מסלול עוקף ועדת מינוי שופטים

לנוכח איסור היועמ"ש לכנס את ועדת המינוי ביקשה נשיאת העליון מינוי שופטים שלא אושרו בוועדה. הסיבה: צורך בהול בשופטים. גנץ אישר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז באדר תשפ"א

מסלול עוקף ועדת מינוי שופטים-ערוץ 7
צורך בהול או מינוי עוקף. הנשיאה חיות
צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

על פי בקשתה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, מינה לפני ימים אחדים שר המשפטים בני גנץ שני שופטים לבתי המשפט המחוזיים, השופט שמואל מלמד והשופטת אפרת פינק. המינוי נועד לתת מענה לצורך דחוף בשופטים והוא תקף לשנה.

על נוהל זה של בקשה שמגיעה מנשיאת העליון לשר המשפטים ולמעשה עוקפת את הוועדה לבחירת השופטים שוחחנו עם עורכת הדין חיה תמר-הרפז המציינת כי מינויים של השניים מתווסף על מינויים באותה דרך של שלושה שופטים אחרים שכמו השופטת פינק גם הם לא צלחו את משוכת הוועדה לבחירת שופטים וכעת זוכים למסלול מינוי זמני שמעניק להם יתרון על חבריהם במידה וינסו להתמודד בשנית בפני הועדה לבחירת שופטים.

על הטענה לפיה צורך דחוף למינוי שופטים הוא שהוביל את נשיאת העליון לבחור בהליך זה, מזכירה תמר-הרפז כי מינוי החמישה במסלול המקוצר והזמני מגיע שלושה חודשים בלבד לאחר ששר המשפטים הקודם, אבי ניסנקורן מינה לא פחות מ-61 שופטים. לטעמה "המחוקק צריך לשקול אם לא נכון לבטל את הנוהל הזה", היא אומרת ומציינת כי מסלול זה אינו כולל פרסום מראש, מה שמאפשר הגשת התנגדויות, אלא פרסום בדיעבד ללא נימוקים וחוות דעת נוספות. שטיח אדום למינוי.

עוד מזכירה עו"ד תמר-הרפז בדבריה דברים שאמרה היא עצמה לפני מספר חודשים ובהם העריכה שקמפיין תקשורתי נגד שופטים מקלים בענישה כלפי גברים אלימים נועד לבלום את דרך קידומם ובכך לסלול את הדרך למינויים של אחרים בהם הזכירה את השופטת פינק, שאכן כעת מונתה במסגרת המסלול המהיר המדובר.

לטעמה של תמר-הרפז יש "לכל הפחות לקבוע שמי שנפסל על ידי הוועדה למינוי שופטים לא ניתן יהיה לקדם אותו בהליך הזה כי הוא כבר קיבל דיון לגופו של עניין ולא נמצא מתאים". בהקשר זה היא מציינת כי מינוי זמני שכזה מעניק יתרון למתמנים על פני חבריהם כאשר יובאו אלה וגם אלה לדיון בוועדה לבחירת שופטים. "כאשר תשב הוועדה בפעם הבאה ותעלה המועמדות של אותו שופט, יהיה לאותו שופט יתרון על פני האחרים. יטענו שהוא כבר צבר ניסיון והוא כבר הוכיח את עצמו".

לדבריה היא מוסיפה תהייה כיצד זה בתקופת בחירות שבה אוסר היועמ"ש מינויים ואף את כינוס הוועדה לבחירת שופטים הוא אוסר, יכול שר המשפטים למנות שופטים בעקבות בקשת נשיאת העליון. מדוע מינוי שכזה מותר?