בית המשפט העליון: אבתיסאם מרעאנה תוכל להתמודד בבחירות

השופט דוד מינץ היה בדעת מיעוט וסבר כי התבטאותה של מראענה בנוגע לזיכרון יעקב מהווה קריאה מפורשת להשמדת העם היהודי ולכן יש למנוע ממנה להתמודד לכנסת.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז באדר תשפ"א

בית המשפט העליון: אבתיסאם מרעאנה תוכל להתמודד בבחירות-ערוץ 7
אבתיסאם מרעאנה
צילום: חזקי ברוך

בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות וקבע כי אבתיסאם מרעאנה, מספר 7 במפלגת העבודה, תוכל להתמודד בבחירות לכנסת.

השופט דוד מינץ תמך בפסילת מרעאנה והיה בדעת יחיד. שמונת השופטים האחרים בהרכב סברו כי יש לאפשר לה להתמודד לכנסת.

בית המשפט קבע כי אף שהתבטאויותיה של מראענה כפי שהוצגו בבקשת הפסילה הן מקוממות ביותר, לא הוצגה תשתית ראייתית מספקת – מבחינה כמותית או איכותית – המצדיקה את פסילתה של מראענה באיזו מן העילות שעליהן התבססה ועדת הבחירות.

פסק הדין המלא

השופט מינץ, בדעת מיעוט, קבע כי התבטאותה של מראענה בנוגע לזיכרון יעקב מהווה קריאה מפורשת להשמדת העם היהודי שיש בה כדי לגבש "מסה קריטית" איכותית המספקת לפסילת מועמדותה. עוד קבע השופט מינץ כי התנצלותה של מראענה נעשתה בשפה רפה ולא הוצגה כל ראייה כי היא אינה תומכת עוד במטרות פסולות אלו, וכי בנסיבות אלה לא די בהבעת מורת רוח מן ההתבטאויות האמורות אלא יש לצקת להסתייגות מהן משמעות אופרטיבית.

''מבלי שהוטל הפור, קשה להתעלם מהעיתוי שפסק דין זה ניתן בו – פורים דשושן", כתב השופט מינץ. ''קשה אפוא בנסיבות אלו שלא להיזכר במילותיה של מגילת אסתר, בגזירה שיצאה על העם היהודי באותם ימים: 'להשמיד להרוג ולאבד את כל היהודים מנער ועד זקן טף ונשים' (אסתר ג', 13).

''משחר ההיסטוריה, העם היהודי נרדף על ידי אויביו הקמים עליו להורגו. בימים ההם בזמן הזה. חובתה של מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית, להגן על עצמה מפני אלו המבקשים להשמיד ולאבד את היהודים החיים בה; קשה בעיניי לקבל מצבו שבו יינתן כרטיס כניסה לבית הנבחרים למי שמייחל לגירושם של היהודים 'לארה"ב או לפולניה'. וזאת בהנחה שמתייחסים אנו לגרסה העדינה יותר של דבריה של מראענה, תוך 'דילוג' על הרצון שביטאה בלשון חותכת: 'הייתי משמידה את זכרון יעקב'.

''קשה למצוא דוגמה מובהקת יותר להתבטאות מועמד המגבשת 'מסה קריטית' להוכחת המטרה שעניינה 'שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית'", כך מינץ.

במפלגת העבודה בירכו על החלטת השופטים: ''בית המשפט העליון אמר את דברו. המועמדת איבתיסאם מרעאנה מנוחין הביעה חרטה על הדברים שכתבה לפני למעלה מעשור. אנחנו רואים את הפרשה מאחורינו ונערכים לבניית עתיד חדש למדינת ישראל; עתיד של חיבור ושיתוף חלקי החברה הישראלית לטובת כל אזרחית ואזרח''.

עו"ד גיא בוסי שייצג את מרעאנה בהליך אמר בתגובה: "בית המשפט העליון הציל את הפוליטיקאים המרכיבים את ועדת הבחירות מידי עצמם. פסילת רשימת מועמדים ועל אחת כמה וכמה מועמד ספציפי, חובה שתעשה במשורה ובמקרים חריגים בלבד. איבתיסאם מרעאנה, כתבה דברים מקוממים ומרתיחים, אך מכאן ועד הדרישה לפסילתה רחוקה הדרך. תיאטרון האבסורד השב וחוזר על עצמו כל מערכת בחירות חייב להיפסק. יש ליטול מחברי הכנסת את הזכות לקבוע אל מול מי יתמודדו בבחירות, באמצעות חקיקה וכל המקדים הרי זה משובח".

כאמור, מראענה נפסלה מריצה לכנסת על ידי ועדת הבחירות המרכזית, בעקבות עתירה שהגישה מפלגת ''עוצמה יהודית'', בטענה שקראה להשמדת המדינה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט התנגד לפסילתה. רוב החלטות הפסילה שקיבלה בעבר ועדת הבחירות המרכזית נפסלו בסופו של דבר בבית המשפט.

בדיון בעליון ביום רביעי האחרון ביקשו השופטים לשמוע את מרעאנה והיא אמרה להם ''אני מתנצלת על כל דבר שהיה יכול להישמע גזעני ומסית. מעולם לא הסתתי נגד אף אדם. אני נשואה לבועז והוא יהודי ויש לנו בת חצי יהודיה וחצי ערבייה. כל החיים שלי גדלתי בזכרון יעקב.

''אני יכולה לטעות ואני בן אדם. לא קראתי להשמדת זכרון יעקב. כשלתי בראיון כי אני לא מנוסה בראיונות. אני מתנצלת, לא התכוונתי שיהודים יחזרו לפולניה. אני מתנצלת באמת ואני נולדתי להיות גשר ואני רוצה להיות חברת כנסת שיהיה טוב לכולנו יהודים וערבים'', הוסיפה.

עו"ד איתמר בן גביר, יו"ר עוצמה יהודית ומועמד ''הציונות הדתית'', אמר בכניסה לדיון בבג''ץ: ''חברים, אסור לעשות לה הנחות, היא דיברה על השמדת זכרון יעקב ולטעמנו זה מקים עילת פסילה. על אמירות כאלו חייבים לפסול אותה''.