חתונה דתית
חתונה דתית צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

פרויקט חתונה | דניאל סעדון וג'עלה | קליפ

נס החיסונים כבר מתחולל והמתווים הירוקים והסגולים כבר עומדים על יד הדלת, מחכים בקוצר רוח להתפרץ החוצה לגני האירועים, לבמות התרבות ולאצטדיוני הספורט.

מי שלא מחכים לפתיחות הרשמיות אלו להקות החתונות והשמחות שכובשות את יוטיוב ואת הרשתות החברתיות. בקליפים מושקעים, בסאונד מקצועי ובלבוש מוקפד עולים ובאים המוזיקאים שלא פעם מוצאים מפלט פיננסי בעולם השמחות, אחרי שנה של דממה תעסוקתית בעולם התרבות.

מי שמצטרף למועדון המשמחים הוא הזמר בעל המנעד החפלתי-פנאני דניאל סעדון, ההוא ש"חילל" את 'התקווה' ואת 'אין לי ארץ אחרת' בלחנים בגון פלסטיני ועם תרבוש על הראש. סעדון שמזכיר גרסה מופרעת של הזמר יובל טייב, יחד עם מסוגלות שירתית רב תרבותית וקפיצות קוליות תכופות, מצטרף לנגן כלי ההקשה הבולט בסצנה המזרחית-דתית, יוני שרון, לאמן החלילים חנני זית, לנגנים המוכשרים אילן קינן, גל חבר ואלירן מזוז, ויחד איתם יוצר את ההרכב לקונספטים מזרחיים אבל עם ראש פתוח, 'ג'עלה'.

מחרוזת אשר ברא | מזמור שיר | קליפ

מאה ושמונים מעלות מג'עלה, בז'אנר החסידי-ישיבתי, תחרות הלהקות לא פשוטה.

נדמה כי אין ישיבה גבוהה שלא הוציאה מתוכה הרכב חתונות אחד או שלושה, חלקם שרדו יותר, חלקם פחות, אך מעטות הלהקות שלקחו את מחרוזות השמחה להפקות מצולמות ומושקעות כמו להקת 'מזמור שיר'.

אחת לכמה חודשים יוצאת 'מזמור שיר' בקליפ חדש, בניגון, במחרוזת שירים או בחידוש לשיר מוכר ואהוב. סך הכל מחזיקה הלהקה במספר הצפיות מהגבוהים ביותר ביוטיוב, כאשר שלושה עשר סרטוניה נצפו למעלה משני מיליון פעמים.

הסגנון חסידי-דתי-לאומי-קלאסי, נטול הפתעות מוזיקליות או צליליות וכך גם כלי הנגינה הסטנדרטיים לקונספט הישיבתי. לצד הניגונים מחצרות החסידות, שירי הרב קרליבך והמוזיקה החסידית החדשה, אפשר למצוא גם פיוט תורן, 'אל מאוד נעלה' במקרה הנוכחי.

מסתבר שחרף התהפוכות שעברו על המוזיקה היהודית בעשור האחרון, הלהקות הישיבתיות שעובדות לפי ספר השירים החסידי המגזרי, פמפום קלרינט וסולו חשמלית, מעגלי ריקודים אוטומטיים וחולצות מגוהצות לבנות במכנס כהה, לא רק שאינן נעלמות אלא, אולי למרבה ההפתעה, צוברות פופולריות מרשימה.

העיקר – שיהיה במזל!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו