עו"ד יעל דולב
עו"ד יעל דולבצילום: יוני קמפינסקי

עורכת הדין יעל דולב נבחרה השבוע (שלישי) יחד עם עו"ד יצחק גורדון לנציגת לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי דיינים.

בשיחה עם ערוץ 7 אמרה עו"ד דולב כי היא מתכוונת לייצג את המגזר הדתי לאומי בוועדה, לבחור דיינים לפי האדם שהם ולא הציבור אליו הם משתייכים וכי היא לא פוסלת אף זרם, לא את הדיינים החרדים וגם לא דיינים שמזוהים עם ארגון 'צהר'.

36 מתוך 42 נציגי מועצת לשכת עורכי הדין בחרו בדולב שהגישה את מועמדותה מטעם סיעת 'אמונה במשפט' בלשכת עורכי הדין.

"כשהבנתי שמתקיימות בחירות חשבנו שזה יכול להיות נכון שאני אציג את המועמדות שלי", אמרה דולב לערוץ 7. "במסגרת לשכת עורכי הדין יש לנו סיעות, כשכל סיעה מייצגת כיוון מסוים, גם בתחום הפוליטי וגם בנושאים ערכיים. אני חלק מסיעה שנקראת 'אמונה במשפט', שזו סיעה שבה נמצאים נציגים של הציונות הדתית ולכן חשבנו שזה חשוב מאוד שיהיה נציג של הציונות הדתית בוועדה הזאת".

זה לא סוד שישנם מאבקי כוח פוליטיים סביב בחירת הדיינים. "היו שמועות כאלה ואחרות שצדדים כאלה ואחרים פחות מעוניינים שאני אבחר", ציינה. "דעותיי הן מאוד מאוד ברורות, אני ציונות דתית מאוד ברורה ופלורליסטית. אני הבעתי את עמדתי בצורה ברורה שאני חושבת שצריך לבחור גם דיינים מהציונות הדתית. אני לא פוסלת אף אחד".

לדבריה, "במועצת לשכת עורכי הדין יש את כל הגוונים. דווקא בוועדה הצלחתי בעזרת חבריי להעביר מסר לכל החברים, שהדרך של ציונות דתית מתונה ומחברת היא דרך נכונה. קיבלתי את המנדט ממרבית חברי המועצה, כך שגם אם הופעלו לחצים - בסופו של דבר חברי המועצה הצביעו ברגליים ובידיים וכן רצו יותר את מועמדי הציונות הדתית. מי שנבחר יחד איתי זה עו"ד יצחק גורדון, שגם הוא די דומה בדעותיו לדעותיי".

דולב לא מתכוונת לפסול דיין רק בגלל המגזר אליו הוא שייך. "הסיבה שנבחרתי זאת בדיוק הסיבה שאני לא מצדדת", אמרה. "אני גם לא נגד מישהו שהוא חרדי. אני ממש לא שם. אחת הבעיות של החברה הישראלית זה הסטיגמות הנוראיות האלה, שכל מי שלמד בישיבה מסוימת אז הוא א' וכל מי שלמד בישיבה שנייה הוא ב'. לא שזה לא אומר שום דבר, אבל בסופו של דבר שופט, דיין, פוסק לפי הדין, שכל ישר והכרת העולם שבו אנחנו נמצאים".

"אני ממש ממש מנסה לא לדבר על זרם, ואני מקווה שאני אוכל באמת לבחור או לעזור לבחירה בהכרת הבן אדם עצמו. אני חושבת שקיצוניים מכל צד הם לא אנשים נכונים לשפיטה. קיצוניות היא לא נכונה לגוף העניין והיא לא נכונה לימים האלה", ציינה.

בוועדה למינוי דיינים לא נבחרים באופן שיטתי דיינים המזוהים עם ארגונים מסוימים כגון ארגון 'צהר'. כשנשאלה דולב אם היא תתן את קולה גם לדיינים המזוהים עם 'צהר' השיבה: "כן, בהחלט, אם הם ראויים. בציונות הדתית הצלחנו לייצר כל כך הרבה זרמים שעכשיו נתחיל להגיד איזה זרם? כל הזרמים הם טובים ונכונים בעיניי, ובסופו של דבר האדם שייבחר צריך להיות אדם ראוי, אדם שידע להוביל את בתי הדין הרבניים באופן שהציבור יהיה לו אמון בהם".

"בתי הדין הרבניים שנים עוברים מתקפות. אני חושבת שרבנים ראויים וידעו לפסוק בשכל ישר זה לטובת המערכת, ולכן זה בעיניי יכול להיות רב מזרם חרדי שעומד בכיוון שאני מדברת עליו ויכול להיות רב מכיוון אחר. בסופו של דבר צריך לבחור אדם", כך עו"ד יעל דולב.