הרב פרומן
הרב פרומן צילום: יעל אילן

"אנחנו מבקשים ליצור במכינת רוח נכון - מכינה קדם צבאית שמכשירה לשירות משמעותי בצה"ל ולמנהיגות חברתית, לצד בית מדרש שכל אחד, לא משנה מאיזה רקע, יכול להרגיש בו בבית", אומר ראש המכינה, דניאל הלוי.

הלוי למד שנים ארוכות בישיבת תקוע, כתלמידם של הרב פרומן והרב עדין שטיינזלץ ז"ל, וחש שהוא רוצה ליצור משהו אחר- חדש.

כיום- המכינה כבר מסכמת הרשמה מוצלחת למחזור השמיני שלה, ופעילה בעין כרם שבירושלים וגם בתוכנית לבוגרי צבא בישוב תקוע.

בואו והיו שותפים לחזון

"הרב מנחם פורמן ע"ה בתורתו, הצליח לגעת במקומות ראשוניים ועמוקים, שמצליחים לגשר על הרבה פערים ושסעים, שאנחנו עדיין נמצאים בתוכם היום. קיום משותף לא בהכרח מחייב פתרונות והסכמות, אבל הוא כן מחייב הסתכלות רחבה שרואה את הטוב שבכל מגזר וגישה שבחברה" .

ואכן מכינת רוח נכון מושכת אליה תלמידים ממקומות מרוחקים זה מזה, ולא רק גיאוגרפית. מגיעים למכינה קיבוצניקים לצד מתנחלים, תלמידים מהמרכז והפריפריה.

"אני תמיד אומר לתלמידים, שזה כמו פירמידה. ככל שהבסיס רחב יותר היא תגיע גבוה יותר. כך גם בהשקפה, ככל שאנחנו מתאמצים לראות גם נקודות טובות בגישות והשקפות עולם רחוקות משלנו, אנחנו מייצרים נקודת מבט גבוהה ואמתית יותר".

"אני אישית", אומר אבי, בוגר המכינה ומדריך בה היום, "באתי ממקום שהרגיש מאוד אחיד. עצם המפגש והאינטראקציה יצרה אצלי surface (שטח פנים) רחב יותר. כמו עץ שהענפים שלו פרוסים למרחב, שקולט יותר שמש ,וגם עושה יותר פירות..".

"הרבה תלמידים מגיעים אלינו", אומר הלוי, "כשהם מצויים עדיין בתחילת הדרך בבירור תפיסת העולם שלהם. ולכן חשוב לנו מאוד להתחבר אחורה: מאיפה הגענו לכאן, מה השורשים שלנו כעם כחברה כמדינה".

"נפתחה אצלי", אומרת הללי, "תלמידת מחזור ז' האפשרות להישאר בדעות ובערכים שבאים מתוכי ובתוכי, גם בלי תלות בסביבה. דווקא הסביבה המגוונת והשונה מחזקת אותך והופכת אותך למגובש יותר".

"התקופה האחרונה של הקורונה עימתה אותנו עם זה בצורה החזקה ביותר", אומר הלוי, "כולנו תלויים כאן איש ברעהו. זה כולל את עולם הישיבות, וזה כולל את כלל המגזרים. ואם לא נדע לפעול יחד זה עלול להיות מסוכן. ולזה אנחנו דואגים בתוכנית שלנו. רצה הגורל (וגם קיבל מאיתנו קצת עזרה) ואנחנו נכנסים שוב לבחירות שבוחנות את הלכידות שלנו או מה שנשאר ממנה, הרב פרומן התבטא פעם בעצרת רבין".

"צריך לעשות שלום בין הצד שבי שאוהב את עמי, לצד שבי שאוהב כל אדם. אם לנסח את השסע הפוליטי בישראל, הוא נסוב בדיוק סביב השאלה איזה ערך חשוב לי יותר: אהבת כל אדם, או אהבת עמי. התקווה שלי שחינוך לאנשים שמכילים בתוכם במודע את שני הצדדים, ונותנים להם מקום וחשיבות, תאפשר גם חיים משותפים והרמוניים יותר".

אנחנו בעצם מאמצים את דבריו של ר' נחמן, שאם תשאיר אדם לבד ביער, הוא ישתגע. באוויר מסתובבות הרבה דעות ושיטות. בציבור כל אחד לוקח משהו מהם. אבל אדם אחד שמסתובב לבד ביער, כל הדעות והשיטות נכנסות לתוכו ונלחמות ביניהן . לפעמים אולי בשביל להביא שלום ראוי קצת להשתגע, קצת כן לאפשר סתירות פנימיות ולא אידיאולוגיה קשיחה".

על משבר הקורונה: "כשמערכת החינוך הושבתה, אנחנו במכינות, ראינו חובה לבוא ולתת יד בסיוע ככח חירום לאומי. המכינה יצאה לסייע לחקלאים בקטיף תפוזים , לפני שיזרקו את הכל. לא היה מי שיקטוף. באחת מארוחות הצהרים ,אחרי שבוע קטיף מפרך, של חניכים העוסקים בחקלאות ועבודה פיזית לראשונה בחייהם, הגיע משלוח מחברת הקייטרינג. עמדו שם ארגזי לחם ירקות, וגם תפוזים. שאלתי את החבר'ה האם הם מסתכלים עכשיו אחרת על התפוזים. אחד החברה חשף את השריטות שבידיו משבוע של קטיף ואמר: ברור, התפוזים הללו עכשיו הם חלק ממני" .

"הרב מנחם", אומר דניאל, "דיבר רבות על זוגיות, ועל תורה שצומחת מתוך דיאלוג. הוא ראה בה דרך להביא את השלום. אנחנו מבקשים לקחת את זה למקום נוסף- להשתמש במפגש גם ככלי רוחני. כלי, שמעמיק את הלימוד והעבודה הפנימית. המפגש עם האחר, והעבודה הפנימית , אלה שני דברים שתלויים זה בזה ומחיים זה את זה. הרב מנחם היה קורא לזה שתי כנפיים שבכוחם להרים את הלימוד".

בימים אלו נמצאת המכינה בקמפיין גיוס המונים יחד עם מועצת המכינות הקדם צבאית. כצפוי, מאות התורמים מגיעים מכלל המגזרים בחברה הישראלית, ביניהם אישי ציבור כמו שני שרי הביטחון לשעבר בוגי יעלון ונפתלי בנט. בנט כתב בהקדשה "אתם הציונות 2021. באהבה".

בצוות המכינה מודים כי האתגר של חיבורים כה מקיפים הוא לא קל. "אבל ב"ה המכינה כבר בשנתה השביעית, ואנו מרגישים שממחזור למחזור - אנו מצליחים יותר להתוות דרך לחזון ישראלי".

בואו והיו שותפים לחזון

Paste this code as high in the of the page as possible: