתו המתנגדת של היועמ"ש מנדלבליט. הנשיאה חיות הבטיחה את התוצאה הזאת כאשר ליהקה להרכב את עצמה ואת המשנה שלה חנן מלצר. צירופו של השופט הדתי ניל הנדל להרכב רק גרם לכך שהפעם האינטרס הלאומי היהודי הובס רק בתוצאה 1:2 ולא ב־3:0 הרגיל.

3

העדפתם האידיאולוגית של שופטי בג"ץ היושבים בהרכבים היא רק סיבה אחת לתוצאות המשפטיות השונות כל כך בין תיקי בנייה לא מאושרת בהתנחלויות ובין תיקים מקבילים במגזר הערבי. סיבה מרכזית נוספת היא הפחד של הממונים על אכיפת החוק מפני האלימות שתיתקל בה המשטרה בבואה להשליט את החוק במגזר הבדואי.

בעוד הריסה בהתיישבות היהודית נתקלת בהתנגדות פסיבית ומרוסנת, כשמדובר בבדואים המשטרה והפרקליטות יודעים שהפינוי וההריסה עלולים לעלות במחיר דמים. הידיעה על הימצאם השערורייתי של אלפי כלי נשק בלתי חוקיים במגזר הבדואי יוצרת מאזן אימה שמרתיע שוטרים, פרקליטים ושופטים.

ייקוב הדין את ההר – זה רק במגזר היהודי. במגזר הבדואי הדין לא ייקוב את ההר, לא את הגבעה ולא את העמק, ואדמה כבושה תחת השתלטות בדואית לא חוקית לא תחזור לבעליה. גם בהר הבית לא ייקוב הדין את ההר, כי מי רוצה להתעמת עם האלימות המוסלמית. וכך בעוד זוגות נאלצים כבר שנה לקיים חתונות בחוג המשפחה כי יש קורונה ואסור להתקהל, ובעוד מופעי התרבות מושבתים ואירועי הספורט נערכים בלי קהל, ממשיכים עשרות אלפי מוסלמים להתקהל בכל יום שישי בהר הבית. כי שוויון בפני החוק זה ערך עליון ומגפה זו סכנה גדולה, אבל להתעמת עם הזעם הבלתי נשלט של המוסלמים זה מפחיד הרבה יותר.

4

החלטות בג"ץ בתיקי בנייה לא מאושרת, שיוצרות מציאות של איפה ואיפה בין המגזר היהודי למגזר הערבי, מלמדות שאין די במינוי שופטים שמרנים כדי לשנות את חוסר האיזון האידיאולוגי במערכת המשפט. החגיגות בעקבות מינוי שישה שופטים בתקופת כהונתה של איילת שקד כשרת המשפטים היו מוקדמות מדי. ראשית, משום שהנשיאה שולטת בליהוק ההרכבים ודואגת שהחלטות חשובות יתקבלו בידי שופטים שעמדתם כעמדתה. שנית, משום שהנחיתות הימנית היא מובנית מראש כאשר מול שופטים ימנים שמרנים, שמתערבים פחות בהחלטות הרשויות האחרות ומחויבים ללשון החוק ולכוונת המחוקק, עומדים שופטים אקטיביסטים מהשמאל שאין להם בעיה לפלוש לתחומן של הרשויות האחרות ולפרש את החוק כרצונם. שופטים שמאלנים אקטיביסטים יכולים להיות מאוזנים לא בידי שופטים שמרנים אלא רק בידי שופטים אקטיביסטים ימנים, וכאלה כמעט אינם קיימים. לכן הטיפול במערכת המשפט חייב להיות הרבה יותר מקיף ושורשי. יש לשנות את שיטת בחירת השופטים, להגדיר ולהגביל את זכות העתירה לבג"ץ ולצמצם את העילות להתערבות השופטים בהחלטותיהן של רשויות אחרות. לפצל לשניים ואולי אף לשלושה ממונים את הכוח המפלצתי הנתון בידי היועמ"ש ולהגדיר ולהגביל את סמכויותיו. להשיב לכנסת את סמכות החקיקה של חוקים שביטל בג"ץ באמצעות פסקת התגברות. את אלה ועוד צריך לחוקק בזמן קצר. לא אבולוציה, רבולוציה. לא לשבת למשא ומתן מול הכת המשפטית השלטת, אלא להפוך את השולחן.

5

לא היינו מגיעים להכרעת בג"ץ הרעה הזאת אם ממשלת ישראל, המשטרה והפרקליטות היו נחושים להפסיק את חגיגת הפרת החוק הפרועה במגזר הבדואי בדרום. כדי שזה יקרה, צריכה להתקבל החלטה מערכתית שרואה בהשלטת החוק בדרום משימה לאומית, עם הקצאה של משאבים, כוחות משטרה ותקציבים. ממשלת ישראל צריכה להורות למשטרה לצאת למלחמת חורמה באחזקת הנשק הבלתי חוקי, בפרוטקשן, בפוליגמיה, בבנייה הבלתי חוקית ובכל ההיבטים האחרים של העבריינות הפושה במגזר הבדואי. המחזה המביש והמחוצף של גנבים מהמגזר הבדואי שלא חוששים להיכנס לאור יום לבסיסי צה"ל ולגנוב משם רכוש ואף אמצעי לחימה בעוד ידי חיילינו כבולות מלהתעמת איתם, חייב לעבור מן העולם.

לתגובות: eshilo777@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו