הנקה בתקופת קורונה: איך עושים את זה נכון?

במוצ"ש הקרוב תארח ד"ר קטן את פרופסור יחיאל שלזינגר ואת ד"ר דינה צימרמן. בינתיים, במאמר מיוחד היא עושה סדר באחד הנושאים הנוגעים לכל אם מניקה.

ד"ר חנה קטן , ט"ז באדר תשפ"א | עודכן: 15:14

הנקה בתקופת קורונה: איך עושים את זה נכון?-ערוץ 7
הנקה
istock

ידוע כי חלב האם הוא המזון המיטבי עבור תינוקות ולכן בכל מצב יש לעודד את ההנקה כיוון שיש בה תרומה חשובה לגדילה ולהתפתחות הבריאה של התינוק.

לאחרונה הגיע לידי פרסום של האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות.

מאז פרוץ הקורונה לחיינו, בוצעו מספר מחקרים בנושא ההנקה והקורונה, לא בודד נגיף הקורונה בדגימות מחלב אם. אין עדות להדבקת התינוק דרך חלב אמו, בהנקה או בחלב אם שאוב.

ארגוני הבריאות הבינלאומיים ממליצים על המשך הנקה לנשים שאובחנו כחיוביות לנגיף.

גם החברה לרפואת האם והעובר, האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה והחברה לרפואת הנקה בישראל ממליצים על המשך הנקה בנשים אלו.

ואמנם, בזמן ההנקה יש מגע קרוב שעלול להעביר את הנגיף בחשיפה להפרשות מדרכי הנשימה או במגע עורי. לכן מומלץ לאימהות חיוביות לעטות מסכה בזמן ההנקה ולהקפיד על רחיצת ידיים יסודית לפני ההנקה.

לאחר הלידה, יש המלצה לאשפוז במסגרת ביות לכל היולדות, כדי למנוע את התפשטות הנגיף עקב ריבוי מטפלים והתקהלות בתינוקייה. יש לעודד ביות גם לנשים חיוביות לקורונה וחולות קלינית כל עוד הן מסוגלות לטפל בתינוקן.

אישה מניקה הנמצאת בבידוד ומאושפזת בבית חולים ומעוניינת לשאוב, תעשה זאת בחדר היולדת עם משאבה אישית ולא בחדר ההנקה המשותף. יש לעטות כפפות בעת מגע עם בקבוק חלב האם השאוב, ולשמור את החלב השאוב במקרר בתוך שקית סגורה נפרדת עם שם האם.

גם אישה מניקה המועברת לטיפול נמרץ מכל סיבה שהיא, אם נדרשת גמילה, בשל מצבה הרפואי, יש לעשות זאת תוך כדי ירידה בתדירות השאיבות, על מנת למנוע גודש וזיהום משני.

לגבי חיסוני הקורונה לנשים מניקות- החיסון נגד נגיף קורונה החדש מבוסס על mRNA .אין סיבה מדעית לחשוש שהחיסון יגרום לבעיות בהנקה או לתינוק היונק. לפיכך ההמלצה של המומחים משיקולים ביולוגיים ואפידמיולוגיים לנשים מניקות הינה להתחסן, על אף שעדיין לא פורסמו נתונים על מתן החיסון לקבוצה זו.

האיגוד לרפואת ילדים פירסם קוד אתי לעבודה מול חברות מזון לתינוקות. הוא ממליץ שחבריו ישתתפו בכנסים העוסקים בתזונת תינוקות רק כאשר אלו נעשים ביוזמה ובהובלת האיגוד .במסמך נאמר כי חברי האיגוד מכירים בכך שחלב האם הוא המזון המיטבי עבור תינוקות . רק כאשר ההנקה אינה מתאפשרת, יש מקום לשימוש בתמל"ים – ועם זאת הפצתם ושיווקם אסור שיפגע בעידוד ההנקה.

בחסות 'מועדון שווה בריאות' המשיק סדרת הרצאות בנושאי בריאות!

במוצ"ש הקרוב ד"ר חנה קטן תארח את פרופסור יחיאל שלזינגר - מנהל מחלקת ילדים ב'שערי צדק' ואת ד"ר דינה צימרמן לשיחה מיוחדת בנושא: רפואת ילדים והנקה בעידן הקורונה".

>מוצ"ש כי תשא | כ"ב אדר (6.2.2021 למניינם) בשעה 21:00

להרשמה ללא עלות לסדרת ההרצאות לחצו כאן>>

ההרצאות הבאות:

מוצ"ש ויקרא, ז' ניסן (20.3.2021 למניינם) בשעה 21:00

בנושא: "הנפש במעגל ההורמונלי והיחס לדיכאון אחרי לידה"

ד"ר חנה קטן מארחת את פרופסור ענבל ראובני מבית החולים 'הדסה'

מוצ"ש שמיני, כ"ח בניסן (10.4.2021 למניינם) בשעה 21:00

בנושא: "מה עושה גיל ההתבגרות לבנים?"

ד"ר חנה קטן מארחת את ד"ר דוד גיליס - מומחה להתבגרות ילדים מ'הדסה'

מוצ"ש אחרי מות-קדושים, י"ב אייר (24.4.2021 למניינם) בשעה 21:00

בנושא: "ומה עכשיו? - שו"ת קורונה פתוח"

ד"ר חנה קטן מארחת את ד"ר סודי נמיר - רופא ומנהל מרפאה