בני גנץ
בני גנץ אלעד מלכא

הממשלה אישרה את הצעת ההחלטה שהניח שר הביטחון, בני גנץ, להענקת אותות מערכה לחיילי צה"ל ולאנשי צד"ל על השתתפותם במערכה ברצועת הביטחון בלבנון, מספטמבר 1982 ועד מאי 2000.

במקביל אושרה על ידי הממשלה לקידום הצעת חוק אנשי צבא דרום לבנון ומשפחותיהם (תיקון), התשפ"א-2021, שהוגשה על ידי שר הביטחון גנץ ותאפשר להעניק את אות המערכה לאנשי צד"ל על השתתפותם במערכה.

הענקת אות המערכה לחיילי צה"ל תיעשה מכוח סעיף 7 לחוק העיטורים בצבא הגנה לישראל, התש"ל-1970.

שר הביטחון גנץ בירך על ההחלטה ואמר, "כמי שהיה החייל האחרון שיצא מלבנון - אני מרגיש היום זכות גדולה להעניק הכרה לאלפי לוחמים ואחים לנשק. כאלו ששבו הביתה, וכאלו שלא. הענקת האות היא גם מסר סמלי ללוחמי צה"ל בהווה המכירה בחשיבות שהמדינה מוקירה לחייליה, על המסירות, על הסיכון שהם לוקחים ועל הפעילות לשמירה על ביטחון המדינה".

"אני מבקש להודות לרמטכ"ל כוכבי ולאגף כוח האדם שפועלים בנושא ודוחפים אותו קדימה ולמפקדי רא"ל (במיל') שאול מופז וחברי הוועדה שבחנה את מתן האות. נעשה הכל בכדי לסיים את המלאכה ולהעניק את האות בהקדם האפשרי", הוסיף גנץ.

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר כי "החלטת הממשלה לקבל את המלצתנו להענקת אות המערכה היא סגירת מעגל ערכית חשובה שלנו למול אלפי לוחמים אשר במשך שנים רבות פעלו בחירוף נפש להגנה על יישובי הצפון".

"הענקת האות גם לחברינו לנשק, לוחמי צבא דרום לבנון, היא ביטוי חשוב לברית האמיצה אשר הייתה מרכיב קריטי במימוש משימותינו ברצועת הביטחון משך כעשרים שנה. לבנו היום עם המשפחות השכולות אשר איבדו את יקיריהן בשנות הלחימה ברצועת הביטחון", הוסיף כוכבי.

נזכיר כי צה"ל הקים בחודש יולי 2020 ועדה ציבורית בראשות הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') שאול מופז, שבחנה את האפשרות להענקת אות המערכה למשרתים בתקופת לבנון והמליצה כך.

בחודש נובמבר האחרון קיבל שר הביטחון גנץ את המלצת הוועדה והרמטכ"ל על הענקת אות מערכה לחיילי צה"ל שלחמו בלבנון והנחה על קידום מענה גם לאנשי צד"ל.

כיום סעיף 7 לחוק העיטורים בצבא הגנה לישראל, התש"ל-1970, מאפשר לשר הביטחון להעניק עיטורים אך ורק לחיילי צה"ל ועל כן נדרשת חקיקה בכדי להעניק את האות גם לאנשי צד"ל.

הגשת הצעת ההחלטה וטיוטת הצעת החוק לאישור הממשלה תואמו ועל דעת משרד המשפטים, גם לגבי קידומה בתקופת בחירות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו