הרב זלמן מלמד: אברך שלא יתחסן יצטרך למצוא כולל אחר

ראש ישיבת בית אל הרב זלמן מלמד בהודעה לתלמידים: אברך שלא יתחסן עד 'זמן קיץ' יצטרך למצוא כולל אחר.

ערוץ 7 , י"ח באדר תשפ"א

הרב זלמן מלמד: אברך שלא יתחסן יצטרך למצוא כולל אחר-ערוץ 7
ישיבת בית אל
צילום: אריה מינקוב

ראש ישיבת בית אל הרב זלמן ברוך מלמד ביקש להודיע לאברכים הלומדים בישיבה כי הם מחויבים להתחסן מפני נגיף הקורונה.

בהודעה שנשלחה לאברכים נכתב כי בהנחיית הרב מלמד, ''אברך שלא יתחסן עד זמן קיץ יצטרף למצוא כולל אחר. בריאות איתנה ושמחה לכולנו''.

אתמול פסק הרב יעקב אריאל, חתן פרס ישראל, כי הורים צריכים לתבוע לדין מורה שסירב להתחסן, הדביק את התלמידים וגרם להם להיכנס לבידוד.

הרב אריאל נשאל באתר "ישיבה": ''כיתה שהודבקה על-ידי מורה שלא התחסן, כל הילדים נכנסו לבידוד לשבועיים כולל פורים. הם ממורמרים מאוד. האם יש מקום לתבוע את המורה לדין ולדרוש פיצוי?''.

הרב אריאל השיב: ''כן. למורה יש דין 'רודף' (אומנם הוא לא חייב מיתה חלילה) ויש לדרוש ממנו פיצוי מדין שבת וצער ואולי עוד. שבת הוא אחד מתשלומי חובל ולכן מי שהכניס אדם למקום סגור חייב לפצותו על כך.

''בדרך כלל התשלום הוא על הפסד ימי עבודה, אך גם הפסדי ימי לימודים, ניתוק חברתי ומשפחתי ובפרט משמחת פורים, אלו הפסדים קשים וביה"ד יצטרך לשום אותם''.

לדברי הרב אריאל, ''אותו מורה לא יכול להתגונן בטענה שלא עשה מעשה ולא התכוון. הוא פשע שלא התחסן במועד (למורים ניתנה עדיפות בתור לחיסונים) הוא ידע שזו מגפה מדבקת, ובעצם כניסתו לכיתה עשה מעשה חמור. אני קורא בזאת להורים לא לשתוק, זכות בריאותם של ילדינו עדיפה מ'זכות הפרט' של מורים להדביק את ילדינו ולסכן את חייהם חלילה''.

בסיכום הדברים פסק הרב אריאל כי יש ''לתבוע לדין מורים שהדביקו ולמנוע ממורים כאלו להיכנס לבתי הספר, מבלי לפצותם על כך''.