שקד וסמוטריץ
שקד וסמוטריץ ראובן קפוצינסקי (שקד)

בתוך כל סבבי הבחירות שעברנו ועוד נכונו לנו, כולנו נכנסנו לתוך דיונים אינסופיים בנושאים שונים: סקרים, מנדטים, חיבורים פוליטיים, הסכמי עודפים וכדומה.

אך לפעמים נדמה ששכחנו את המהות האמיתית שמתחבאת מאחורי הפוליטיקה. השאלות שאנו נדרשים לשאול על המדינה אותה היינו רוצים להקים. רגע לפני סבב בחירות נוסף, זה הזמן להיזכר ולדון בשאלה המהותית - מהי בעצם "מדינה יהודית"?

לרגל השקת ספרו החדש של הרב חיים נבון – "מדינה קטנה לעם גדול", "מעלה- המרכז לציונות הדתית" הפיק שידור מיוחד בנושאים הגותיים ואקטואליים אלו שידונו יחד עם הוגי דעות, רבנים ואנשי מעשה. האירוע ישודר ביום חמישי הקרוב – כ' אדר (4.3) בשעה 20:30 להרשמה לצפייה בשידור, קבלת פרטים וקבלת תזכורת. לחצו כאן

ובמהלכו הרב חיים נבון ישוחח עם הרב אורי שרקי (בהנחיית בנו הכתב יאיר שרקי) עם שרת המשפטים לשעבר, ח"כ אילת שקד (ימינה) ושר התחבורה לשעבר ח"כ בצלאל סמוטריץ' (יו"ר מפלגת הציונות הדתית) על הנושאים הבוערים של דת ומדינה.

בספרו החדש של הרב חיים נבון "מדינה קטנה לעם גדול" הוא יוצא מההנחה שאכן אין הדבר נראה שתתקיים "מדינת תורה" בתקופה הנראית לעין ושואל: "מה יהיה בינתיים, עד שתקום אי-פעם מדינת התורה? אלו רעיונות וערכים אנחנו רוצים לקדם במישור החינוכי והציבורי? מה יש ליהודים לומר מתוך יהדותם על דמותה של מדינת ישראל הממשית של היום?".

במהלך האירוע המשודר ישוחח הרב חיים נבון עם אישי הציבור על השאלות העמוקות; מה מבטא את הצביון היהודי של המדינה? מה הם הערכים המיוחדים שיתנו ביטוי למדינה זו שתהיה ראויה להיקרא "מדינת ישראל"? איך פועלים להשיג צביון זה? עד כמה ניתן לכפות על כלל אזרחי המדינה את ערכי התורה וההלכה היהודית?

הרב חיים נבון
הרב חיים נבון צילום: אורן ברקאי

מה החלום של כל יהודי שומר תורה ומצוות בנוגע למדינה האידיאלית? האם מדינה יהודית = מדינת הלכה? האם מדינה מודרנית יכולה להתנהל כמדינת הלכה? אם כן, זה נראה מסובך ולא קרוב להתקיים בתקופה הקרובה.

אבל מעבר לזה נשאלות שאלות נוספות - האם שר תחבורה של מדינת ישראל יכול להיות שומר תורה ומצוות ולאפשר תחבורה ציבורית בשבת? האם שר משפטים דתי יכול לנהל מערכת משפט הנוגדת את ההלכה היהודית? ומה היחס לנוכרי במדינה זו?

מנכ"ל מעלה, רפי קפלן: "נראה שרוב בני הציונות הדתית אינם יודעים להגדיר לעצמם מה בדיוק החלום שלהם להתגשמות רעיון המדינה האידיאלית על פי התורה. יתכן שחלק מהמחלוקות הערכיות המהותיות בין מפלגות הציונות הדתית הן סביב שאלות אלו. או במילים של הרב נבון בספרו הנ"ל: "אם כך, מה בינתיים? מה החזון שלנו בנוגע למדינת ישראל". הרבה שאלות נשאלות במרחב הציבורי ובערב הזה אנחנו נתייחס לסוגיות העמוקות. הציבור מוזמן להיות מעורב ולצפות".

להרשמה לצפייה בשידור, קבלת פרטים וקבלת תזכורת לחצו כאן