האנרכיסט יונתן פולק נעצר וסירב להשתחרר

יונתן פולק השתתף בהפרת סדר בבקעה, נעצר, ונכלא בעקבות צו הבאה שהוצא לו לאחר שלא התייצב למשפטו. בדיון סירב להכיר בסמכות ביהמ"ש

ערוץ 7 , י"ז באדר תשפ"א

האנרכיסט יונתן פולק נעצר וסירב להשתחרר-ערוץ 7
יונתן פולק בבית המשפט. ארכיון
צילום: ארגון עד כאן

האנרכיסט יונתן פולק, נעצר בשבת האחרונה בבקעת הירדן במהלך הפרת סדר בה השתתף.

בעקבות צו הבאה שהוצא כנגדו ע"י השופט איתן כהן מבימ"ש השלום בירושלים, בשל סרובו של פולק להתייצב לדיונים בעניינו בבימ"ש, הובא אתמול (ראשון) פולק לדיון בפני השופט כהן.

בדיון הוצע לכהן להפקיד ערבות להתייצבותו בבית המשפט ולהשתחרר מיידית, אך הוא סרב להתחייב כי יתייצב לדיונים בעניינו. בית המשפט החליט שלא לבטל את תנאי השחרור ופולק נשאר במעצר.

נציין כי בדיון הסביר פולק שהוא איננו מכיר בסמכותו של בית המשפט לשפוט אותו, משום שבית המשפט מהווה חלק מ"משטר אפרטהייד".

על פי כתב האישום שהוגש נגד פולק, עמד פולק במרכז כביש וחסם ג'יפ משטרה אשר היה במהלך פיזור הפרות סדר של מתפרעים אשר יידו לעברם בקבוקי תבערה ואבנים בסמוך לקבר רחל.

אתמול בשעות הבוקר, עם היודע דבר מעצרו, פנה עו"ד יוסף אקרמן יועמ"ש ארגון 'עד כאן' למחלקת התביעות בירושלים. "בחודש ינואר 2019 הגישה שלוחת התביעות של מחוז ירושלים כתב אישום נגד מר יונתן פולק, בכתב האישום יוחסה לנאשם עבירה של הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו בכך שבמהלך הפרת סדר בסמוך לקבר רחל חסם הנאשם רכב צבאי שניסה לעצור את מספר מתפרעים במקום. לאחר שמר פולק לא התייצב למספר דיונים בעניינו, הוציא כבוד השופט איתן כהן בעניין מר פולק צו הבאה." נכתב במכתב ששיגר עו"ד אקרמן, אשר הוסיף וביקש להביא את פולק בפני השופט כהן.

בנוסף הזכיר אקרמן במכתבו כי כנגד פולק קיימים תיקים ותלונות נוספות "בנוסף ברצוני לעדכנכם כי ביום 6.1.2020 הגישה עמותת "עד כאן" שלוש תלונות על 18 אירועים שונים בהם נטל מר פולק חלק ביחד עם אנרכיסטים נוספים, בהתקפות נגד חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב, כל זאת רק בשנת 2019. אני סבור כי לאור התנהלות הנאשם אשר הפר ברגל גסה את החוק ומסרב לשתף פעולה עם החוק ונציגיו יש לפעול להביאו לדיון ולהעמידו לדין. אני סבור כי בעניינינו מדובר בעניין עקרוני של שלטון החוק ולא ניתן להסכים עם מצב בו גורמים אנרכיסטים דורסים ברגל גסה את החוק ומפירים החלטות שיפוטיות בעניינם."

לסיום כתב עו"ד אקרמן, "אנו תקווה כי מר עניינו של מר פולק לא 'ייפול בין הכיסאות' וכי המשטרה תפעל לצורך התייצבותו בדיון בעניינו ותדע לפעול להרחקתו מחיילי צה"ל וכוחות הביטחון כנגדם הוא הסית בצורה איומה אך לאחרונה."

במאמר שפורסם אמש באתר הארץ, שם משמש פולק כמעצב ראשי בדיגיטל, כתב פולק בין השאר כי "כאשר המשטר הישראלי בין הים לנהר הוא משטר של אפליה גזענית בתוך ישראל ודיקטטורה צבאית בשטחים, מה נשאר לעשות חוץ מלחצות את השורות ולהצטרף אל המאבק הפלסטיני? ". נזכיר כי בעקבות מאמר נוסף אותו פרסם פולק בהארץ, הורה היועמ"ש לפני כשנה לפתוח בחקירה כנגד פולק בחשד להסתה לטרור, וזאת בעקבות תלונה שהגישו בארגון 'עד כאן' לאחר שפולק קרא במאמר להצטרף לזורקי בקבוקי התבערה והאבנים על חיילי צה"ל.

גלעד אך מנכ"ל 'עד כאן' קרא לשים סוף לארגונים האנטי ישראליים "בישראל פועלים עשרות ארגונים במימון ממשלות אירופאיות וגורמים אחרים כאשר מטרתם אחת : חורבנה של המדינה היהודית. חייבים לשים סוף לארגונים אלו שרוצים לפגוע בנו מבפנים, מובילים אידיאולוגיה אנטי ציונית ומעודדים אלימות כלפי חיילי צה"ל ואזרחי ישראל. יונתן פולק הוא אנרכיסט שמעל עשור מוביל ומארגן התפרעויות ברחבי יו"ש, בהם נפגעו חיילים רבים. אנו קוראים לרשויות החוק ולבתי המשפט, לפעול כנגדו בכל הכח, אנו בארגון 'עד כאן' העברנו חומרים, תלונות ותיעודים ברורים בעניינו של פולק שמסקנתם אחת – פולק הוא איש מסוכן ומקומו בכלא."