פיזיותרפיה בזום: מפתיע אבל עובד

איך מדריכים הורים בטיפול פיזיותרפי לתינוקות ופעוטות? גם לפיזיותרפים עצמם זה היה נשמע מוזר, עד שהגיע הסגר הראשון. שידור מיוחד

בשיתוף 'מכבי שירותי בריאות' , ה' בניסן תשפ"א | עודכן: 16:29

הפיזיותרפיסטית ליאנה קרדונר מתארחת גם היא ביום השידורים המיוחד של ערוץ 7 ומכבי שירותי בריאות לשיחה על טיפולים מרחוק בעידן הקורונה.

התחום, היא מסבירה, מחולק לתינוקות ולילדים בוגרים יותר. בהתייחס לתינוקות היא מזכירה את הסיטואציה המוכרת בה אם לתינוק נתקלת שוב ושוב בשאלה מה הילד כבר עושה, שאלה שהורים צעירים לא תמיד יודעים אם התשובה שלהם מעידה על מצב טוב או לא של הילד.

"רוב הילדים מופנים אלינו על ידי רופאים או טיפת חלב. הם אלה שאמורים לתת את המענה הראשוני להורים", אומרת קרדונר וממליצה להורים להשוות בטבלאות שבקופות החולים ולהתייעץ עם רופאים ואחיות טיפת החלב. עם זאת היא מציגה מספר תחנות בחייו של התינוק שבהם ניתן ונכון לבחון את יכולותיו של הילד.

"יש ילדים שצריך קצת לעודד אותם או לארגן את הסביבה אחרת והכול ייפתר, אבל לפעמים מדובר בשרירים וצריך מעט יותר עזרה. לשמחתי רוב הילדים שלנו מספיק לתת להם מעט עזרה והם יסתדרו", אומרת קרדונר.

השהות עם הילדים גורמת להורים לזהות מה שנראה בעיניהם בעיות כאלה ואחרות ובעקבות כך הם מבקשים מענה אצל אנשי המקצוע. "סרבול בא לידי ביטוי לא רק בפן המוטורי. לפעמים זה משפיע גם על אכילה לא נקיה, על קשיים בגן ובבית ספר".

לכלל ההורים ממליצה קרדונר לצאת עם הילדים אל מחוץ לבית, אל המדרגות ואל החצר. לקפוץ יחד עם הילד מעל בקבוקים ולשחק איתם עם כדור, "העיקר לזוז", היא אומרת.

בהמשך השיחה אתה ממליצה קרדונר להורים לתינוקות להשכיב אותם לישון על הבטן מה שמחזק שרירי גב וצוואר ומתוך הסקרנות של הילד והחתירה להרים ראש ולהתחיל לזחול ניתן להמשיך ולהתפתח. קרדונר מדריכה הורים "להתאמן" בשכיבה על הבטן בשעות העירות ובהדרגה. "זה צריך להיות בחוויה ולא כעונש", היא מדגישה.

לנוכח מגבלות הקורונה גם תחום הפיזיותרפיה עובר להדרכות מרחוק. קרדונר מספרת כי היא עצמה לא הייתה מברכת על סוג כזה של טיפול עד לפני כשנה, אך לאחר הסגר הראשון התברר שגם אפיק זה מצליח לא רע. שילוב בין תרגול על בובות לבין תוכנה מיוחדת פתח בפני המטפלים כיוונים חדשים המאפשרים גם להכיר דרך המסך את הסביבה הבייתית של התינוק ולהתאים לה את דרכי הטיפול ואת הייעוץ המתאים, מה שלא תמיד היה קיים בעידן שלפני הקורונה.

הטיפולים מרחוק ניתנים בכל רחבי הארץ. פרטים נוספים באתר מכבי או פנו לצוות מכון התפתחות הילד הקרוב לאזור מגוריכם