בג"ץ בהחלטה דרמטית: להכיר בגיור רפורמי וקונסרבטיבי

בג״ץ קבע: גם מי שלא עבר גיור כהלכה יוכל להיות מוכר כיהודי לצורכי חוק השבות. המדינה צריכה להכיר בגיור רפורמי או קונסרבטיבי לצורך חוק השבות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ז באדר תשפ"א | עודכן: 21:02

בג"ץ בהחלטה דרמטית: להכיר בגיור רפורמי וקונסרבטיבי-ערוץ 7
בית המשפט העליון
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הרכב של תשעה שופטי בית המשפט העליון, בראשות הנשיאה אסתר חיות, קבע היום (שני) כי גם מי שעבר גיור רפורמי וקונסרבטיבי יוכר יהודי ויוכל ליהנות מחוק השבות ולעלות לישראל.

השופטים מתחו ביקורת מרומזת על הממשלה שלא הסדירה את החקיקה בנושא הגיור במשך שנים רבות.

להחלטה המלאה

השופטים הדגישו כי "הכרעה זו מצומצמת לשאלה האזרחית-ציבורית של הקניית מעמד מכוח חוק השבות ואינה עוסקת בשאלה דתית".

השופטת דפנה ברק ארז: "נמנענו מהכרעה בנושא זה קרוב לחמש שנים נוספות – מתוך גישה מכבדת כלפי עמדתו של המשיב, על מנת לאפשר קידומה של חקיקה מסודרת בנושא. אולם איננו יכולים לחכות עד בוש, כאשר זכויותיהם של אנשים עומדות על כף המאזניים וחקיקה בנושא כלל לא נראית באופק".

פסק הדין ניתן אחרי יותר מ-15 שנה של עתירות נגד מערך הגיור. "העתירות שבכותרת תלויות ועומדות מזה שנים ארוכות", נכתב בהחלטה. "רובן הוגשו לפני 15 שנים, ומפאת חשיבותה ורגישותה של הסוגיה, ניתנה לכל הגורמים הנוגעים בדבר שוב ושוב האפשרות לגבש פתרון מקיף. למרבה הצער, פתרון כזה לא נמצא עד כה".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, שעמדה בראש ההרכב, כתבה בפסק הדין: "כל עוד לא קבע המחוקק אחרת, אין כל טעם מבורר שלא להכיר כיהודים לעניין חוק השבות במי שהתגיירו, כמו העותרים, בקהילות הלא-אורתודוכסיות הללו בישראל".

יו״ר ש״ס השר אריה דרעי אמר בתגובה להחלטת בג״צ: ״אני מתחייב שהממשלה הבאה לא תקום בלי שיחוקק חוק שרק גיור ממלכתי יוכר בישראל״.

בארגון רבני צהר הגיבו להחלטת בג"ץ ואמרו כי "העסקנים שבקשו להשתלט על שערי הכניסה לעם היהודי ולנהל את הליכי הגיור במדינת ישראל לפי השקפת עולמם בלבד ללא קיום השיח הנדרש, גרמו לכך שבג"ץ הוא זה שקיבל החלטה היכולה להשפיע על עתיד העם היהודי בזמן הקרוב והרחוק. אפשר עדיין לתקן ולאפשר לרבני ערים ומועצות מקומיות לגייר כפי שהיה מקובל מאז ומתמיד תוך מתן מקום למגוון הדעות בעולם הרבני המאפשרות גיור על פי כללי ההלכה".

ראש תנועת עם שלם, הרב חיים אמסלם אמר לערוץ 7, "פסיקת הבג"ץ להכיר הרפורמי והקונסרבטיבי שנפלה על הפוליטיקה הדתית והחרדית כרעם ביום בהיר,היא שיא ההיתממות. הכתובת הזו הייתה על הקיר מאז העתירות הראשונות זה 15 שנה. כל הניסיונות למצוא מוצא על פי התורה וההלכה נדחו שוב ושוב בגסות על ידי הפוליטיקאים".

אמסלם הוסיף, "ממשלות ישראל השבויות בידי הקיצוניים נשארו ללא מענה לבעיה הכואבת של גיור זרע ישראל. התרעתי שוב ושוב מעל כל במה, בכתב ובעל פה, שאם לא תחזור הרבנות ומדינת ישראל לפסיקות הרבנות הישנות טרום ההשתלטות של ההקצנה על הרבנות, ונזנח את דרכם של מרנן הרב עוזיאל, הרב הרצוג, הרב גורן, הרב עובדיה, הרב משאש ע״ה ודומיהם, ונמשיך להקצין, יבוא הבג"ץ ויכיר בגיורים כאלה שאינם על פי ההלכה. ההחמרה בגיור גרמה להקלה ולעידוד ההתבוללות ואיבוד מאות אלפים מזרע ישראל".