פרופ' ערן סגל: החיסון מוריד תחלואה קשה ב-94 אחוזים

פרופ' ערן סגל שומר על אופטימיות זהירה: ''אנו עדיין לא מבינים לחלוטין את יעילות החיסונים. ירדנו בכמות הנפטרים ביומית, במספר המאומתים והחולים הקשים החדשים''.

103FM , י"ח באדר תשפ"א

שורת ענפים במשק כמו מסעדות, אולמי אירועים ומלונות יוכלו להיפתח מחדש תחת הגבלות התו הירוק והסגול, ולשוב לפעילות. בערים הירוקות והצהובות יחודשו הלימודים בכיתות ז'-י'.

פרופ' ערן סגל (מכון ויצמן למדע) שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm והביע את דעתו על פתיחת המסחר. כמו כן, טען כי ניתן לשמור על אופטימיות זהירה באשר להתפשטות נגיף קורונה.

פרופ' ערן סגל התייחס למדדי התחלואה בנגיף קורונה, והסביר: "רואים שמקדם ההדבקה עולה, אבל ההבדל המשמעותי הוא החיסונים. 86 אחוז בגילאי 16 ומעלה התחסנו במנה הראשונה במגזר הכללי, עדיין לא כולם הגיעו למנה השנייה. כל יום שעובר, נבנית עוד ועוד חיסוניות, שאנחנו יודעים היום שהיא יעילה גם במניעה של הידבקות, וגם עוזר במניעה של ההתפשטות של המגפה".

התפרסם מחקר חדש של אמ"ן, אשר בחן את ההבדל בין עובדים בבית אבות שהתחסנו, לאלו שלא. "ההערכה היא שזה עוזר במניעת הידבקות ב-88 אחוזים. החיסון מוריד תחלואה קשה ב-94 אחוזים". ומתי נוכל להגיד שהמגפה מאחורינו? סגל הודה כי אינו יודע זאת, אך הוסיף: "כל עוד המקדם הוא מתחת ל-1, והיום הוא מתחת ל-1, זה אומר שאין התפשטות של המגפה. בשבוע האחרון נעשו יותר בדיקות, אז חלק מהעלייה יכולה להיות מסוברת על ידי גידול הבדיקות".

באשר לפתיחת המשק, אמר: "אני תומך במהלכים כרגע. לצד מגמה של ירידה בחולים קשה, שאנחנו מצפים שתמשיך בגלל החיסונים, להערכתנו בשלב הזה מתאפשר להמשיך בפתיחה המתוכננת של המשק. יכול להיות שעלייה מסוימת במאומתים תיבלם בעזרת החיסונים, וגם אם תהיה עלייה, נוכל לספוג אותה בגלל החיסונים. מבצע החיסונים מאפשר לנו את ההזדמנות לנסות ולפתוח בצורה יותר נרחבת את המשק, ממה שעשינו עד עכשיו בשנה האחרונה".

בהמשך דבריו, הודה: "אנחנו עדיין לא מבינים לחלוטין את יעילות החיסונים. אני לא חושב שאפשר כרגע לומר כמה זמן החיסון יחזיק. ישנו תרחיש לפיו תהיה תחלואה בלתי נשלטת בקרב אלו שהחיסון פחות יעיל עליהם".

סגל הדגיש: "ישראל המדינה הראשונה שמובילה את זה בעולם ואין לנו ממי ללמוד, אבל בנקודה עכשיו, ירדנו בכמות הנפטרים ביומית, במספר המאומתים והחולים הקשים החדשים, זה נותן לנו מרווח ביטחון. אני חושב שנוצרה הזדמנות לנסות ולראות האם פתיחה מדורגת זהירה עם תו ירוק וסגול זה משהו שנוכל לאפשר".