התארגנות ילדים מתחילה ברוגע עצמי

ריפוי בעיסוק לילדים בעלי קשיי התארגנות מתחיל בהפנמת הצורך של ההורים למצוא לעצמם מקום ודרך להירגע. אבחון וטיפול ועוד. משדר מיוחד

בשיתוף 'מכבי שירותי בריאות' , ח' בניסן תשפ"א | עודכן: 22:21

במסגרת השידור המיוחד של ערוץ 7 עם מכבי שירותי בריאות פגשנו את המרפאה בעיסוק לירז אינפלד המשגרת כבר בראשית דבריה שורת טיפים לכלל המשפחות.

אינפלד פותחת בסיפורה של אם שמוצאת את עצמה שותה את כוס הקפה הראשונה שלה בבוקר רק בשעה אחת עשרה. בעיניה זו נקודה ראויה לעצור ולחשוב בראש ובראשונה על ההורים, בעיקר בתקופה הזו. "כדי שלילדים יהיה טוב אנחנו צריכים קודם כל לראות את ההורים ומה שעוזר להם לשמור על שלווה ועל זמן קצר לעצמם בתוך הכאוס של התקופה הזו, ולתת להם את הלגיטימציה לקחת לעצמם פרקי זמן של הירגעות. זה כבר יכול לשפר את האווירה בבית".

באשר לסדר יומם של הילדים ממליצה אינפלד לייצר שגרה, כפי שבבית הספר ברור לילדים סדר היום וההתנהלות. את השגרה הזו נכון לבנות ולתכנן יחד עם ההורים, לשמוע מה הילדים היו רוצים לראות בסדר יומם ועם זאת לשמור מקום להפסקות וגם לגמישות בתכנית ולא להפוך אותה לנוקשה מדי. "לא להיצמד לדברים במאה אחוז אלא לראות בהם קריאת כיוון כדי שהילדים לא יישארו מהבוקר ועד הערב באותו מצב".

אינפלד מתנגדת למה שהפך לנורמה אצל רבים מאיתנו, נורמת הפיג'מה, מה שלא מותיר מעבר בין יום ללילה, "החלפת הבגדים משנה תודעה".

מכאן מרחיבה אינפלד יותר באשר להתמודדות עם ילדים בעלי קשיי התארגנות שהמאפיין אותם הוא קושי בהפנמת סדר היום כפי ששאר בני הבית הפנימו אותו. "הם לא הפנימו את סדר הפעולות שעליהם לבצע". ילדים שכאלה מוצאים את עצמם נעצרים ו"נתקעים" באמצע סדרת הפעולות השגרתיות. בדרך כלל להתנהלות זו אין קשר לחוסר רצון, אם כי בהמשך יכול ילד לשלב גם חוסר רצון ללכת לבית הספר לקשיי ההתארגנות.

מול קושי שכזה ממליצה אינפלד להורים לדאוג לעצמם לדרך בה הם יכולים להירגע. בנוסף יש להפנים שמדובר בתקופה מאתגרת שבה לא מספיקים את הכול. כמו כן היא ממליצה לקיים מעין שיחת סיכום יומית עם הילד, שיחה שבה תהיה התמקדות עם דבר טוב שקרה לילד היום.

בדבריה מדגישה אינפלד את חשיבות הבנת הקושי של הילד, מה שלא תמיד ברור להורה שעלול לתלות את ההתנהגות בעקשנות או מרדנות. הבנת הקושי יכולה להפנות את ההורים למספר צעדים טכניים שיוכלו לסייע לילד, כמו תליית דף צבעוני ובו רשימת מטלות הבוקר.

בהמשך השיחה אתה תיארה אינפלד את אתגרי תקופת הקורונה והטיפול מרחוק ומסתבר שגם היא מוצאת בסוג זה של טיפול יתרונות משלו, בין השאר היכולת לחסוך זמן להורים שאינם צריכים להגיע עד לקופת החולים עצמה. בסוג כזה של טיפול ניתן לייצר מפגש בין שני הורים גם כאשר אחד בבית והשני לוקח הפסקה של כמה דקות מהעבודה, והדברים משמעותיים ביותר בסוג כזה של טיפולים המצריכים את שני ההורים יחד.

הטיפולים מרחוק ניתנים בכל רחבי הארץ. פרטים נוספים באתר מכבי או פנו לצוות מכון התפתחות הילד הקרוב לאזור מגוריכם