בג"ץ פסל חלקית את השימוש באיכוני השב"כ

בפסק דינם של שופטי הרוב נקבע כי המדינה תוכל לעשות שימוש רק באיכונים של חולים שסירבו לשתף פעולה עם החקירות האפידמיולוגיות

ערוץ 7 , י"ז באדר תשפ"א

בג"ץ פסל חלקית את השימוש באיכוני השב"כ-ערוץ 7
בית המשפט העליון. ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בג"ץ קיבלו הבוקר (שני) באופן חלקי את עתירת האגודה לזכויות האזרח בישראל, עדאלה, רופאים לזכויות אדם ו'פרטיות ישראל' נגד החלטת הממשלה המסמיכה את השב"כ לאכן מגעים של חולי קורונה.

בפסק דינם של שופטי הרוב נקבע כי המדינה תוכל לעשות שימוש רק באיכונים של חולים שסירבו לשתף פעולה עם החקירות האפידמיולוגיות.

על פי חוות דעתה של הנשיאה חיות, לה הסכימו שופטי הרוב, אין מקום לפסול את החוק המסמיך את השב"כ לסייע במאבק בנגיף הקורונה, או סעיף מסעיפיו, זאת למרות הארכתו.

עם זאת, יש להתערב באופן שבו הממשלה החליטה לעשות שימוש בחוק, ולצמצם את השימוש אשר נעשה כיום באיכונים של חולי קורונה.

"ככל שהממשלה תבחר להמשיך להסתייע בשב"כ בהתאם לחוק הסמכת השב"כ היא לא תוכל לעשות כן באופן גורף ויהיה עליה לגבש קריטריונים אובייקטיבים בכל הנוגע להיקף ההסתייעות בשב"כ, שייקבעו בהתבסס על השיקולים המנויים בחוק ובשים לב למשמעויות הנגזרות מהארכת תוקפו של החוק", קבעה חיות.

חיות הוסיפה כי החל מעוד שבועיים, "תוגבל בכל מקרה הסמכת השב"כ רק לאותם מקרים שבהם החולה המאומת אינו משתף פעולה בחקירה האפידמיולוגית, או שלא מסר כלל דיווח על מגעים".