נתניהו וגמליאל בחוף המזוהם באשדוד
נתניהו וגמליאל בחוף המזוהם באשדודצילום: קובי גדעון, לע"מ

המשרד להגנת הסביבה החל ביום חמישי האחרון להעביר כספים לרשויות המקומיות בשל ההוצאות שנגרמו להן לניקוי החופים ממפגע הזפת שפקד את חופי ישראל.

המקדמות הועברו בהמשך להחלטת הממשלה שהעבירו ראש הממשלה, בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, שאישרה הקצאה של 45 מיליון שקל לטיפול בזיהום החופים ולפינוי הפסולת.

הרשויות שכבר קיבלו את המקדמות: נתניה, מטה אשר, חוף הכרמל וג'יסר א-זרקה

בעקבות אירוע זיהום חופי הים התיכון בישראל בגושי זפת בכמות רבה לאורך 160 ק"מ, ובשל הצורך לשקם את החופים שנפגעו באירוע, למזער את הנזקים הסביבתיים והאקולוגיים ואת הפגיעה במגוון הביולוגי, סוכם כי המשרד להגנת הסביבה יקצה באמצעות הקרן למניעת זיהום הים 45 מיליון שקל: 30 מיליון שקל לרשויות ולרשות הטבע והגנים; 10 מיליון שקל עבור פינוי פסולת הזפת מהחוף והטיפול בה ו-5 מיליון שקל עבור מחקר, ניטור וסקרים.

הנהלת הקרן החליטה להעביר מסכום זה סיוע בהיקף של עד 30 מיליון שקל להשבת הוצאות לרשויות המקומיות ולרשות הטבע והגנים הלאומיים, המחזיקות בחופים בים התיכון אשר נפגעו בתקרית הזפת (עד 250 אלף שקל לכל קילומטר של קו חוף), עבור טיפול בזיהום בחופים, לרבות בבעלי החיים שנפגעו ממנו. מתוך סכום זה תועבר מקדמה כסיוע מיידי בהיקף של 62.5 אלף שקל.

שאר הסכום – ועד 75% מסך של 250 אלף שקל לקילומטר יינתן לרשויות עבור חופים שנפגעו לפי הקריטריונים הבאים: אורך החוף שנפגע (עם תיעוד מדויק), תיעוד מלא של ההוצאות בהתאם לקבלות, חשבוניות ויומני עבודה וכן אישור המשרד להגנת הסביבה לסיום פעולת הניקוי בחופים.

השרה גמליאל מסרה: "המשרד להגנת הסביבה משלם מקדמות לרשויות המקומיות עבור ההוצאות שנגרמו להן בשל ניקוי החופים. המנגנון מהיר ויעיל, כל רשות מקומית שתשלים את התהליך ותגיש את בקשת הסיוע – תקבל באופן מיידי את השיפוי, בהיקף של עד 30 מיליון שקל לכלל הרשויות המקומיות ולרשות הטבע והגנים מתוך התקציב שהעברנו בהחלטת הממשלה. נמשיך לפעול על מנת לפתוח את עונת הרחצה במועד, לקדם את המחקר בנוגע לפגיעה האקולוגית ולאתר את העבריין שגרם למפגע״