ח"כ מיכאל מלכיאלי באולפן ערוץ 7: הולכים עם נתניהו עד הסוף

ח"כ מלכיאלי מש"ס תוקף את המשטרה בראיון באולפן ערוץ 7: "הם מכים בציבור החרדי כדי לקבל כותרות". לדבריו, מטה ההתיישבות הוקם ע"פ בקשת השטח.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ז באדר תשפ"א

על רקע המתיחות ברחוב החרדי והבחירות המתרבות שוחחנו עם חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מש"ס הקובע כי על המשטרה לעשות חשבון נפש בשורה ארוכה של סוגיות.

על דריסתו של איתמר בן אבו אתמול באירועים בירושלים, אומר מלכיאלי כי "עדיין לא ברור מה קרה אבל בוודאי שהדבר לא אמור היה להסתיים כך, בהרג של אדם בצורה שכזו. אני מקווה שהמשטרה תחקור את האירוע ובכלל דרוש הסבר לכל מה שקורה במאה שערים כאשר כוחות משטרה נכנסים למקום, למה נכנסו, מי נתן את ההוראה וכו', הרבה דברים צריכים הסבר".

לדבריו למשטרה יש דפוס התנהגות מיוחד כאשר מדובר בציבור החרדי. "כישלון ועוד כישלון ועוד כישלון. נכנסים לבני ברק וזורקים רימוני הלם כי מחפשים כותרות שיחמיאו למשטרה ואז מגיעים עשרות יס"מניקים לא לעבריינים במזרח העיר, ששם באמת צריך לטפל, אלא במאה שערים ונותנים מכות. זה חוזר על עצמו עם אחר פעם"

מלכיאלי קובע כי מדובר בנוהל התנהגות קבוע של המשטרה הנכנסת לריכוזי אוכלוסיה חרדיים ומכה ללא סיבה עוברי אורח והדברים מתועדים בסרטונים שהופצו ברשת. "זה היה בבני ברק וזה קורה כך גם עכשיו. זו אותה משטרה שצריכה לתת דין וחשבון לכך שבמחסום נותנים לנהג חילוני לעבור וחרדי עוצרים".

את ההחלטה למנוע את הכניסה לירושלים רואה מלכיאלי כהחלטה שערורייתית שמקורה בטעות. "יושבת שרת תחבורה ולא מתייעצת עם הסגן החרדי שלה שמכיר את ירושלים יותר טוב ממנה. ההחלטה הזו הביאה לכך שילדים צעדו עשרה קילומטרים ברגל. זה מה שהממשלה רצתה?".

עוד מתייחס מלכיאלי לתחקיר חדשות 12 בו נראה כאילו לכאורה ועדת החריגים איפשרה כניסה לישראל לבני המגזר החרדי ולא לאחרים. מלכיאלי דוחה את הטענות מכל וכל. "מאיפה הועדה שמאפשרת יודעת מי חרדי ומי לא חרדי?", הוא שואל, "אין דבר כזה".

לשאלה אם פנו אליו חרדים וביקשו שיקדם את עניינם בוועדה, אומר מלכיאלי כי גם חילוניים וערבים פנו אליו בפנייה דומה. "הטלפון לא מפסיק לצלצל" הוא אומר וקובע כי תפקידו כח"כ הוא להיענות לבקשתם של כלל הציבור.

על עמדתה של ש"ס בסוגיית הנחיות משרד הבריאות קובע מלכיאלי כי מפלגתו תמכה בהנחיות מהרגע הראשון ובתי הספר של ש"ס היו סגורים וכך גם תפילות התקיימו בבתים. הוא מזכיר את קריאותיו של השר אריה דרעי לציבור שלא להתקהל וברוח זו גם דרישותיו של ראש מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן.

ומכאן לזירה הפוליטית. האם ש"ס מנסה ללקט קולות גם מהציונות הדתית? מלכיאלי קובע כי המנהיג בפועל של ההתיישבות הא אריה דרעי והדברים נבחנים במעשים ולא רק בהבטחות. לדבריו כך יעידו ראשי הרשויות שפעלו מול אריה דרעי כשר פנים. "מטה ההתיישבות של ש"ס לא קם ביוזמה של ש"ס אלא כיוזמה שהגיעה מהשטח שאמרו שהם רואים בנו אבא ואימא כמי שסייעו ועזרו וכעת הם רואים בש"ס בית ורוצים מטה. לכן הוקם מטה בראשות השר אביטן. אנחנו לא מבטיחים אלא מראים לאנשים מה עשינו בחקיקה, בשדולות, בפעילות הפרלמנטארית, בממשלה והציבור יראה ויבחר".

על ההחלטה לחתום על מסמך התמיכה בנתניהו אומר מלכיאלי כי לציבור מצביעי ש"ס מגיע לקבל תשובות ברורות באשר לשאלות מהותיות. "השאלה אם נתמוך בנתניהו או לא היא שאלה מהותית על סדר יומה של מדינת ישראל. אנחנו אומרים לכל אדם, אם אתה רוצה את ביבי ראש ממשלה תצביע ש"ס ואנחנו מבטיחים ללכת אתו, נשמור עליו חברתית ועל המדינה היהודית. ניתן לו כוח יותר מהליכוד שממנו יצאו כל המתנגדים לנתניהו כמו גדעון סער. ש"ס הלכה עם נתניהו עד הסוף", אומר מלכיאלי וקובע כי מפלגתו תלך עם נתניהו "עד הסוף", והמשמעות היא שהמפלגה לא תצטרף לממשלה שנתניהו אינו עומד בראשה.