זעם בעולם היהודי על החלטת בג"צ

מרכז רבני אירופה: "שופטים נוטלים לעצמם סמכות הלכתית". ועידת רבני אירופה: "מדללים את דמותה של המדינה היהודית היחידה בעולם"

תגיות: גיור בג"ץ
מיכל לוי , י"ח באדר תשפ"א

זעם בעולם היהודי על החלטת בג"צ -ערוץ 7
הרב מרגולין
צילום: חזקי ברוך

בקהילות היהודיות ברחבי העולם הביעו זעם וכאב על ההחלטה המקוממת של בג"צ להכיר בגיורים שאינם על פי הלכה.

בקהילות היהודיות מתמודדים עם תופעות של אזרחים שאינם יהודים המבקשים להתגייר כדי לעלות לישראל ולקבל הטבות מסוימות, וכל זאת בתואנה שיש להם מוצא יהודי כזה או אחר.

בתי הדין משקיעים מאמצים מרובים כדי לסכל תופעות אלו מתוך הבנה כי מוטל עליהם אחריות כבדה לעתיד וקדושת עם ישראל, ועתה, לדברי גורמים בקהילות, במחי־יד בג"צ בישראל בהחלטה שהיא שערוריה בלתי נסבלת מביא לכך שאלפי נכרים ינהרו לישראל באמצעות גיורים מזויפים אלו.

ב'ועידת רבני אירופה' הגיבו אמש בכאב כי "'ועידת רבני אירופה' המייצגת את המנהיגים הרוחניים של למעלה משמונים אחוז מהקהילות המרכזיות והכלליות באירופה המונים כמיליון וארבע מאות אלף איש קובעת כי אין כלל דרישה להכיר בגיורים אלה שאין להם כל תוקף הלכתי. כל החברים במאות הקהילות שלנו באירופה מעוניינים רק בגיור על פי ההלכה ומסורת ישראל".

בהודעת הועידה נאמר עוד כי "ישראל כיום היא מדינה של העולם הראשון, אליה שואפים מיליוני אזרחי מדינות עולם שלישי להגר – הליברליזציה של תהליך הגיור לבתי דין שאינם רשמיים, עשויה להביא לישראל מיליוני אנשים ממדינות שונות כתיירים, שיעברו גיור פרופורמה וידללו את דמותה של המדינה היהודית היחידה בעולם''.

יו"ר 'מרכז רבני אירופה' ו'איגוד הקהילות היהודיות באירופה' הרב מנחם מרגולין אמר בתגובה להחלטה כי "החלטת שופטי בג"צ להכיר במי שעברו גיור רפורמי או קונסרבטיבי בישראל כיהודים לפי חוק השבות, היא דבר מסוכן שאסור לקבל אותו", אומר . לדבריו "צריכה היתה לקום מהומה על עצם העובדה ששופטים שאינם בעלי סמכות הלכתית נוטלים לעצמם את הזכות להכריע בעניינים הלכתיים טהורים".

מנכ"ל המרכז, הרב אריה גולדברג, אמר כי בשיחות שקיבל אמש מרבני ודייני אירופה שמע מהם מסר ברור ונחרץ ולפיו בבתי הדין באירופה לא יכירו בגיורים של הרפורמים וקונסרבטיבים שיהיו בישראל.

"נשיאות ומועצת רבני אירופה דוחים בשאט נפש את החלטת בג"ץ וקוראים לרבנים הראשיים לישראל לעמוד בפרץ ולדרוש מממשלת ישראל לתקן את החוק שיהודי יוכר רק מי שיתגייר כהלכה. החלטת השופטים היא אסון לדורות ותגרום להתבוללות נוראה אשר מסכנת את המשך קיומו של העם היהודי באירופה".